Pinnacle Studio 8 - program do edycji wideo

Montaż to podstawowy środek wyrazu w sztuce filmowej. Montaż to łączenie poszczególnych ujęć, scen i sekwencji w gotowy film. Montaż to proces selekcji i kombinacji elementów wizualnych i dźwiękowych w spójną całość.

Montaż to podstawowy środek wyrazu w sztuce filmowej. Montaż to łączenie poszczególnych ujęć, scen i sekwencji w gotowy film. Montaż to proces selekcji i kombinacji elementów wizualnych i dźwiękowych w spójną całość.

Na rynku nieliniowych programów edycyjnych (NLE) do obróbki wideo w formacie DV panuje spora konkurencja, a szczególnie w segmencie home video, czyli wszędzie tam gdzie montujących własne filmy jest najwięcej.

Znajdujemy tutaj ulepszone wersje takich programów, jak Edit Studio, Koala film czy też kolejną edycję polskiego programu - Digi Lab. Adresatem tych rozwiązań programowych są pasjonaci, amatorzy, ludzie nie przygotowani profesjonalnie do montażu obrazu i dźwięku.

Dzisiaj wystarczy kamera DV, D8 z wejściem Fire-Wire(In i Out), komputer o przeciętnej mocy obliczeniowej i przygoda z filmem, czyli kreowaniem obrazu i dźwięku rozpoczęta.

Znana i konkurująca na polskim rynku amerykańska firma Pinnacle Systems przygotowała kolejną wersję programu Pinnacle Studio 8.1.1 (dla formatu DV) przeznaczonego dla ww. odbiorców.

Program dostępny jest także dla wideoamatorów mających karty Studio DV/DV Plus, jak i dla właścicieli najbardziej rozpowszechnionej konfiguracji sprzętowej, umożliwiającej przechwytywanie i eksport obrazu i dźwięku, czyli kartę IEEE-1394 OHCI zgodną ze standardem Texas Instruments. W poprzedniej wersji programu Pinnacle Studio 7 występowały trudności we współpracy z kartą Studio DC-10 plus. W Studio 8 karta współpracuje z programem bez zarzutu.

Kupując program Pinnacle Studio 8, otrzymujemy płytkę instalacyjną CD-ROM wraz z obszerną 250-stronicową, dobrze ilustrowaną dokumentacją programu.

Jedyny problem to brak polskiej wersji językowej.

Jednak podobieństwo programu do poprzednich wersji daje początkującymĘużytkownikom możliwość skorzystania z polskiej instrukcji z wcześniejej wersji Pinnacle.

Instalacja i wymagania sprzętowe

Instalacja jest prosta i przebiega bez żadnych niespodzianek. Wymagania sprzętowe dla prawidłowego działania programu są rozsądne: Intel Pentium albo Athlon 500 Mhz (lub więcej), Microsoft Windows 98 SE, Windows Millenium, Windows 2000 lub Windows XP, karta grafiki zgodna DirectX, karta dźwiękowa zgodna z DirectX, minimum 128 MB RAM (poleca-na przez producenta 256 MB), CD-ROM, karta IEEE-1394 OHCI oraz duży i szybki twardy dysk.

Zewnętrzne urządzenie wideo umożliwiające transfer obrazu i dźwięku to kamera DV lub D8 z aktywnym wejściem DV-in.

Test programu wykonano na następującej platformie sprzętowej: AMD Athlon - 1800XP, Windows XP Professional, karta grafiki Matrox G-450, karta dźwiękowa SoundBlaster, 512 MB RAM (DDR), karta IEEE 1394 OHCI, Camcorder SONY DCR- TRV900.

Testując program nie sposób uniknąć porównań z wersjami poprzednimi, czyli Pinnacle Studio 7. Nie różni się on zasadniczo w działaniu od poprzedników. Interfejs użytkownika uległ drobnym zmianom, a twórcy programu powiększyli nieco jego możliwości.