Pioneer DVR-5100H

Nagrywarka DVD Pioneera jest wyposażona w 80-gigabajtowy dysk twardy i niezwykle bogaty zestaw funkcji użytkowych.

Nagrywarka DVD Pioneera jest wyposażona w 80-gigabajtowy dysk twardy i niezwykle bogaty zestaw funkcji użytkowych.

Pioneer wprowadził do segmentu cyfrowidów urządzenie o doskonałym wyposażeniu i funkcjonalności. To nagrywarka płyt DVD-R/-RW, która oprócz możliwości zapisu materiału audio-wideo na krążkach optycznych pozwala na przechowywanie nagrań na dysku twardym o pojemności 80 GB. Urządzenie, jak na cyfrowid, ma niezwykle małe gabaryty. W obudowie o wysokości standardowego odtwarzacza DVD zdołano zmieścić wszelkie niezbędne elementy rekordera. Stylistycznie Pioneer prezentuje się wyśmienicie. Sprawia dobre wrażenie dopracowaniem szczegółów i dbałością o jakość wykonania. Stosunkowo nieduży wyświetlacz w czytelny sposób przekazuje wszelkie niezbędne informacje o trybach pracy urządzenia.

Pioneer DVR-5100H

Podłużny klawisz ulokowany obok "ukrytej" szuflady napędu służy do przełączania aktywnego nośnika danych - HDD (dysk twardy) lub DVD. Pilot zdalnego sterowania umożliwia dostęp do pełnego zestawu opcji. Pomysłowe rozwiązania (m.in. małe wielofunkcyjne pokrętło na przedniej ściance obudowy) pozwalają jednak na konfigurację nagrywarki także bez tego narzędzia. W nagrywarce wyposażonej w dwa typy nośników danych kluczowym elementem jest ergonomia obsługi. Równie ważne są możliwości wykorzystania obu typów przechowalni danych i ich współpraca. DVDR-5100H umożliwia np. jednoczesne przegrywanie na dysk twardy zawartości niezabezpieczonej przed kopiowaniem płyty DVD, nagrywanie na tym samym dysku programu telewizyjnego i oglądanie nagrania od początku, podczas gdy dalej nagrywa się w tle. Prawda, że imponujące? Możliwość wykonywania kilku zadań naraz to jedna z mocniejszych stron rekordera Pioneera. Na dysku o pojemności 80 GB można zapisać ponad 100 godz. filmu. W trybie najwyższej, studyjnej jakości zmieścimy na nim ok. 17 godz. nagrania.

Pioneer DVR-5100H

Pilot - ma bardzo dużą liczbę klawiszy. Są one jednak rozplanowane czytelnie i ergonomicznie. Szkoda, że zabrakło podświetlania.

Są cztery gotowe tryby pracy z predefiniowanymi współczynnikami kompresji obrazu i dźwięku. Do tego dochodzą tak ciekawe opcje, jak: najczęściej używana w praktyce funkcja automatycznego doboru jakości nagrania uzależnionej od ilości miejsca dostępnego na dysku twardym bądź krążku DVD oraz opcja manualnych zestawów parametrów kompresji. Zapisany na nośnikach materiał audio-wideo można swobodnie przegrywać pomiędzy dyskiem a płytą, i odwrotnie. Jeśli chcemy skopiować niezabezpieczony dysk DVD, to należy umieścić go w czytniku, wybrać opcję backup, poczekać ok. 13 min (dla nośnika o pojemności 4,7 GB), aż dane zostaną przegrane na dysk twardy, a następnie w wypalarce umieścić czysty krążek DVD-R (materiał nie będzie się archiwizować na nośnikach DVD-RW) i poczekać kolejne 30 min na jego wypalenie. Dane z płyty źródłowej mogą spoczywać na dysku twardym, tak więc w dowolnej chwili możemy zrobić kolejne ich kopie na płytach DVD-R. Jeśli nagrywamy audycje telewizyjne na płyty DVD-R/-RW, do wyboru mamy dwa tryby ich zapisu. Pierwszy to VR Mode pozwalający na swobodną obróbkę zapisanego materiału. Drugi to Video Mode, który nie daje dużych możliwości edycji zapisanych filmów, jednak sprawia, że nagrane w ten sposób płyty są kompatybilne z większością odtwarzaczy DVD dostępnych na rynku. Opcji zapisu jest naprawdę bez liku. Gdyby nie wspaniale przygotowany, intuicyjny interfejs graficzny, to poruszanie się w ich gąszczu byłoby nie lada zadaniem. Interfejs pozwala na opanowanie opcji rekordera w bardzo krótkim czasie. Opcja szybkiego programowania jest tego najlepszym przykładem. Jeśli szybko chcemy zaprogramować nagranie konkretnej audycji, wciskamy klawisz Easy Timer i ukazuje się plansza kalendarza z podzieloną na 15-minutowe odcinki linią czasu. Odznaczając dowolną liczbę kwadracików oznaczających minuty, szybko i prosto dokonujemy zaprogramowania czasu zapisu żądanej audycji. To, co istotne, to bardzo przydatne objaśnienia działania każdej funkcji, które są wyświetlane w menu ekranowym po wybraniu określonej funkcji. Szkoda tylko, że menu nie zostało przetłumaczone na język polski.

Na szczególne wyróżnienie zasługuje doskonały tuner telewizyjny zastosowany w japońskim urządzeniu. Obraz jest bardzo ostry, doskonale konturowy i jednorodny. Wypalarka ta może stanowić niemal idealne źródło sygnału telewizyjnego dla projektora czy odbiornika plazmowego. Niemal - bo zabrakło na jej wyposażeniu wyjść wideo wysokiej jakości (poza Euroscartem z RGB). Nie ma gniazd komponentowych, które spotkamy np. w rekorderze Philipsa. Panel gniazd to jedyny słaby punkt urządzenia. Jest tu tylko jedno wyjście cyfrowe audio i w dodatku w postaci gniazda optycznego. Przydałoby się dodatkowe wyjście koncentryczne. Wejście cyfrowe DV pozwala na nagrywanie obrazu z kamer cyfrowych bez utraty jakości sygnału związanego z transmisją danych. Rekorder Pioneera to obecnie najlepsza nagrywarka dwunośnikowa na polskim rynku. Jakość nagrań nawet w najsłabszym trybie 6-godz. (na jednym krążku DVD) jest naprawdę dobra. Ponadto wyposażenie w dysk twardy daje urządzeniu naprawdę nieprzeciętne możliwości.

Informacje

Typ nagrywarka DVD z HD

Cena 5990 zł

Wymiary 42 x 6,9 x 34,1 cm

Waga 5,1 kg

Dystrybutor DSVhttp://www.dsv.com.pl

Obsługiwane formaty

Odczyt: CD-Audio, CD-R/CD-RW, DVD-Video, DVD-R/-RW, SVCD

Zapis: DVD-R/-RW, dysk twardy

Funkcje regulacje parametrów obrazu, symulacja dźwięku przestrzennego, edycja nagranego materiału wideo, blokada rodzicielska, ShowView, 4 predefiniowane tryby jakości nagrań oraz tryby manualne, MP3, JPEG, WMA, biblioteka zapisywalnych płyt DVD, kopiowanie płyt DVD

Złącza 2 x S-Video, 2 x Euroscart, 2 x kompozyt, cyfrowe audio (optyczne), 2 x RCA, DV

Dlaczego

Imponująca funkcjonalność. Świetna jakość obrazu i dźwięku. Doskonała jakość nagrań i możliwość nagrania ponad 100 godz. filmów.