Pioneer DV-868AVi

Odtwarzacz DVD, który pod względem bogactwa wyposażenia nie ma sobie równych na rynku. oczywiście, odbija się to na jego cenie - zaporowej dla większości polskich użytkowników.

Odtwarzacz DVD, który pod względem bogactwa wyposażenia nie ma sobie równych na rynku. oczywiście, odbija się to na jego cenie - zaporowej dla większości polskich użytkowników.

Pioneer DV-868AVi

Pioneer DV-868AVi to konstrukcja charakteryzująca się tym, że ma wbudowane niemal wszystkie funkcje, jakie do tej pory wymyślono w sprzęcie do kina domowego. Sama tylko lista nazw systemów poprawy jakości obrazu i dźwięku umieszczona na przednim panelu odtwarzacza przykuwa uwagę. Z kolei wygląd tylnej ścianki wskazuje na to, że kompleksowe przetestowanie tego sprzętu nie jest zadaniem łatwym. I rzeczywiście: aby sprawdzić możliwości tego kinowego omnibusa, musieliśmy specjalnie sprowadzić do redakcji jedyne obecnie dostępne na rynku polskim projektory Sony, dysponujące nowym złączem cyfrowym HDMI.

Niedawno w sklepach pojawiły się pierwsze modele DVD z cyfrowymi wyjściami wideo w formacie DVI. Samsung otrzymał nawet za tego typu model nagrodę EISA. HDMI (High-Definition Multimedia Interface) jest zaś rozwiązaniem umożliwiającym cyfrowe przesyłanie jednocześnie sygnałów wideo i dźwięku. Podstawową zaletą HDMI w stosunku do DVI jest więc możliwość przesyłania obrazu i dźwięku tym samym, jednym kabelkiem. Interfejs jest jednak kompatybilny wstecz, to znaczy możliwe jest skorzystanie z przejściówki HDMI-DVI i poprowadzenie wyłącznie sygnału wideo do wyświetlaczy z takim właśnie interfejsem. Obecnie przesyłanie dźwięku po HDMI ma ograniczenia. Nie jest jeszcze możliwy transfer sygnałów nagrań DVD-Audio i SACD. Można natomiast przesyłać strumień bitów (DD i DTS) lub 2-kanałowy downmix LPCM.

Pioneer DV-868AVi

Pilot - bardzo ergonomiczny pilot z wygodnym joystickiem, obrotowym pierścieniem i podświetlanymi klawiszami.

Złącza HDMI spotkamy w dwóch nowych odtwarzaczach DVD Pioneera - opisywanym, najdroższym 868AVi oraz nieco tańszym, lecz także bardzo zaawansowanym technologicznie 668AV. Złącze HDMI pozwala na przesyłanie sygnałów audio i wideo drogą cyfrową bez konieczności konwersji cyfrowego sygnału na analogowy, i odwrotnie. To doskonały sposób komunikacji pomiędzy takimi urządzeniami, jak odtwarzacze DVD, projektory czy ekrany plazmowe. Bogactwo modelu 868AVi wyraża się także w tym, że ma on dodatkowy obwód wideo podnoszący rozdzielczość obrazu - Digital Direct Pixel Drive. Pozwala to na zwiększenie rozdzielczości wyjściowej materiału wideo tak, aby był on prezentowany z doskonałą jakością na ekranach o wysokiej rozdzielczości. HDMI zainstalowane w modelu 868AVi umożliwia wyświetlanie obrazu o rozdzielczości do 1920 x 1080 pikseli z przeplotem lub 1280 x 720 bez przeplotu. Taki zapas "mocy" pozwala ze spokojem patrzeć na przyszłość tego urządzenia, które oferowaną rozdzielczością zadowoli nawet najbardziej wymagające ekrany plazmowe i projektory.

