Pioneer porzucił plazmy, ale wróci z telewizorami OLED w 2014 roku

Mitsubishi oraz Pioneer ogłosiły, że wspólnie pracują nad udoskonalonym wyświetlaczem OLED. Wygląda na to, że Pioneer, producent słynnej plazmy Kuro, powróci na rynek telewizorów z wyświetlaczem OLED.

Pioneer Kuro

Nowo opracowany OLED jest jednym z wyników wspólnych badań obu firm, które rozpoczęły pracę nad nim w styczniu 2010 roku. Mitsubishi (jako jedyny producent ma w ofercie telewizory laserowe, które nie zdobyły popularności) oraz Pioneer (kiedyś wspierał plazmy, teraz poza rynkiem TV) wspólnymi siłami wyprodukowały emitujący białe światło OLED wyświetlacz, którego warstwa luminescencyjna została ukształtowana za pomocą procesu powlekania.

Powrót Pioneera na rynek TV w 2014 roku

Jego skuteczność świetlna jest bardzo wysoka - trwałość określa się aż na 20 tys. godzin. A to oznacza, że główny problem ekranów OLED został właśnie rozwiązany. Kiedy możemy spodziewać się nowych telewizorów OLED? Najprawdopodobniej w 2014 roku.

OLED następcą słynnej plazmy Pioneer Kuro?

Z pewnością pamiętamy słynne telewizory plazmowe Pioneer Kuro, które w swoim czasie oferowały obraz nie do pobicia, a smolista głębia czerni w tych telewizorach miażdżyła konkurencję. Sam widziałem go na targach Audio Show w Warszawie - po spojrzeniu na ekran zakochałem się w tej plazmie. Pamiętam, że leciał akurat zwiastun jakiegoś filmu rozgrywającego się na morzu - Piraci z Karaibów lub Pan i Władca Na krańcu świata. Największe wrażenie zrobiły na mnie nocne sceny pośród oceanu - tak smolistej czerni w tamtym czasie wielu mogłoby pozazdrościć (a i do dzisiaj wiele telewizorów nie osiąga tego poziomu czerni, jaki prezentował słynny Pioneer Kuro). Niestety Pioneer wycofał się z produkcji plazm, gdyż były one nieopłacalne w produkcji. Fakt, kosztowały dużo. Dlatego cieszy mnie, że Pioneer zamierza powrócić do telewizorów. Technologia OLED z pewnością ma przyszłość i zastąpi zarówno LCD jak i plazmy. Obecne wyświetlacze OLED pokazywane przez LG na różnych targach zachwycają jakością obrazu i supercienkimi rozmiarami, pomimo, że to wciąż jeszcze niedojrzała technologia. LG zapowiedział też, że telewizory LG OLED zakupimy już w 2013 roku. Jeżeli OLED TV od Pioneera będzie chociaż w połowie tak rewelacyjny jak Kuro, to będzie świetny telewizor.

Źródło: TechOn