Pioneer VSX-AX-5I-S

Prezentujemy doskonale wyposażony model amplitunera z ''wyższej półki'', o dużych możliwościach, wysokim poziomie wykonania i równie wysokiej cenie.

Prezentujemy doskonale wyposażony model amplitunera z ''wyższej półki'', o dużych możliwościach, wysokim poziomie wykonania i równie wysokiej cenie.

Pioneer VSX-AX-5I-S

Amplituner VSX-AX-5i-S, pod względem zaawansowania technologicznego, zajmuje drugie miejsce w ofercie Pioneera. Jego wyposażenie jest imponujące - ma niemal wszystkie możliwe dekodery. Brakuje tylko najnowszego rozwiązania spod znaku Dolby, czyli Dolby Pro Logic IIx, który przekształca stereofoniczne ścieżki do postaci 7.1. Znajdziemy w nim więc wszelkie odmiany DD (z EX), DTS (włącznie z ES i 96/24) oraz DPL II. Za cyfrową obróbkę dźwięku odpowiada 48-bitowy procesor Motoroli dysponujący imponującą mocą obliczeniową. Ogromna obudowa amplitunera nie jest jedynie atrapą, o czym świadczy odpowiadająca wielkości duża waga urządzenia. Wewnątrz ukryto potężny wzmacniacz - duży zasilacz dostarcza energię do siedmiu 100-watowych końcówek mocy. Dwa kondensatory elektrolityczne o pojemności 22 000 F zabezpieczają nieprzerwany dopływ energii. Pioneer zastosował w swojej konstrukcji architekturę pozwalającą na zachowanie równego pod względem mocy wysterowania poszczególnych końcówek. Osiem kanałów pozwala na podłączenie kolumn na kilka sposobów. Oczywiście, możliwa jest najbardziej rozbudowana konfiguracja kinowa z dwiema kolumnami bocznymi surround i dwiema tylnymi. Jeśli jednak niepotrzebna jest dodatkowa para kolumn tylnych, to te dodatkowe wzmacniacze można wykorzystać do zasilania kolumn w drugim pomieszczeniu lub podłączyć kolumny (o ile dysponują podwójnymi gniazdami) do dwóch par gniazd głośnikowych. W ten sposób poszczególne sekcje przetworników otrzymają lepsze wzmocnienie, co w większości przypadków poprawia jakość brzmienia.

Pioneer VSX-AX-5I-S

Pilot - ogromny. Całkowicie podświetlana klawiatura, niewielki, lecz przydatny wyświetlacz. Mnóstwo klawiszy, ale po początkowej panice okazuje się, że sterownik jest całkiem wygodny.

Konstrukcja mechaniczna urządzenia wyszła spod ręki specjalistów ze znanej audiofilom londyńskiej firmy AIR Studios. Wysoka jakość urządzenia została potwierdzona przyznaniem certyfikatu THX Select, co oprócz gwarancji dobrych parametrów elementów zaowocowało wprowadzeniem dodatkowego trybu odsłuchu THX Surround EX. W tym trybie brzmienie ma być takie, jakie znamy z sal kinowych. Jednak aby w pełni uzyskać efekt zgodny z zamierzeniami inżynierów Lucasfilm, należy się zaopatrzyć w specjalny THX-owy zestaw kolumn i przystosować pomieszczenie odsłuchowe zgodnie z zaleceniami tego standardu. Wysoka moc i obecność aż 7 kanałów to jednak tylko wierzchołek góry lodowej możliwości tego urządzenia. Arcyciekawie przedstawia się wyposażenie Pioneera w różnego rodzaju udogodnienia, np. system kalibracji MCCC. W komplecie z AX5i znalazł się zatem specjalny mikrofon z długim kablem, który pomaga w kalibracji amplitunera i dopasowaniu jego charakterystyki pracy do akustyki konkretnego pomieszczenia. Wystarczy umieścić mikrofon w miejscu, gdzie zwykle siadamy, uruchomić automatyczną kalibrację i poczekać kilka minut, aż ucichną niezbyt miłe dla ucha sygnały testowe. System identyfikuje wielkość i położenie kolumn w pomieszczeniu i dopasowuje odpowiednie opóźnienia tak, aby dźwięk docierał do słuchacza ze wszystkich kolumn jednocześnie. Istnieje też możliwość ręcznego ustawiania parametrów.

