Pioneer BDR-S05J-BK - nagrywanie płyt Blu-ray z szybkością 12x

Firma Pioneer zaprezentowała komputerowy czytnik płyt optycznych BDR-S05J-BK, zdolny do nagrywania danych na nośnikach Blu-ray z szybkością 12x. Jest to pierwszy czytnik o takiej funkcjonalności.

Wspomnianą szybkość nagrywania można osiągnąć jedynie z wybranymi nośnikami - mowa o produkowanych przez Panasonic jedno- i dwuwarstwowych płytach Blu-ray R 6x. Inne nośniki BD-R będą nagrywane z szybkością 6x lub 10x.

Czytnik obsługuje interfejs SATA i dysponuje 4-megabajtowym buforem na dane. Napęd został wyposażony w system uszczelek zabezpieczających przed zakurzeniem; obsługuje też funkcję Disc-Resonance Stabiliser, odpowiedzialną za minimalizowanie drgań nośnika podczas zapisu. Producent wprowadził też usprawnienia mające na celu zmniejszenie poziomu hałasu generowanego w trakcie nagrywania - polegają one m.in. na optymalizacji procesu obiegu powietrza wewnątrz obudowy napędu.

Pioneer BDR-S05J-BK - nagrywanie płyt Blu-ray z szybkością 12x

Pioneer BDR-S05J-BK

BDR-S05J-BK wspiera też technologie PowerRead i PureRead 2. W wypadku gdy nośnik DVD-Video jest w pewnym miejscu uszkodzony - a dane zapisane w tym miejscu nieczytelne - funkcja PowerRead pozwoli odtworzyć film z pominięciem błędnych sektorów. Technologia PureRead 2 odpowiada z kolei za poprawę jakości dźwięku przy zgrywaniu zniszczonych (zarysowanych) płyt Audio CD. Dzięki jej zastosowaniu laser napędu napotykając uszkodzone fragmenty nośnika próbuje odczytać je ponownie (w razie potrzeby - ze zmienionymi parametrami odczytu), aby odzyskać jak najwięcej danych z uszkodzonej części płyty.

Urządzenie trafi do sprzedaży w Japonii w październiku w cenie ok. 417 dolarów (w przeliczeniu z jenów). Sprzęt ma trafić również do obrotu w kanale OEM na rynkach zagranicznych. Niestety, z uwagi na wycofanie się oddziału Pioneer Europe z dystrybucji komponentów komputerowych, napęd oficjalnie nie będzie dostępny na Starym Kontynencie.