Pingwin na każde biur(k)o

Tania, stabilna, wydajna i bezpieczna alternatywa dla systemu Windows panującego na rynku komputerów biurowych to za sprawą Novell Linux Desktop nie mit, a rzeczywistość.


Tania, stabilna, wydajna i bezpieczna alternatywa dla systemu Windows panującego na rynku komputerów biurowych to za sprawą Novell Linux Desktop nie mit, a rzeczywistość.

Już kilka pierwszych chwil pracy z Novell Linux Desktop 9 (NLD9) przekonuje, że stanowi on małą rewolucję w dziedzinie oprogramowania biurowego, bo łączy możliwości potężnych systemów uniksowych z prostotą obsługi, znaną dotąd głównie użytkownikom Windows. Z tego powodu może być atrakcyjnym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy poszukują taniej, lecz stabilnej i wydajnej platformy do firmowej sieci komputerów biurowych. Oparty na technologii SUSE LINUX pakiet wraz z dołączonym oprogramowaniem open source można wdrożyć niemal zawsze w charakterze uniwersalnej platformy komputerów biurowych lub dostosować do użytku w kioskach informacyjnych, terminalach centrum obsługi klienta lub na stacjach roboczych przeznaczonych dla osób sporadycznie korzystających z komputerów.

Biuro za darmo

Pingwin na każde biur(k)o

Do niedawna panowała opinia, że Linux nie jest gotowy do wykorzystania w pracy biurowej. Rozwiązania open source traktowano z przymrużeniem oka, pozostawiając je maniakom komputerowym, a utrzymując z dala od pracowników firm. Jak się okazuje, otwarty system operacyjny może stanowić rozsądną i niedrogą alternatywę dla wszechobecnego Windows, a w dodatku pod wieloma względami przewyższa stosowane zazwyczaj rozwiązania.

Przykładem może być Novell Linux Desktop 9, oparty na sprawdzonej technologii SUSE Linux Enterprise Server 9. Zarówno budowa systemu, zestaw dostępnych wraz z nim aplikacji, jak i zasada działania sprawiają, że jest wręcz stworzony do wykorzystania w komputerach biurowych. NLD9 obejmuje zarówno stabilne środowisko operacyjne (Linux), jak i komplet aplikacji z każdej niemal dziedziny, poczynając od programów biurowych, poprzez graficzne i naukowe, na narzędziach sieciowych i programistycznych kończąc. W czasie testów przeprowadzonych przez niezależne firmy analityczne okazało się, że nie tylko doskonale sprawdza się jako platforma w zastosowaniach ogólnych, ale przede wszystkim w specjalistycznych, np. związanych z przetwarzaniem transakcji, takich jak telecentra czy obsługa klienta. Równie dobre rezultaty uzyskał w testach pracy grupowej oraz jako zamiennik tradycyjnie i powszechnie używanych, lecz niestety drogich uniksowych stacji roboczych przeznaczonych do zastosowań naukowych i technicznych.