Do przesyłania jednym kablem wszelkiego rodzaju sygnałów audio Pioneer stosuje komputerowy interfejs FireWire. Przy współpracy z amplitunerem wyposażonym w tego rodzaju gniazdo problem mnogości kabli (trzy pary interkonektów do DVD-Audio/SACD, cyfrowego do DD i DTS) przestaje istnieć - wystarczy jeden niepozorny kabelek. Z FireWire (zwanym przez producentów audio najczęściej iLink) łączą się także i inne korzyści. Można np. jednym klawiszem uruchomić odtwarzacz DVD i amplituner. Na wyświetlaczu amplitunera automatycznie zostaje wykryty model współpracującego z nim odtwarzacza DVD, zaś proces ustawień obu komponentów staje się zdecydowanie prostszy.

Pioneer DV-868AVi oczywiście odtwarza krążki DVD-Audio i SACD. Pioneer już dawno postawił na uniwersalność, co pozwala użytkownikom uniknąć dylematu - DVD-Audio czy SACD. Nie zapomniano także o firmowych stałych dodatkach poprawiających jakość brzmienia - HiBit i Legato Link PRO. Dla każdego z sześciu kanałów przewidziano przetworniki Burr Brown 1738EG o parametrach 24-bit./192 kHz. Imponująco przedstawia się także sekcja wideo. Zastosowano - uwaga - przetwornik wideo 14-bit./216 MHz. Taki układ połączony z systemem zwiększania rozdzielczości T-Rex, układem wygładzania krawędzi NSV oraz wzmacniaczem wideo VQE8 pozwala na uzyskanie nieskazitelnego obrazu. To, że model ten umożliwia uzyskanie progresywnego skanowania w PAL i NTSC, wydaje się oczywiste. Jakość obrazu uzyskanego na złączu komponentowym jest doskonała. Obraz jest stabilny, bardzo precyzyjny. Zachwyca doskonała redukcja efektu tzw. postrzępionych krawędzi. Obraz ma doskonałą naturalność, barwy są czyste, a kontury wspaniale rysowane (nie następuje ich przerysowanie). To, że po przełączeniu transmisji wizji na interfejs HDMI niewiele się zmienia, świadczy tylko o doskonałej jakości przetworników zastosowanych w sekcji analogowej. Cyfrowo przesyłany obraz ma minimalnie lepszą głębię czerni i nieco lepsze kolory. Sądzimy, że różnice mogą pojawić się w przypadku wyświetlania obrazów o bardzo wysokich rozdzielczościach.

W kwestii dźwięku odtwarzacz Pioneera wypada już nieco słabiej. Testowaliśmy podłączenia do amplitunera AX5 poprzez iLink i "tradycyjnymi" metodami. Polecamy to pierwsze rozwiązanie. Dźwięk zyskuje na przejrzystości i szybkości. Jest bardzo precyzyjny, krystalicznie czysty. Dla niektórych może okazać się to wadą, bowiem brakuje tu analogowego czaru, a za dużo jest technicznej doskonałości. Do kontroli basu i wyrównania pasma nie można mieć żadnych zastrzeżeń. Także scena dźwiękowa jest budowana wiarygodnie, instrumenty mają odpowiednią wielkość, a muzycy są rozmieszczeni na scenie tak jak powinni.

Informacje

Typodtwarzacz DVD

Cena 6200 zł

Dystrybutor DSVhttp://www.dsv.com.pl

Wymiary42 x 10,9 x 27,9 cm

Waga 5,6 kg

Funkcjekompresja dynamiki, przekształcenie dźwięku wielokanałowego DD 5.1 do stereo dostępnego na wyjściach analogowych, odtwarzanie MP3, tryb dźwięku przestrzennego, Disk Navigator, zoom, regulacje parametrów obrazu, SACD, DVD-Audio, iLink, HDMI, zwiększanie rozdzielczości obrazu - T-Rex, Hi-Bit, Legato Link PRO, Pure Audio

Złącza HDMI, komponent, 2 kompozyt, 2 S-Video, 2 Euroscart, 2 iLink, wyjście cyfrowe elektryczne

i optyczne, wyjście analogowe 5.1, terminal sterowania systemowego SR, audio

Dlaczego

Szczyt technicznych możliwości w zakresie jakości obrazu. Brzmieniowo bez przełomu.