Pioneer DVR-3100-S

Pioneer to jedyna z nielicznych firm, która optuje wyłącznie za formatem DVD-R/-RW.

Pioneer to jedyna z nielicznych firm, która optuje wyłącznie za formatem DVD-R/-RW.

Pioneer DVR-3100-S

Podczas gdy na rynku europejskim dominuje format DVD+R/+RW,a w Stanach Zjednoczonych i Japonii - DVD-RAM, Pioneer uparcie promuje nieco zapomniany już format DVD-R/-RW. Jak każdy ze standardów, DVD-RW ma wady i zalety. Ogromną zaletą jest na pewno możliwość zaawansowanej edycji materiału wideo. Aby tego dokonać, film musi być zapisany w trybie Video Recording. Wadą tego rozwiązania jest niska kompatybilność płyt nagranych tym sposobem. Jedynie nieliczne odtwarzacze DVD na rynku (głównie Pioneera) radzą sobie z takimi krążkami. Całkowicie odmienna sytuacja ma miejsce, gdy krążek zapiszemy w trybie Video. Wtedy mamy pewność, że prawie każdy odtwarzacz stacjonarny i komputerowy bez problemu zaakceptuje krążek "wypalony" w domowym zaciszu. Pioneer zadbał o to, aby użytkowanie wypalarki DVD było naprawdę proste. Menu ekranowe o ładnej grafice jest bardzo czytelne i intuicyjne. Podobnie jak w urządzeniach Panasonica, podzielono je na sekcje odpowiadające, m.in. za zarządzanie nagraniami na płycie, konfigurację urządzenia oraz optymalizację parametrów obrazu i dźwięku. Tak jak w sprzęcie konkurenta z koncernu Matsushita, Pioneer zastosował funkcję zapisu materiału z przesunięciem czasowym (w przypadku Panasonica nazywa się ona Time Slip). Pioneer nazwał ją Chase Play. Polega ona na możliwoś-ci rozpoczęcia odtwarzania zapisywanego programu (np. filmu) w trakcie jego nagrywania, ale np. z 15 min opóźnieniem do rzeczywistego czasu rozpoczęcia. To funkcja niezwykle użyteczna, doskonale sprawdzająca się podczas codziennego korzystania z nagrywarki. Nie mają jej wypalarki Sony czy Philipsa. Jakość zapisanego materiału zależy od tego, jaki stopień kompresji wybierzemy z udostępnionego wachlarza trybów. Standardowe, predefiniowane programy pozwalają na nagranie do 6 godz. filmu na krążku DVD o pojemności 4,7 GB. Studyjną jakość uzyskujemy, nagrywając na płycie godzinę filmu. Kolejne programy pozwalają na zapis 2, 4 i 6 godz. programu. 4-godzinny materiał cechuje niezła jakość, 6-godzin. powinien już być wybierany wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach. Jeśli nie chcemy łamać sobie głowy wyborem określonego trybu, możemy zdać się na automatyczny wybór optymalizacji zapisu, który wybiera optymalny stopień kompresji, zapewniający możliwie najlepszą jakość materiału przy uwzględnieniu wolnego miejsca na płycie. Warto też wspomnieć o funkcji Historia Płyty, która służy do magazynowania informacji o nagraniach zapisanych na 30 krążkach DVD. Oprócz tego udogodnienia, nawigacja na płycie jest ułatwiona jak w innych cyfrowidach.

Pioneer DVR-3100-S

Czytelnie rozmieszczone klawisze pozwalają sprawnie poruszać się w gąszczu funkcji cyfrowidu. Szkoda tylko, że brak podświetlania klawiszy.

W specjalnym menu przechowywane są bowiem miniatury z pierwszymi klatkami nagranych audycji, dzięki czemu można łatwo i szybo znaleźć określony fragment nagrania. Wszelkie funkcje, które wywołujemy pilotem zdalnego sterowania, są także odnotowywane stosowną informacją na ekranie. To wyróżnia nagrywarkę na tle konkurentów, którzy nie zaw-sze są tak "wylewni" w tej kwestii. Przykładowo, cyfrowid Panasonica wyświetla większość informacji wyłącznie na niewielkim wyświetlaczu, co bynajmniej nie jest najwygodniejszym rozwiązaniem. Pod względem budowy cyfrowid wykonano bardzo solidnie. Stylistyka jest nowoczesna i atrakcyjna. Szczególnie dobre wrażenie robią napęd urządzenia i szybkość reakcji urządzenia na wywoływane komendy. Przeskakiwanie pomiędzy rozdziałami odbywa się w mgnieniu oka, a czytnik pracuje praktycznie bezgłośnie. Co ważne, Pioneer nie ma hałasujących układów chłodzenia, które przeszkadzały nam w cyfrowidzie Sony. Na wyposażeniu znalazło się także złącze FireWire pozwalające na nagrywanie filmów bezpośrednio z kamery cyfrowej. Jakość wbudowanego tuneru telewizyjnego jest doskonała. Generował on najlepszy obraz spośród opisanych w tym numerze testowanych wypalarek DVD. Wyszukiwanie stacji co prawda trwało długo, jednak dobra jakość obrazu z nawiązką rekompensowała czas oczekiwania. Pioneer ma także bardzo dobre brzmienie. Scena dźwiękowa jest szczególnie szeroka, otwarta. Sekcja niskotonowa odgrywa istotną rolę. Niskie tony są solidne, jednak nie przyćmiewają średnich i wysokich, które są soczyste i cały czas wyraźnie zaznaczone. Obraz jest równie dobry. Charakterystykę wyświetlania można regulować w bardzo szerokim zakresie, manipulując m.in. głębią czerni, jaskrawością bieli i wieloma innymi parametrami. Dostępne są także gotowe programy przygotowane z myślą o posiadaczach projektorów, telewizorów plazmowych, a także tradycyjnych odbiorników kineskopowych.

Informacje

Typ nagrywarka DVD

Cena 3599 zł

Wymiary 42 x 6,9 x 34,1 cm

Waga 4,4 kg

Dystrybutor DSV http://www.dsv.com.pl

Obsługiwane formaty

Odczyt: DVD-Video/DVD-R/DVD-RW/CD/SVCD/VCD/CD-R/CD-RW

Zapis: DVD-R (tylko tryb Video), DVD-RW (tryb Video i tryb VR)

Funkcje profile obrazu, symulacja dźwięku przestrzennego, edycja nagranego materiału wideo, Chase Play, automatyczny wybór trybu kompresji, historia dysków, MP3, WMA, JPEG

Złącza 3 x S-Video, RCA, 2 x Euroscart, 3 x kompozyt, toslink, 3 x RCA, DV