Pirates of the Caribbean

Tym razem gra towarzysząca filmowi nie będzie typowym, licencjonowanym gniotem.

Tym razem gra towarzysząca filmowi nie będzie typowym, licencjonowanym gniotem.

Pirates of the Caribbean jest kontynuacją znanej i lubianej gry fabularno-strategicznej Sea Dogs: Piraci. Pierwotnie nazwano ją Sea Dogs II, jednak w końcowej fazie produkcji zmieniono tytuł na Pirates of the Caribbean. Stało się tak za sprawą reżysera, Jerry'ego Bruckheimera, który przygotowuje na lato piracki film o tym samym tytule. Autorzy gry postanowili podłączyć się pod jego sukces i zmienili fabułę.

Pirates of the Caribbean to historia młodego żeglarza Nathaniela Hawka. Przypadkowo staje się on świadkiem zdarzenia, które na zawsze zmieni jego życie. Przebywając w pobliżu jednej z angielskich kolonii, dostrzega, jak francuskie okręty atakują angielski port. Nie tracąc czasu, wycofuje się, aby zanieść smutne nowiny angielskiemu gubernatorowi. Ten jednak zleca mu ważną misję. Hawk ma udać się na okupowaną wyspę, aby poznać plany Francuzów. Tak zacznie się twoja przygoda.

Pirates of the Caribbean

W grze najciekawsze będą bitwy morskie. Zobaczysz nie tylko dymy wystrzałów, ale także uszkodzenia okrętów.

W Pirates of the Caribbean wcielisz się zatem w kapitana statku. Będziesz żeglował pomiędzy archipelagami wysp, handlował i wypełniał misje. Jeśli zdecydujesz się zostać piratem, będziesz atakował kupieckie okręty i zdobywał towary, a także statki, które później sprzedasz z dużym zyskiem.

W grze poznasz dwa rodzaje sterowania. Na otwartym morzu zobaczysz własny okręt, natomiast gdy przybijesz do portu, wcielisz się w kapitana Hawkę i będziesz odwiedzał stocznie, pałace gubernatorów, marynarskie spelunki oraz miejsca, w których kupisz nowe okręty i naprawisz swój statek uszkodzony w czasie walk na morzu. W porównaniu z pierwszą częścią dokonano wielu ulepszeń. Przede wszystkim usprawniono rozwój postaci. Teraz w zależności od wybranej profesji i stylu życia, otrzymasz pulę punktów, które rozdzielisz pomiędzy umiejętności bohatera. Znacznie ulepszono też SI przeciwników.

W dalszym ciągu rozgrywka toczy się w czasie dnia i nocy oraz w różnorodnych warunkach pogodowych. Jak zapewniają programiści z Akella, wszelkie anomalie pogodowe, takie jak deszcz, sztorm, upał czy mgła, będą wyglądać tak jak na prawdziwym morzu. Widząc pierwsze screeny z Pirates of the Caribbean oraz zwiastun gry, jestem w stanie uwierzyć w te zapewnienia na słowo.

W czasie rozgrywki zaciągniesz załogę, która obsadzi twoje statki. Jeśli będzie cię na to stać, wynajmiesz oficerów, bosmanów, kanonierów, cieśli oraz specjalistów, którzy będą naprawiać uszkodzenia i wspomagać cię w czasie walki. Co ciekawe, twoi ludzie również zdobędą doświadczenie. Każdy z nich będzie miał współczynnik lojalności, który decyduje, czy dana postać posłusznie wypełni wszystkie twoje rozkazy, czy też w pewnym momencie odłączy od ciebie.

Pirates of the Caribbean to gra, na którą warto czekać. Pozostaje tylko pytanie, jak długo? Na Zachodzie gra zostanie wydana w sierpniu. Z ciekawostek dodam, że w angielskiej wersji usłyszysz głos aktorki Keira Knightley, odtwórczyni roli pięknej Elizabeth Swann w filmie.

Piraci z dużego ekranu

Film The Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl wejdzie na ekrany w Polsce 1 sierpnia 2003 roku, pod tytułem Piraci Karaibów. Wypada wspomnieć o nim parę słów, bo jak widać, gra, pomimo tytułu, nie ma z nim wiele wspólnego. Tak więc...

Kapitan Jack Sparrow (w tej roli Johnny Depp) prowadził życie hulaki, nie znając innego domu niż błękitne wody Karaibów. Wszystko zmienia się, gdy jego nemezis - kapitan Barbossa - kradnie statek Jacka Czarną Perłę. Przebiegły zbój napada na Port Royal i porywa córkę tamtejszego gubernatora, uroczą Elizabeth Swann (Keira Knightley). Za porwaną rusza w pościg jej przyjaciel z dzieciństwa Will Turner (Orlando Bloom), który łączy swe siły z Jackiem. Tę dwójkę goni zaś narzeczony Elizabeth, ambitny komandor Norrington. Nikt z nich nie wie o strasznej klątwie, jaka spadła na niecnego kapitana Barbossę. Każdej księżycowej nocy on i jego załoga przemieniają się w nieumarłych - budzące przerażenie szkielety. Klątwę może zdjąć jedynie... no, to już zobaczysz w kinach!

Pirates of the Caribbean

Jacek L. Komuda: Przeszedłem Sea Dogs od deski do deski, więc ze zniecierpliwieniem czekam na kolejną odsłonę. W pierwszej części najbardziej brakowało mi załogi na pokładzie okrętu oraz ciekawszej metody rozstrzygania abordażu niż pojedynek z wrogim kapitanem. Jeśli jednak autorzy usprawnią grę tak jak obiecywali, to zapowiada się ona ciekawie. Oby szybko znalazła polskiego wydawcę.

Gatunek morskie RPG

Premiera sierpień 2003

Producent Akella/Bethesda

Wrażenia świetne