Pinnacle Studio 8 - program do edycji wideo

Przechwycony w wybranym formacie materiał filmowy wideo można zmontować wybierając drugą fazę pracy z programem Studio 8. Naciskając przycisk EDIT uzyskujemy dostęp do wszystkich opcji montażowych (Edycja screen 1).

Timeline w tym programie daje możliwość pracy z:

1. jedną ścieżką wideo/audio przeznaczoną do umieszczenia na niej nagranych ujęć z dźwiękiem 100%

2. ścieżką dla grafiki (still frame) i napisów

3. ścieżką dla efektów dźwiękowych i lektora

4. ścieżką dla podkładu muzycznego, nagrywanego np. z płyty CD.

Taki sposób konstrukcji Timelinu z jedną ścieżką wideo umożliwia montaż metodą dogrywania kolejnych ujęć (ansamble), które na zasadzie "drag and drop" (przeciągnij i upuść) przenosimy z Albumu do Timelinu.

Dla początkującego wideoamatora jest to metoda pracy znacznie trudniejsza niż oferowane w innych programach możliwości montażu przy użyciu dwóch lub więcej ścieżek wideo/audio.

Dodatkowym utrudnieniem jest brak możliwości wgrywania (insert) w istniejący materiał filmowy wybranych wcześniej ujęć. Obróbkę clipów wideo prowadzimy za pomocą dwóch narzędzi żyletki i kosza. Jedno służy do zgrubnego przycinania ujęć, drugie narzędzie kosz - do usuwania clipów.

Nową możliwością montażową programu Studio 8 jest tzw. Trimming, czyli możliwość precyzyjnego (co do jednej klatki) docinania materiałów filmowych na Timelinie.

To bardzo istotna z punktu widzenia edycji możliwość precyzyjnego określenia miejsca cięcia clipu, mająca podstawowe wręcz znaczenie w sztuce tworzenia opowieści filmowej.

Oprócz przycięcia ujęć do żądanej przez nas długości, program oferuje możliwość łączenia ujęć przez efekty specjalne 2D - od prostego przenikania, do całej serii możliwości łączenia, przez najrozmaitsze efekty geometryczne. Doliczyłem się 74 możliwych propozycji efektów graficznych.

Kolejna grupa efektów specjalnych wideo to dołączona do Pinnacle Studio 8 specjalna wersja 3D programu Hollywood FX 4,6 for Studio. Wersja mocno ograniczona, bo oferująca zaledwie 16 efektów specjalnych - w wersji pełnej jest ich 100.