Pioneer VSX-D2011S

Oto amplituner, który wypeŁnił lukę pomiędzy tańszymi modelami Pioneera a flagowym AX10. Opisywanemu 2011-ce bliżej jednak do urządzenia topowego niż typowych średniaków.

Oto amplituner, który wypeŁnił lukę pomiędzy tańszymi modelami Pioneera a flagowym AX10. Opisywanemu 2011-ce bliżej jednak do urządzenia topowego niż typowych średniaków.

Pioneer VSX-D2011S

Pioneer VSX-D2011S

Już po wymiarach obudowy i nieprzeciętnej wadze można się zorientować, że mamy do czynienia z modelem wysokiej klasy. Jakość wykonania jest bez zarzutu. Obudowa to solidny metal, jedynie plastikowe zakręcane złącza głośnikowe mogłyby być lepszej jakości. W komplecie znalazł się specjalny mikrofon z długim kablem, który pomaga w kalibracji amplitunera i dopasowaniu jego charakterystyki pracy do akustyki konkretnego pomieszczenia. Wystarczy umieścić mikrofon w miejscu zwyczajowego odsłuchu, uruchomić automatyczną kalibrację i poczekać kilka minut, aż ucichną niezbyt miłe dla ucha sygnały testowe. W tym momencie amplituner został ustawiony. Jeśli nie podoba się nam to, co wyliczył procesor, zawsze mamy możliwość ręcznych zmian parametrów amplitunera. W wyposażeniu Pioneera znalazło się 7 końcówek mocy, dzięki którym w kinie domowym można ustawić kolumny w konfiguracji 7.1 (z aktywnym subwooferem). Jeśli nie korzystamy z dodatkowej pary kolumn tylnych, to wolne wzmacniacze można wykorzystać na dwa sposoby - do podłączenia kolumn w drugiej strefie (np. w innym pokoju) lub w przypadku gdy nasze kolumny dysponują podwójnymi złączami głośnikowymi podpiąć je do wolnych gniazd w amplitunerze i ustawić go w konfiguracji

biamp. W ten sposób "przody" otrzymają większą dawkę mocy, co powinno pozytywnie wpłynąć na ich brzmienie. Pioneer ma certyfikat THX Select, co - oprócz gwarancji dobrych parametrów elementów wewnętrznych - procentuje dodatkowym trybem odsłuchu THX Surround EX. Program ten dopasowano tak, aby brzmienie przypominało to z sal kinowych. I tak jest w istocie. Aby jednak w pełni uzyskać efekt zgodny z zamierzeniami inżynierów Lucasfilm, należałoby zaopatrzyć się w specjalny THX-owy zestaw kolumn i przystosować pomieszczenie odsłuchowe zgodnie z zaleceniami tego standardu. W dekodery model ten uzbrojony jest "po zęby". Oprócz standardowych, czyli Dolby Digital 5.1 i EX oraz DTS 5.1 i ES, są też: najnowszy wynalazek spod znaku DTS 96/24 (dla wielokanałowych nagrań DTS o parametrach zgodnych z DVD-Audio, lecz zapisanych na tradycyjnych krążkach DVD-Video) oraz znany już układ Dolby Pro Logic II.

Dane techniczne

Typ amplituner

Cena 5499 zł

Wymiary 42 x 18,8 x 46,4 cm

Dystrybutor DSV,http://www.DSV.com.pl

Waga 19,6 kg

Funkcje DPL II, NEO:6, DD EX, DTS ES, THX Surround EX, DTS 96/24, 4 tryby DSP, kompresja dynamiki, ustawianie częstotliwości odcięcia dla każdej z kolumn, programowalny pilot z makrami pozwalający na sterowanie urządzeniami innych marek, bi-amping, multiroom, przypisywanie złączy cyfrowych źródłom, wygaszanie wyświetlacza, Hi-BIT, kilkanaście trybów DSP, MCACC (automatyczna kalibracja z użyciem mikrofonu)

Złącza 2 wejścia i wyjście wideo komponent, gniazdko sieciowe (maksymalnie 100 W), 8-kanałowy pre-out, wejście na 8-kanałowy zewnętrzny dekoder, 5 wejść i 2 wyjścia liniowe audio oraz odpowiadające im złącza S-Video i kompozyt, 2 wyjścia cyfrowe audio (optyczne), 5 wejść cyfrowych audio (3 optyczne, 2 elektryczne), złącze USB do połączenia z komputerem (dźwięk stereo), wejście i wyjście do połączenia urządzeń Pioneera w jeden zestaw