Pinnacle Commotion Pro 4.1

Specjalizowane oprogramowanie do zaawansowanej kompozycji oraz tworzenia efektów specjalnych.

Specjalizowane oprogramowanie do zaawansowanej kompozycji oraz tworzenia efektów specjalnych.

Pinnacle Commotion Pro 4.1

Programy do edycji wideo wyposażone są w podstawowe narzędzia do kompozycji i tworzenia efektów specjalnych. W praktyce, szczególnie przy skomplikowanych projektach, są one mało precyzyjne, ubogie w możliwości i niewystarczające, dlatego wspomaga je specjalizowane oprogramowanie.

Na rynku oprogramowania istnieje kilka aplikacji przeznaczonych do zaawansowanej kompozycji oraz do tworzenia efektów specjalnych.

Do najbardziej znanych można zaliczyć Adobe After Effects oraz Pinnacle Commotion.

Można je porównać do Photoshopa, pracującego nie na grafice, tylko na wielowarstwowych sekwencjach wideo. Pomimo że After Effects i Commotion na pierwszy rzut oka wyglądają bardzo podobnie, to ich możliwości mniej lub bardziej predysponują je do określonych zastosowań. After Effects wydaje się bardziej sprawdzać w zakresie kompozycji z możliwością korzystania z ogromnego zasobu wtyczek, dostarczanych nie tylko z programem, ale oferowanych również przez wielu niezależnych producentów, natomiast Commotion doskonale nadaje się do kluczowania obrazu, trackingu oraz rotoskopingu.

Warto dodać, że Commotion może wykorzystywać wybrane wtyczki z Adobe After Effects i Photoshopa, i w ten sposób rozszerzać swoje możliwości. Można zatem stosować wtyczki nie tylko z samego programu, ale również inne, rozszerzające efekty (filtry) i obsługujące formaty plików.

Program opracował Puffin Design, przejęty w 2000 roku przez firmę Pinnacle Systems. Firma oprócz Commotion specjalizowała się w tworzeniu zaawansowanego oprogramowania, w tym doskonałych wtyczek do After Effects, m.in. Primatte Keyer, Composite Wizard, oraz Image Lounge, które zostały w nim wykorzystane.

Pinnacle Commotion Pro 4.1

Commotion ma spore możliwości w zakresie kluczowania obrazu. Wykorzystuje do tego celu wbudowane narzędzia do tworzenia masek, umożliwiających precyzyjne kluczowanie obrazu. Do śledzenia obiektów można skorzystać z Motion Tracker, które pozwala na powiązanie żądanego efektu z poruszającym się na obrazie wybranym obiektem. Narzędzie to można również wykorzystać do stabilizacji obrazu.

Rotoskoping umożliwia nie tylko malowanie, ale również retuszowanie oraz korekcję obrazu bezpośrednio na poszczególnych klatkach pliku wideo. Commotion ma wbudowany filtr Knoll Light Factory LE, pozwalający na generowanie efektownych flar oraz innych efektów świetlnych. Oczywiście program zawiera wszystkie typowe filtry do korekcji kolorów, rozmycia lub wyostrzenia obrazu itp.

Dobieranie parametrów efektu często ułatwiają specjalizowane edytory, wyposażone we wbudowany system klatek kluczowych.

Commotion Pro nie ogranicza się jedynie do materiałów wideo typowych dla rozdzielczości telewizyjnych D1, czyli 720 x 576 punktów.

Może z powodzeniem pracować z materiałami o rozdzielczości HDTV, a nawet kinowymi. Teoretycznie potrafi pracować w rozdzielczości do 30000 x 30000 punktów, stąd też nie należy się dziwić, że jest to program bardzo popularny i powszechnie używany w wielu studiach telewizyjnych i filmowych, tworzących efekty specjalne do reklam, teledysków, filmów i seriali.

Instalacyjna płyta CD Commotion Pro 4.1 jest hybrydowa i zawiera wersję przeznaczoną zarówno na platformę Windows (98SE/2000/XP), jak i Mac OS-a (9.0 i X).

Obie wersje poza drobnymi różnicami w interfejsie użytkownika są praktycznie identyczne. Do programu dołączana jest bardzo dobra obszerna dokumentacja w języku angielskim. Składa się ona z dwóch blisko 300-stronicowych podręczników, z których jeden wyczerpująco opisuje program, natomiast drugi zawiera dokładny opis i sposób korzystania z filtrów. Dostępna jest również okrojona wersja Commotion pozbawiona znacznej ilości narzędzi i filtrów, w tym m.in. Motion Tracker oraz Primatte Keyer.

Na koniec warto odnotować, że opisywany program jest składnikiem pakietu profesjonalnego oprogramowania Productivity Pack, zawierającego oprócz Commotion Pro, również Hollywood FX Pro (rozbudowane efekty 2D/3D), TitleDeko Pro (zaawansowany generator napisów) oraz Impression DVD Pro (kompleksowe narzędzie do authoringu DVD). Cena pakietu w porównaniu z Commotion Pro (2499 zł) jest niewiele wyższa i wynosi 2999 zł.