Pingwin wędruje do Japonii

IBM poinformował o sprzedaży japońskiej sieci sklepów ponad 15 000 serwerów opartych na Linuxie.

IBM poinformował o zawarciu transakcji z japońską siecią sklepów Lawson. Przedmiotem umowy jest 15 200 serwerów działających pod kontrolą systemu operacyjnego Linux. Jak utrzymuje producent, jest to największa jednorazowa sprzedaż komputerów z platformą spod znaku pingwina. Według IBM, nowe serwery zostaną zainstalowane w ponad 7600 sklepach sieci Lawson w Japonii. Urządzenia wchodzą w skład nowej serii zaprojektowanej z myślą o obsłudze handlu elektronicznego - eServer xSeries.

Nowe urządzenia posłużą do obsługi ekranów dotykowych, w jakie wyposażone są cyfrowe kioski znajdujące się w sklepach sieci Lawson. Dzięki nim klienci będą mogli pobierać pliki muzyczne i filmowe z sieci - a także, tak jak dotychczas - rezerwować bilety lotnicze i wejściówki na koncerty.

Według Makoto Takayamy, jednego z dyrektorów sieci Lawson, Linux od początku był typowany jako system operacyjny do nowych serwerów. "Jest on prosty w utrzymywaniu, a jednocześnie tańszy w implementacji od większości innych proponowanych nam platform" - powiedział Takayama. Zdecydowano się na urządzenia IBM, gdyż jest on znany z aktywnej promocji tego systemu, dysponuje siecią oddziałów i placówek, umożliwiających przeprowadzenie szkoleń i obsługę techniczną na całym świecie. Według nieoficjalnych informacji w japońskich serwerach zostanie zainstalowana wersja Linuxa dystrybuowana przez firmę Red Hat.

"Kontrakt ten świadczy o tym, iż Linux na dobre wkroczył w świat wielkiego biznesu" - stwierdził Steve Sollazz, wiceprezes IBM ds. strategii Linuxa.


Zobacz również