Pioneer PDP-436XDE

Plazma Pioneera gwarantuje świetne zróżnicowanie barw, ostry obraz, a do tego jest solidnie wykonana.

Plazma Pioneera gwarantuje świetne zróżnicowanie barw, ostry obraz, a do tego jest solidnie wykonana.

PDP-436XDE to telewizor Pioneera o nietypowej przekątnej ekranu (43"), w którym zastosowano najnowszą, szóstą już generację paneli plazmowych. Odbiornik jest urządzeniem dzielonym, tzn. składa się z dwóch elementów: wyświetlacza i zewnętrznego modułu z tunerem telewizyjnym oraz zestawem gniazd pozwalających na podłączenie wielu źródeł obrazu. Testowany model ma w nazwie XDE, co oznacza, że jest to wersja z bogatszym wyposażeniem i dlatego ma m.in. dwa tunery TV. Pierwszy z nich to standardowy tuner przystosowany do odbioru kablowej i naziemnej telewizji analogowej, zaś drugi to cyfrowy DVB-T, który umożliwia odbieranie cyfrowej telewizji naziemnej. Ten drugi rodzaj sygnału telewizyjnego w Polsce dostępny jest na razie tylko w wybranych miejscach, w których realizowana jest próbna emisja (obecnie w Warszawie można odbierać trzy programy: TVP 1, TVP 2 i TVP 3 - wystarczy podłączyć telewizor do zwykłej anteny, by korzystać z transmisji cyfrowej o wyraźnie lepszej jakości obrazu i dźwięku). Ekran z zewnętrznym modułem łączy się cyfrowym przewodem DVI. Takie rozwiązanie ma niewątpliwe zalety. Po pierwsze, łatwiejszy jest proces instalacji - przy podłączeniu do odbiornika wielu urządzeń audio/wideo nie ma problemu ukrywania plątaniny kabli za telewizorem. Ponadto lepsza jest jakość obrazu - umieszczenie przetworników wideo w zewnętrznym module sprawia, że są one znacznie mniej narażone na zakłócenia elektromagnetyczne niż gdy są umieszczone w jednej obudowie z ekranem.

Pilot - Ergonomiczny sterownik wykonany z dobrych jakościowo materiałów. Brak podświetlania klawiszy.

Pilot - Ergonomiczny sterownik wykonany z dobrych jakościowo materiałów. Brak podświetlania klawiszy.

Dlaczego - Wysoka jakość obrazu i wspaniałe kolory. Dobre wyposażenie i jakość wykonania.

Dlaczego - Wysoka jakość obrazu i wspaniałe kolory. Dobre wyposażenie i jakość wykonania.

W telewizorze plazmowym Pioneera wprowadzono wiele rozwiązań, które mają poprawiać jakość obrazu. Zastosowano głębokie komórki z wyraźnym podziałem pionowymi i poziomymi żebrami, co wpływa na wydajniejszą emisję światła generowanego przez luminofor. Ograniczono bowiem w ten sposób "wyciek" światła charakterystyczny dla konstrukcji plazmowych wcześniejszych generacji. Wykorzystanie takiej konstrukcji umożliwiło nie tylko zwiększenie jasności, ale również poprawienie reprodukcji barw, a szczególnie czerni. W celu zwiększenia gradacji ciemnych barw nowy model Pioneera wyposażono w system Pure Black oraz procesor cyfrowy Pure2 HD, który dokonuje optymalizacji docierającego sygnału wideo. Innym istotnym elementem odbiornika jest wewnętrzny skaler potrafiący przekształcić sygnał telewizyjny niskiej rozdzielczości do pełnej rozdzielczości panelu (1024 x 768 pikseli). Dzięki temu na plazmie Pioneera można oglądać wysokiej jakości obraz, nawet korzystając z sygnału telewizji standardowej rozdzielczości.

Przejścia tonalne między barwami są dobre, chociaż gdzieniegdzie, przy słabej jakości materiale wideo, zauważalne są niedoskonałości w stopniowaniu odcieni. Natomiast nasycenie kolorów jest doskonałe. Barwy są żywe i naturalne, a obraz ma bardzo dobrą głębię. W celu zniwelowania szumów obrazu można uruchomić funkcję cyfrowej redukcji zakłóceń oraz redukcji objawów kompresji MPEG (kodekiem tym zakodowane są np. filmy na płytach DVD). Najlepszą jakość obrazu uzyskamy, podłączając do PDP-436XDE wysokiej klasy odtwarzacz DVD. Wtedy urządzenie pokazuje pełnię swoich możliwości. Chociaż filmy na DVD, jeśli chodzi o rozdzielczość i wielkość kompresji, nie prezentują już najwyższej jakości, model Pioneera wyświetla je tak jakby były zapisane w wysokiej rozdzielczości. Prezentowany obraz jest ostry, szczegółowy, ze znakomitym kontrastem i bardzo stabilny.

Odbiornik Pioneera nie ma na wyposażeniu głośników, ale ma w obudowie ekranu niewielkiej mocy wzmacniacz, który pozwala na podłączenie zestawu kolumn stereo. Dopasowane stylistycznie płaskie kolumny można nabyć oddzielnie jako wyposażenie dodatkowe.

Główni rywale

NEC 42 XR4 16 000 zł

Dobra jakość plazmowego ekranu, prezentującego płynne przejścia kolorów. Solidne wykonanie. Słabej jakości opcjonalny tuner TV.

LG 42PX5R-ZB 9600 zł

Bardzo solidne wykonanie. Znakomita równowaga barw, szczegółowy, stabilny obraz zarówno z tunera TV, jak i przy odtwarzaniu DVD.

Informacje

Typ telewizor plazmowy 43"

Cena wyświetlacz z tunerem 16 000 zł; podstawa 600 zł; głośniki 900 zł; zestaw 17 500 zł

Dystrybutor DSV,http://www.dsv.com.pl

Wymiary 107,6 x 63,2 x 9,2 cm

Waga 25,8 kg

Funkcje tryby dźwięku przestrzennego, EPG, teletekst z pamięcią 2100 stron, PIP, PAP, kilka trybów proporcji obrazu, Pure Cinema, CTI, cyfrowa redukcja szumów i objawów kompresji, Home Gallery (możliwość wyświetlania zdjęć cyfrowych bezpośrednio z kart pamięci flash), podział ekranu, HD+ (nadpróbkowanie do rozdzielczości XGA), filtr kolorów, cyfrowy tuner DVB-T, dynamiczny kontrast, sterowanie SR (łącze systemowe z innymi komponentami Pioneera)

Złącza w ekranie wejście DVI i zasilania, wyjście na kolumny stereofoniczne (wzmacniacz 213 W)

Złącza w tunerze 2 HDMI, VGA, 2 antenowe, S-Video, 3 Euroscart, kompozyt, komponentowe, serwisowe, SR (wejście i wyjście), wyjścia audio: słuchawkowe, subwooferowe, cyfrowe optyczne, czytnik kart pamięci flash (SD/MMC/CF/MS/SM)