"Piraci" kupują więcej?

Użytkownicy sieci P2P, przez wytwórnie nagraniowe uznawani z reguły za piratów, kupują więcej legalnych płyt CD, niż inny konsumenci - wynika z raportu opublikowanego przez firmę analityczną Music Programming Ltd. Co więcej, eksperci wskazują na ścisły związek między tymi dwoma faktami - ich zdaniem wielu internautów przed kupieniem płyty "sprawdza" ją, pobierając piosenki z Internetu.

Wyniki raportu opublikował serwishttp://News.bbc.co.uk . Zawarte w nim dane wskazują, że reprezentujące amerykańskie wytwórnie nagraniowe stowarzyszenie RIAA (o którego poczynaniach sporo ostatnio pisaliśmy) może mylić się, winiąc użytkowników sieci P2P za spadek sprzedaży płyt CD.

Z opracowania dowiadujemy się m.in., że aż 87% osób ankietowanych przez MPL przyznało, że przed kupieniem płyty pobrali kilka zawartych na niej piosenek z Sieci. Raport jest zgodny z twierdzeniami RIAA w jednej kwestii - spopularyzowanie bezpośredniej wymiany plików spowodowało gwałtowny spadek sprzedaży singli - kupuje je jedynie 13% internautów, którzy wcześniej pobrali zawarty na płycie utwór.

Z raportu wynika również, że zdecydowanej większości ankietowanych serwisy P2P służą raczej do poznawania muzyki, której jeszcze nie znają, niż do gromadzenia kolekcji nagrań.