Piranesi

Piranesi? Najprościej mówiąc jest to oprogramowanie wzbogacające proces renderingu i końcowej obróbki trójwymiarowych obiektów szeregiem narzędzi symulujących tradycyjne techniki malarskie.

Piranesi? Najprościej mówiąc jest to oprogramowanie wzbogacające proces renderingu i końcowej obróbki trójwymiarowych obiektów szeregiem narzędzi symulujących tradycyjne techniki malarskie.

Programy do modelowania i wizualizacji trójwymiarowej oferują bardzo wiele możliwości. Zarówno twórcy oprogramowania 3D, jak i jego użytkownicy dążą do fotorealistycznego odwzorowania istniejącej albo całkowicie wymyślonej rzeczywistości. Jednakże częstym zarzutem kierowanym pod adresem prac wykonanych w 3D jest charakterystyczna "sztuczność" końcowego renderingu, odbiegająca znacznie od realizmu.

Okazuje się jednak, że techniki trójwymiarowe mogą być użyte w inny, równie ciekawy sposób. Piranesi firmy Informatix Software International jest jedną z takich propozycji.

Tak wygląda trójwymiarowa scena zaimportowana do Vedute.

Tak wygląda trójwymiarowa scena zaimportowana do Vedute.

Według opisu producenta, Piranesi to "system renderingu przeznaczony dla architektów, projektantów, inżynierów i ilustratorów". W istocie jest to aplikacja wspomagająca systemy modelowania i renderingu 3D, takie chociażby, jak 3DStudioMax czy Lightwave.

Jego minimalne wymagania sprzętowe spełnia komputer PC z procesorem Pentium 300 Mhz, 128 MB pamięci RAM i obraz w rozdzielczości 1024x768. System operacyjny potrzebny do uruchomienia programu to: Microsoft Windows 98, Windows NT 4.0 lub nowszy, Windows XP Home, Windows XP Pro. Piranesi pracował szybko i stabilnie na komputerze Pentium 850 Mhz z 256 MB pamięci RAM oraz karcie graficznej w 32-bitowym kolorze. Jednak pełny komfort pracy zapewnia dopiero dodatek w postaci tabletu. Według informacji uzyskanych od producenta, prowadzone są prace nad przeportowaniem Piranesi na komputery Apple Macintosh, działające pod kontrolą systemu Mac OS 10.2. Wersja finalna powinna się pojawić w przyszłym roku. Niestety, nie powstanie program w wersji dla Linuksa.

Każdy etap pracy nad wyrenderowaną sceną może być poddany dowolnym modyfikacjom. Jednak nadal jest to scena 3D.

Każdy etap pracy nad wyrenderowaną sceną może być poddany dowolnym modyfikacjom. Jednak nadal jest to scena 3D.

Producent podaje, że pliki bezpośrednio w formacie EPix (natywnym dla Piranesi) potrafią zapisywać następujące aplikacje 3D: Art*lantis (od wersji 3.5), Bentley MicroStation/J (7.1), Bentley MicroStation 8, form*Z 3.9, Lightwave (od wersji 6), MicroGDS (od wersji 5.2), NavisWorks, SketchUp (od wersji 1.2). Na płycie z programem znajdują się też wtyczki do 3DStudioMax/VIZ 4 i Lightwave, a ze stron producenta można ściągnąć plug-iny do starszych wersji 3DSMax/Viz oraz do ArchiCAD v. 6 lub nowszej. Nie oznacza to, że użytkownicy innych aplikacji 3D są pozbawieni możliwości korzystania z Piranesi. Wraz z głównym programem dostarczana jest aplikacja o nazwie Vedute - uniwersalny konwerter plików w formatach .thf, .man, .3ds oraz .dxf. Vedute umożliwia manipulację trójwymiarowym środowiskiem - parametry kamery, świateł itp. Przygotowaną scenę można zapisać w jednym z dwóch formatów: .epx jest plikiem zawierającym informację o scenie bez możliwości jej modyfikowania, a format .epp (Piranesi Panorama) pozwala na ustawienie kamery już z poziomu programu głównego.

Interfejs programu jest równie intuicyjny, jak w przypadku najpopularniejszych aplikacji do obrobki map bitowych.

Interfejs programu jest równie intuicyjny, jak w przypadku najpopularniejszych aplikacji do obrobki map bitowych.

Co tak naprawdę oferuje Piranesi? Najprościej mówiąc jest to oprogramowanie wzbogacające proces renderingu i końcowej obróbki trójwymiarowych obiektów wieloma narzędziami symulującymi tradycyjne techniki malarskie. Główną jego zaletą jest system inteligentnej selekcji - aplikacja rozpoznaje powie-rzchnie obiektów w trójwymiarowej przestrzeni, dostosowując do nich kształt, ułożenie oraz wielkość pędzla czy wypełnienia. Precyzyjną kontrolę nad zamalowywanym obszarem zapewniają blokady, dzięki którym użytkownik nie musi się martwić o ręczne maskowanie skomplikowanych fragmentów obrazu. Interfejs, choć na pierwszy rzut oka surowy, jest przejrzysty i nie powinien sprawić kłopotu osobom pobieżnie znającym oprogramowanie do obróbki grafik rastrowych. Wielkość i kształt pędzla, parametry decydujące o sposobie malowania można praktycznie dowolnie modyfikować - wszystko dostępne jest w postaci standardowych pływających palet. Do dyspozycji artysty pozostaje również szeroki wybór gotowych procedur modyfikacji obrazu dostępny w menu View->Style Browser.

Autor artykułu spędził kilka nocy na "zabawie" z predefiniowanymi stylami. Techniki malarskie/graficzne można dowolnie łączyć, jednak przez cały czas, niejako "pod spodem" jest dostępna oryginalna scena 3D. Dzięki temu możliwy jest powrót do pierwotnego obrazu albo wydobycie jedynie jego fragmentów. Ponadto Piranesi "widzi" siatkę trójwymiarowego modelu. Także i w tym przypadku nie stanowi problemu jej wydobycie z całości lub z wybranych fragmentów sceny. We wspomnianej już palecie procedur znajduje się także zestaw gotowych pędzli, tekstur i obiektów (podzielonych na ka-tegorie "Ludzie", "Rośliny", "Zwierzęta"), gotowych do wstawienia na modyfikowaną scenę 3D.

Każdy szczegół siatki modelu zostanie rozpoznany przez Piranesi.

Każdy szczegół siatki modelu zostanie rozpoznany przez Piranesi.

Ponieważ program pracuje na trójwymiarowej przestrzeni, wszystkie wprowadzane elementy zachowają zgodność z perspektywą i rozmiarami obrazu, choć możliwe jest też przełączenie do trybu malowania dwuwymiarowego. Należy również dodać, że program pozwala na zaimportowanie płaskiego obrazu bitowego - obsługiwane formaty to png, tif, bmp, jpg lub pict - zostanie on wówczas potraktowany jako rzut pionowy lub poziomy trójwymiarowego obiektu.

Na zakończenie - Piranesi to wspaniałe oprogramowanie otwierające przed użytkownikiem zupełnie nowe perspektywy, poprzez niecodzienne potraktowanie techniki tworzenia grafik trójwymiarowych. Większość przykładowych prac zamieszczonych na stronach producenta to szkice architektoniczne wykonane za pomocą Piranesi. Jednak zawężenie tematyki prac li tylko do szkiców architektonicznych jest dla programu krzywdzące, można go bowiem z czystym sumieniem polecić każdemu, kto zawodowo lub amatorsko para się tworzeniem grafiki komputerowej.