Pingwin w akcji

W Linuksie też można pograć. Przedstawiamy cztery bezpłatne gry "Open Source" i jedno demo gry komercyjnej. Oprócz aspektu rozrywkowego, dostępność pełnego kodu źródłowego stanowi tu sporą atrakcję dla programistów i wszystkich tych, którzy chcieliby pójść w ślady Sida Meiera.


W Linuksie też można pograć. Przedstawiamy cztery bezpłatne gry "Open Source" i jedno demo gry komercyjnej. Oprócz aspektu rozrywkowego, dostępność pełnego kodu źródłowego stanowi tu sporą atrakcję dla programistów i wszystkich tych, którzy chcieliby pójść w ślady Sida Meiera.

Krilo

Gra zręcznościowa z elementami logicznymi. Grający steruje tytułowym stworkiem "Krilo", a jego zadaniem jest rozbicie wszystkich kolorowych bloków. Krilo może rozbić tylko blok takiego samego koloru jak on sam. Kolory zmienia się, uruchamiając odpowiednie przełączniki. Bloki są tak ułożone, że usunięcie ich w 60 sekund (tyle mamy czasu na przejście jednej planszy), wymaga zastanowienia i szybkiego podejmowania decyzji. Duża liczba pułapek, skarbów do zbierania, brak przemocy oraz zabawne efekty dźwiękowe powodują, że Krilo jest wciągającą, sympatyczną grą dla całej rodziny. Po instalacji do menu GNOME Games jest dodawana ikona Krilo, uruchomienia z xterminala dokonujemy poleceniem krilo. Pełna wersja zawiera 100 poziomów i edytor plansz. Firma Black Hole Sun przygotowuje też kolejne gry przeznaczone do Linuksa - między innymi "strzelankę"3D Millennium Madness.

Wymagania

Linux, XWindow System, 8 MB RAM (wolna pamięć po uruchomieniu XWindow), 10 MB miejsca na dysku (w wersji demo) .

Kategoria:

program komercyjny, demo zawiera 12 poziomów.

Producent:

BlackHoleSun Software Inc. www. blackholesun.com

Dostępne są również wersje do MS Windows, MacOS, BeOS oraz Linux PowerPC.

Instalacja:

(do dystrybucji korzystających z pakietów RPM, np. Red Hat, Mandrake) - po przejściu do katalogu na CD zawierającego gry, należy wykonać następujące polecenia: rpm -i krilodemo-1.0f-2. i386. rpm

Pingus

Jest to "klon"legendarnej gry "Lemmings"- typowa gra arkadowa. Rolę Lemmingów pełnią oczywiście pingwiny. Zadaniem grającego jest takie sterowanie pojawiającymi się pingwinami, aby uniknęły czyhających na nie niebezpieczeństw - przepaści, wody, spadających kamieni, potworów itd. Grę uruchamiamy poleceniem pingus (w katalogu /usr/games). Do "Pingusa"dołączono kilka plansz o różnym wystroju graficznym.

Wadą jest brak efektów dźwiękowych - co prawda można wykorzystać krążące w Internecie dźwięki z oryginalnej gry (pliki WAV i MID), ale jest to nielegalne. Nowe wersje (a zwłaszcza dodatkowe poziomy) można zawsze znaleźć pod adresem pingus. home. pages. de.

Wymagania

Linux, XWindow System (głębia kolorów -16 bitów) , 16 MB RAM.

Dostępna jest wersja do MS Windows.###

Kategoria:

program Open Source, pełna wersja####

Instalacja:

po przejściu do katalogu CD zawierającego gry, należy wykonać polecenia:

rpm -i Hermes-1.2.5-1. i386. rpm

rpm -i ClanLib-0.1.19-1. i386. rpm

rpm -i pingus-0.2.4-1. i386. rpm

przy czym należy pamiętać, że biblioteki libHermes i libClan są niezbędne do pracy "Pingusa". Ostatnią czynnością jest dodanie do pliku /etc/ld. so. conf w ostatniej linii wpisu/usr/local/lib i wydanie polecenia:

ldconfig -v

Powodem jest drobny błąd w dystrybucjach Red Hat i Mandrake, który powoduje, że biblioteki zainstalowane w katalogu /usr/local/lib nie są używane przez system.