Pioneer opracował płyty Blu-ray o pojemności 256 GB

Pioneer zapowiedział płyty Blu-ray pozwalające na zapis 256 GB danych.

Firma Pioneer Corporation poinformowała, że opracowała płyty Blu-ray, które pozwalają na przechowanie znacznie większej ilości danych od standardowych nośników. Dzięki technologii zapisu na ośmiu warstwach (po 32 GB) jej pojemność sięga 256 GB, czyli jest dwa razy większa niż w przypadku czterowarstwowych płyt Blu-ray XL o pojemności 128 GB. Co więcej, japońska firma zapowiedziała, że przy wykorzystaniu nośnika w wersji dwustronnej zwiększy pojemność do 512 GB.

Pomimo coraz tańszych dysków SSD i dysków twardych o dużej pojemności Pioneer optymistycznie patrzy w przyszłość uważając, że opracowane przez niego nowe dyski znajdą szerokie zastosowanie w procesie archiwizacji. Nie powinien jednak bagatelizować zagrożenia ze strony firm Sony i Panasonic, które zapowiedziały kilka tygodni temu nośniki w standardzie Archival Disc mające początkowo pozwalać na zapisanie 300 GB danych, natomiast w późniejszych wersjach 500 GB i 1 TB. Ponadto, co w procesie archiwizacji bardzo istotne, mają one być odporne na kurz i wodę oraz zmienne warunki środowiskowe (temperatura, wilgotność). Pierwsze egzemplarze powinny trafić na rynek w 2015 roku.

W przypadku nowych płyt Blu-ray Pioneera niestety nie dowiedzieliśmy się nic na temat ich planowanej daty premiery rynkowej.