Pioneer: 500 GB na płycie Blu-ray? Wykonalne!

Niespełna miesiąc po informacji o nowej technologii firmy Pioneer pozwalającej na produkcję płyt Blu-ray o pojemności dochodzącej do 400 GB, przedstawiciele korporacji podnoszą poprzeczkę do 500 GB.

Specjalistom z Pioneera udało się rozwiązać dotychczasowy problem dotyczący wielowarstwowych nośników, poprzez użycie odpowiedniej struktury płyty. Niweluje ona proces interferencji między sąsiadującymi warstwami, redukując potencjalne zakłócenia transmisji danych, a tym samym błędy odczytu.

Co ciekawe, technologia została zaczerpnięta z rozwiązań stosowanych przy produkcji płyt DVD. W przypadku nowej technologii firmy Pioneer mowa o nośnikach optycznych składających się nawet z 20 warstw do zapisu danych. Wedle zapewnień przedstawicieli firmy, będzie możliwe zachowanie kompatybilności między nową generacją płyt Blu-ray, a obecną.

Nie są jeszcze znane dokładne informacje odnośnie najbliższej przyszłości nowej technologii Pioneera. Na niedawnym, międzynarodowym sympozjum poświęconym rozwojowi nośników optycznych, dyskutowano o ambitnym planie wprowadzenia do produkcji 20-warstwowych dysków w latach 2010 - 2012.