Pirackie Windows 7 na chińskim targu

Jeden z handlarzy na pekińskim targu oferował pirackie kopie systemu Windows 7. Za równowartość niecałych 6 dolarów można było nabyć płytę zawierającą plik Win7.gho - obraz nośnika, który można skopiować na dysk twardy i korzystać z systemu z pominięciem procesu aktywacji.

Pirackie Windows 7 na chińskim targu
Pudełko z płytą nosiło oznaczenia "kompletna wersja z crackiem" i "standardowa wersja 1.0". Co ciekawe, na etykiecie płyty nie wiedzieć czemu znalazł się... pingwin. Setup płyty promował stronę internetową www.pkghost.cn, w wysokim stopniu zainfekowaną wszelkiej maści malware - wykazały to testy przy użyciu narzędzi diagnostycznych Google.

Nie jest jasne, czy na samym dysku znajdowało się groźne oprogramowanie. Wydaje się to jednak wysoce prawdopodobne - pirackie aplikacje rozprowadzane w Chinach często "wzbogacone" są o niebezpieczne dodatki służące np. do wykradania osobistych informacji. Użytkownicy ignorują zagrożenie, przyciągani niskimi cenami nielegalnych aplikacji.

Pirackie oprogramowanie Microsoftu i innych firm jest powszechnie wykorzystywane w chińskich biurach i domach. Często spotykaną metodą jego dystrybucji jest sprzedaż uliczna. W ubiegłym roku, przed rozpoczęciem igrzysk olimpijskich rozgrywanych w Pekinie miejscowa policja podjęła duży wysiłek, by oczyścić ulice z "piratów". Nielegalne wersje programów i innych produktów objętych ochroną prawnoautorską można było nabyć na straganach już kilka tygodni po zakończeniu imprezy.

W ostatnich tygodniach zcrackowana wersja Windows 7 pojawiła się również w Internecie. Obraz płyty zawierający system Ultimate RTM i klucz produktu został wykradziony od firmy Lenovo i umieszczony na jednym z chińskich forów internetowych dla hakerów.

Windows 7 jest obecnie legalnie dostępne w postaci RC (dla wszystkich użytkowników) i RTM (dla subskrybentów TechNetu i MSDN). Początek sklepowej sprzedaży pełnej wersji systemu nastąpi 22 października br.