Niezawodny, stabilny, bezpieczny

Kolejne opinie, które dotychczas broniły dostępu do biur projektom open source, opierały się na mylnej ocenie stabilności systemu, jego bezpieczeństwa, kompatybilności, a także kosztów przeszkolenia pracowników. Spróbujmy je po kolei sprostować. Novell Linux Desktop oparty jest na najnowszym jądrze systemu Linux w wersji 2.6, zapewniającym pełniejszą obsługę sprzętu, szybsze uruchamianie komputera, zaawansowane zarządzanie energią i większą wydajność wielozadaniowych aplikacji biurowych i multimedialnych. Firmy Novell i SUSE od lat cieszą się opinią dostawców niezwykle stabilnego oprogramowania. Jak twierdzą użytkownicy, może ono pracować bez przestojów nawet ponad rok. Jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa, to chyba najlepszą rekomendacją jest następująca informacja: Novell Linux Desktop jest oparty na pakiecie SUSE LINUX Enterprise Server, pierwszym produkcie linuksowym, któremu przyznano certyfikat bezpieczeństwa Common Criteria CAPP/EAL 3+, honorowany przez najważniejsze instytucje naukowe i rządowe. Przypomnijmy również, że platformy linuksowe nie są podatne na niszczące i kosztowne ataki wirusów, powszechne w wypadku systemów Windows. Kompatybilność również nie stanowi problemu. Użytkownicy pakietu NLD9, dzięki aplikacjom dołączonym do systemu, takim jak pakiet biurowy OpenOffice.org czy Evolution, mogą swobodnie współdziałać z użytkownikami Windows, współdzielić sieć, systemy plików, drukarki, wymieniać się dokumentami, i to zarówno wewnątrz firmy, jak i poza nią. Novell zapewnia również - w ramach wykupionej licencji - pełne wsparcie techniczne i pomoc podczas przechodzenia na platformę Linux. Firma oferuje m.in. konsulting, szkolenia i programy certyfikacyjne, odpowiadające zakresom obowiązków pracowników. Dzięki temu każdy w firmie, od administratora i programisty do pracownika biura, może osiągnąć biegłość w posługiwaniu się oprogramowaniem, co pozwoli na ograniczenie kosztów pomocy technicznej czy dodatkowych, specjalistycznych szkoleń.

Mocne punkty systemu

Pingwin na każde biur(k)o

Znajomy wygląd pulpitu, ikon systemowych i dostępnych opcji gwarantuje, że chyba nikt nie będzie miał problemów z przejściemna Linux. Najważniejsze programy oraz opcje dotyczące konfigurowania systemu dostępne są wprost z menu znajdującego się na pasku zadań.

Poprzez przejście na jeden system operacyjny i jeden typ oprogramowania NLD9 w praktyce upraszcza infrastrukturę systemów biurowych firmy. Bez znaczenia jest liczba i rodzaj komputerów pracujących w obrębie firmy. Novell Linux Desktop działa na wszystkich zgodnych platformach sprzętowych, m.in. x86, AMD64, Intel EM64T, Intel Itanium Processor Family, IBM POWER, IBM zSeries i IBM S/390. Ściśle zintegrowany pakiet aplikacji w pełni obsługuje formaty plików stosowanych w Windows, oferuje jednolity interfejs użytkownika na potrzeby zarządzania plikami, drukowania i wykonywania innych codziennych zadań. Zawiera czcionki zgodne ze standardem Microsoftu, co zapewnia znajomy wygląd aplikacji, dokumentów i stron internetowych, znane z systemu Windows skróty klawiaturowe do zapisywania plików, kopiowania oraz wklejania, drukowania. Dzięki automatycznemu wykrywaniu i instalowaniu sprzętu (np. drukarek), dodatkowych napędów (np. dysku USB), obsłudze bezprzewodowej komunikacji sieciową za pomocą wygodnych apletów na pulpicie oraz takim narzędziom, jak centrum sterowania - konfigurowanie komputerów biurowych w systemie NLD9 jest wyjątkowo proste. Dodatkowo administratorzy korzystający z demona Red Carpet oraz serwera Novell ZENworks Linux Management mają ułatwione wdrażanie, konfigurowanie i uaktualnianie oprogramowania całego przedsiębiorstwa oraz zarządzania wszystkimi systemami z jednej, centralnej lokalizacji. Użytkownicy wraz z systemem otrzymują m.in. pakiet biurowy Open-Office.org, który obsługuje wczytywanie i zapisywanie plików w najnowszych formatach programów z pakietu Microsoft Office, program Novell Evolution, łączący funkcje klienta poczty elektronicznej, kalendarzy, obsługi kontaktów i list zadań, który można zintegrować z Microsoft Exchange 2000/2003 oraz z innymi serwerami przesyłania wiadomości i pracy zespołowej. Jest także przeglądarka internetowa Mozilla Firefox z pełnym zestawem nowatorskich ulepszeń, m.in. przeglądaniem w zakładkach czy blokowaniem wyskakujących okien.