Pioneer zapowiada wszechstronną nagrywarkę Blu-ray

Za kilka miesięcy w sklepach powinna pojawić się najnowsza komputerowa nagrywarka Blu-ray firmy Pioneer - zapowiadają przedstawiciele firmy. Urządzenie będzie wyróżniać się tym, że oprócz nośników BD-R i BD-RE będzie potrafiło zapisywać także płyty DVD oraz CD.

Model BD-R102A - bo to o nim mowa - ma trafić do sklepów w drugim kwartale 2006 r. Z zapowiedzi przedstawicieli Pioneera wynika, że na liście nagrywanych przez napęd formatów znajdą się m.in. płyty BD-R (płyty Blu-ray jednokrotnego zapisu) i BD-RE (płyty Blu-ray wielokrotnego zapisu), a także krążki DVD-R/+R , DVD+R DL, DVD-R DL, DVD-RW oraz CD-R i CD-RW. Prędkości zapisu poszczególnych płyt na razie nie są znane.

Warto zaznaczyć, że informacje o nowej nagrywarce Blu-ray Pioneera pojawiły się krótko po tym, jak organizacja Blu-ray Disc Association (BDA) ogłosiła zakończenie prac nad specyfikacją formatów BD-ROM, BD-RE oraz BD-R. We wszystkich przypadkach specyfikacja obejmuje zarówno nośniki jednowarstwowe (o pojemności 25 GB), jak i dwuwarstwowe (które mogą zmagazynować 50 GB danych).

Ceny modelu BD-R102A na razie nie podano.