Oprócz automatycznej kalibracji ustawienia są także bardziej zaawansowane opcje typu ustawienie częstotliwości filtrowania niskich częstotliwości przeznaczonych dla subwoofera czy przypisywanie gniazd wideo wybranym źródłom. Ustawień tych nie trzeba wykonywać, wpatrując się w co prawda czytelny, ale stosunkowo niewielki wyświetlacz. Wygodniej dokonać tych operacji, korzystając z menu ekranowego. Sygnał wideo można przepuścić przez gniazda S-Video, komponent oraz oczywiście obowiązkowy, ale i najsłabszy jakościowo kompozyt.

Połączenia amplitunera z DVD można dokonywać na kilka sposobów. Jeśli DVD pozwala także na odsłuch płyt SACD lub DVD-Audio, to zwykle korzysta się z trzech par analogowych interkonektów prowadzących zdekodowany w DVD sygnał do wejść 5.1 amplitunera. Do niedawna był to jedyny sposób przesyłania sygnału audio zapisanego na krążkach gęstego zapisu. Pioneer, tak jak kilku innych producentów, w swych najlepszych modelach stosuje wygodniejszą metodę połączenia odtwarzacza z amplitunerem. Jest nią interfejs iLink (czyli FireWire), który pozwala na transmisję sygnału wielokanałowego przy użyciu tylko jednego kabla (oczywiście, sygnały PCM czy strumień DD i DTS także mogą być przesyłane tą drogą). iLink pozwala pozbyć się plątaniny często kosztownych kabli. Dodatkową zaletą jest obustronna komunikacja między połączonymi urządzeniami. Przykładowo, Informacje o utworach, artyście zapisane na krążku SACD mogą być wyświetlane na ekranie amplitunera. Brzmieniowo urządzenie wypada bardzo dobrze. Dźwięk jest przekazywany z dużym rozmachem. Czuć wyraźnie, że urządzeniu nie brak mocy, bas kontrolowany jest doskonale, nawet trudne do wysterowania kolumny (mogą to być modele 4-omowe) nie dostają "zadyszki" w trudnych dla nich momentach. Scena dźwiękowa jest obszerna i bardzo spójna. Krystalicznie czyste wysokie i średnie podzakresy sprawiają, że łatwo usłyszymy wszelkie niuanse i detale, które przygotowali realizatorzy nagrań. Kupując AX5i, warto rozważyć zakup DVD tej samej firmy 868AVi, którego opis też znajduje się w tym numerze. Oba komponenty tworzą razem doskonały duet: prosty w obsłudze (m.in. dźwięki iLink) i spójny w charakterze brzmienia.

Informacje

Typ amplituner

Cena 5499 zł

Dystrybutor DSV http://www.dsv.com.pl

Wymiary 42 x 18,8 x 46,4 cm

Waga 19,8 kg

Funkcje DPL II, NEO:6, DD EX, DTS ES, THX Surround EX, DTS 96/24, kilkanaście trybów DSP, kompresja dynamiki, ustawianie częstotliwości odcięcia dla każdej z kolumn, programowalny pilot z makrami pozwalający na sterowanie urządzeniami innych marek, bi-amping, multiroom, przypisywanie złączy cyfrowych źródłom, wygaszanie wyświetlacza, Hi-BIT, MCACC (automatyczna kalibracja z użyciem mikrofonu), transmisja dźwięku stereo z peceta po złączu USB, Bi-Amp, obsługa drugiej strefy, OSD

Złącza iLink, USB, 2 wejścia i 1 wyjście wideo komponent, gniazdko sieciowe (maksymalnie 100 W), 8-kanałowy pre-out, wejście na 8-kanałowy zewnętrzny dekoder, 4 wejścia i 2 wyjścia liniowe audio oraz odpowiadające im S-Video i kompozyt, 2 wyjścia cyfrowe audio (optyczne), 5 wejść cyfrowych audio (3 optyczne, 2 elektryczne), wejście i wyjście do połączenia urządzeń Pioneera w jeden zestaw, 2 wejścia komponentowe

Dlaczego

Mimo ogromnych możliwości, prosty w obsłudze i konfiguracji. Dysponuje dużą mocą, dobrze kontrolowaną, wystarczającą do nagłośnienia nawet dużej sali.