Pionierski dysk Toshiby

Toshiba wprowadza do sprzedaży 2,5-calowy dysk twardy MK1517GAP, który na jednym talerzu może zapisać 15,1 GB danych i współpracuje z interfejsem ATA-100.

Toshiba wprowadza do sprzedaży nowy twardy dysk o symbolu MK1517GAP. Jest to pierwszy 2,5-calowy twardy dysk, który na jednym talerzu może zapisać 15,1 GB danych i współpracuje z interfejsem ATA-100 pozwalającym na maksymalny transfer danych 100 MB/s. Nowy model należy do szóstej generacji dysków twardych Toshiby wykorzystujących technologię Ramp Load/Unload, zabezpieczającą głowicę przed uszkodzeniem. Zastosowano w nim również technologię SMART i funkcje redukujące zużycie energii (Adaptive Power Mode Control i Advanced Power Management). Produkt Toshiby ma tylko jeden talerz i dwie głowice, takie same jak zastosowano w poprzednim modelu MK6017MAP. Oba parametry: TPI (Track-Per-Inch - ilość ścieżek na cal) oraz BPI (Bits-Per-Inch - liczba bitów na cal) zostały zwiększone w stosunku do poprzedniego modelu, dając gęstość zapisu 27,6 GB/cal kwadratowy (wcześniej 22,4 GB/cal przed kwadratowy). W rezultacie transfer danych pomiędzy nośnikiem a buforem wzrósł do 286 Mb/s.

Model MK1517GAP pojawi się w dwóch wersjach, z interfejsem Ultra-DMA Mode 5 (ATA UDMA-100) lub Ultra-DMA Mode 4 (ATA UDMA-66). W pierwszym przypadku, dzięki zastosowaniu interfejsu ATA-100, maksymalny transfer danych wynosi 100 MB/s. Aby "sprostać" wymaganiom, jakie postawił przed urządzeniem tak szybki przepływ informacji, w pierwszej wersji zastosowano obszerny bufor o pojemności 2048 KB. Druga wersja będzie dysponować dwukrotnie mniejszym buforem danych (1024 KB). Na rynku polskim dyski pojawią się w sprzedaży pod koniec marca br. Ich cena nie jest jeszcze ustalona.

Zobacz również:

  • Kioxia - prototyp SSD PCIe 5.0 z szybkością 14 GB/s. Rewolucja w dyskach?
  • Dlaczego zawsze warto używać świeżej instalacji systemu na nowym urządzeniu?

Elektronika zastosowana w obu wersjach jest taka sama, różne są tylko kontrolery twardego dysku (HDC) i pamięć. Bufor danych jest tu odrębnym układem dysku. Dotąd we wszystkich urządzeniach 9,5 mm był on zintegrowany z kontrolerem. Tak też wygląda konstrukcja dysków z interfejsem ATA-66. W obu wersjach zastosowano nowy kanał odczytu danych, mający za zadanie zwiększenie ich przepływu. Według specyfikacji, odporność dysku na wstrząsy w czasie spoczynku wynosi 800G, w czasie pracy współczynnik ten zmniejsza się do 175G.