Pinnacle Studio 8 - program do edycji wideo

Pinnacle Studio 8 - program do edycji wideo
Znana z poprzedniej wersji podstawowa korekcja parametrów obrazu: korekta jasności, kontrastu, nasycenia i odcienia barw, występuje wraz z czterema jedynymi zresztą w tym programie filtrami: rozmycia, reliefu, mozaiki i posteryzacji. Program ponadto umożliwia otrzymanie obrazu czarno-białego, w kolorze sepii oraz monochromatycznego. W dalszym ciągu brak w tych rozwiązaniach możliwości choćby najprostszego, a tak przydatnego kluczowania obrazu (chromakey).

Poprawiono w tej wersji opcje regulowania tempa odtwarzania obrazu (Vary playback speed) oraz efekt stroboskopowy, oba działają bez zarzutu.

Regulacje dźwięku dostępne są w Studiu 8 z poziomu ścieżek dźwiękowych oraz z prostego miksera dźwięku, który obsługuje pliki AVI,WAV,MP3, płyty CD i zewnętrzny mikrofon. Dostępny jest również bank próbek i efektów dźwiękowych Smart Sound Quick Tracks do tworzenia własnych podkładów dźwiękowych.

Po zmontowaniu filmu używając funkcji MAKE MOVIE (Eksport filmu) możemy nagrać go na taśmę DV lub też wyeksportować w jednym z wielu dostępnych formatów DVD, SVCD, CD, używając dowolnego kodeka zainstalowanego w systemie. Możemy również eksportować zmontowany film jako format Real Video lub Windows Media na potrzeby obsługi Internetu.

W dalszym ciągu również w tej wersji programu Studio 8 nie zmieniono sposobu podglądu oraz odtwarzania montowanego materiału wideo. Jest on dostępny tylko w małym okienku monitora komputerowego.

Obraz pojawia się na wyjściu karty dopiero po przeliczeniu i podczas eksportu gotowego filmu.

Pinnacle Studio 8 - program do edycji wideo
Pinnacle Studio 8 - program do edycji wideo

Stabilność pracy nowej wersji programu Studio 8 należy ocenić jako dobrą, choć zdarzyło się kilkakrotnie zawiesić program w sytuacji obróbki dużej ilości clipów (ponad 150, ca 60 minut) na Timelinie.

Podsumując, program jest łatwy i intuicyjny w obsłudze, przeznaczony dla mniej zaawansowanych wideoamatorów korzystających z kart IEEE 1394. Tworzy niedrogi cyfrowy system montażu nieliniowego.

Produkt: Pinnacle Studio 8

Producent: Pinnacle Systems (http://www.pinnaclesys.com)

Cena netto: ok. 86 euro

Konkurenci Digi Lab, Koala film, Edit Studio

Dystrybutor: Pinnacle Systems (http://www.pinnaclesys.com)

Kontakt:http://www.pinnaclesys.com

Za:

Szybki rendering, intuicyjny interfejs.

Przeciw:

Nadal cały świat profesjonalny pracuje na innych programach.