Piracki Harry Potter i Szklana pułapka 4.0 w całości na Google Video

W tym tygodniu w serwisie Google Video pojawiły się wielkie filmowe hity. Pirackie wersje filmów "Szklana Pułapka 4.0", "Harry Potter i Zakon Feniksa" czy "Lakier do włosów" to tylko niektóre z tytułów, jakie organizacja NLPC wykryła w serwisie.

Serwisy wideo od samego początku ich powstania borykają się z problemem pirackich materiałów zamieszczanych przez użytkowników. Największa strona tego typu, należąca do Google - YouTube.com, wielokrotnie już zmuszana była do usuwania plików (zobacz artykuł "YouTube kasuje pliki"). Także pierwszy tego typu serwis internetowego giganta - Google Video - jest atakowany przez organizacje zajmujące się ochroną praw autorskich. Najnowsze zarzuty dotyczą pojawienia się w nim topowych hitów kinowych. Organizacja National Legal and Policy Center namierzyła setki nielegalnie zamieszczonych seriali, programów telewizyjnych i filmów. Wśród tych ostatnich wymieniane są takie tytuły jak "Harry Potter and the Order of the Phoenix" (polski tytuł "Harry Potter i Zakon Feniksa"), "Live Free or Die Hard" (w Polsce znane jako "Szklana pułapka 4.0" lub "Die Hard 4.0") czy "Hairspray" ("Lakier do włosów").

NLPC zarzuca serwisowi Google Video, że jego właściciele nie wprowadzili ograniczeń czasu trwania plików wideo a dodatkowo nie zawieszają kont użytkowników, którzy zamieszczają nielegalne materiały. Przedstawiciele Google odpowiadają, że dołożą wszelkich starań, aby takie treści nie pojawiały się w należących do koncernu witrynach, ale niestety żaden system nie jest w pełni odporny na nadużycia.