Piórkiem czy klawiszem

Miło mieć szybki, dobrze wyposażony laptop z dużym ekranem, ale w podróży, gdy sprzęt trzeba nosić na plecach czy ramieniu, liczą się zupełnie inne cechy. Mają je małe modele Lenovo i LG.

Miło mieć szybki, dobrze wyposażony laptop z dużym ekranem, ale w podróży, gdy sprzęt trzeba nosić na plecach czy ramieniu, liczą się zupełnie inne cechy. Mają je małe modele Lenovo i LG.

Każdy, kto naprawdę korzysta z najważniejszej zalety notebooka - jego mobilności - wie, jak ważne są dwa przymiotniki opisujące przenośne pecety: poręczny i lekki. Poręczny, czyli o gabarytach zbliżonych do notatnika A4, a nie wypychający plecak czy teczkę do granic możliwości. Lekki, czyli ważący do 2 kg zamiast kloca, który z trudem przestawia się z jednego krańca biurka na drugi. Do tego trzeba jeszcze dodać odpowiednio długi czas pracy na baterii, pozwalający na znacznie więcej niż pozamykanie aplikacji i systemu na wypadek zaniku zasilania w sieci.

Lenovo ThinkPad X41

Lenovo ThinkPad X41

Właśnie do prawdziwych wędrowców poszukujących jak najmniejszych komputerów adresowane są urządzenia ultraprzenośne. Nie tak szybkie, jak więksi kuzyni wyposażeni m.in. w zaawansowane układy graficzne, ale za to o wiele od nich wygodniejsze w transporcie. Do takich konstrukcji zaliczają się testowane w tym miesiącu modele Lenovo ThinkPad X41 oraz LG Xnote T1 Express Dual.

Model X41 nie jest klasycznym laptopem, lecz tabletem z obrotowym, 12-calowym ekranem kładzionym na klawiaturę, obsługiwanym również za pomocą rysika. Typowe dla ThinkPadów wzornictwo nie jest może szczytem estetyki, ale pod względem funkcjonalności i jakości wykonania z pewnością stanowi wzór dla innych. Lenovo sprawia wrażenie solidnej i bardzo odpornej maszyny, która zniesie naprawdę wiele, a waży raptem 1,5 kg.

Mózgiem X41 jest niskonapięciowy procesor Pentium M LV 758J 1,5 GHz, przeznaczony specjalnie do notebooków tego typu. Wspomaga go 512 MB pamięci DDR2 533, twardy dysk 40 GB i układ graficzny Intel GMA 900. W tablecie zabrakło miejsca na napęd optyczny i trzeba korzystać z zewnętrznych rozwiązań podłączanych do jednego z trzech gniazd USB albo z opcjonalnej stacji dokującej, która oferuje także porty nieobecne w ThinkPadzie, w tym FireWire.

W standardzie X41 wyposażony jest w skaner linii papilarnych, moduł LAN 1 Gb/s, Wi-Fi b/g, gniazdo PC Card oraz czytnik kart pamięci SD/MMC.

LG Xnote T1 Express Dual

LG Xnote T1 Express Dual

Drugi laptop, LG Xnote T1, jest nowością, którą pierwsi w Polsce mieliśmy okazję testować. To wyjątkowo stylowy i elegancki (czarne, błyszczące wieko, biała klawiatura), a przy tym niezwykle poręczny komputer, który wykorzystuje platformę Centrino Duo z dwurdzeniowym, niskonapięciowym procesorem Core Duo L2300 1,5 GHz, wspieranym przez 1 GB pamięci DDR2 667, 60-gigabajtowy dysk 5400 obr./min oraz układ graficzny Intel GMA 950.

T1 jest nieco cięższy (1,9 kg) i większy od X41, choć równie cienki. W przeciwieństwie do ThinkPada oferuje jednak nagrywarkę DVD Super Multi, ma ponadto dużo lepszy, panoramiczny ekran o 14-calowej przekątnej i rozdzielczości 1440x900. Jego opcje komunikacyjne również są bogatsze - obejmują m.in. port FireWire, Bluetooth, Wi-Fi a/b/g, czytnik kart SD/MMC/MS/xD i gniazdo ExpressCard/34.

Podobnie jak w Lenovo, notebook chroniony jest przez skaner linii papilarnych, lecz dodatkowe zabezpieczenie stanowi układ TPM, przechowujący hasła i szyfrujący dane.

Zgodnie z przewidywaniami, w pojedynku na szybkość pracy X41 nie miał większych szans w starciu z T1. Dwurdzeniowy procesor, szybsza pamięć i twardy dysk oraz wydajniejszy układ graficzny musiały przełożyć się na lepsze osiągi LG zarówno w testach PCMark05, jak i MobileMark2005. Lecz w tak małych laptopach bardziej liczy się czas pracy na baterii, a pod tym względem oba modele szły łeb w łeb, osiągając rekordowe w swej kategorii wyniki, wynoszące średnio aż 6 godzin.

Informacje

Lenovo ThinkPad X41

Lenovo, tel. 022 6095444

http://www.lenovo.com/poland

Cena 7999 zł

LG Xnote T1 Express Dual

LG, tel. 022 6061450

http://www.lge.pl

Cena 7999 zł