Pisz na klawiaturze - zasilaj laptopa!

Australijscy naukowcy znaleźli sposób na wykorzystanie energii, którą zużywamy podczas pisania, do zasilania laptopa.

Współczesne zapalniczki piezo (fot. cigarettegaslighter.com).

Współczesne zapalniczki piezo (fot. cigarettegaslighter.com).

Polecamy:

Zobacz też:

Rewolucyjna metoda korzysta ze zjawiska piezoelektryczności i działa w sposób nieco podobny do mechanizmu ze współczesnej zapalniczki. Jak wiecie, iskra w takiej zapalniczce wywoływana jest przez ruch człowieka. Polega to na mechanicznym ściskaniu kryształu piezoelektrycznego, przy którym generowane jest napięcie, a - jako, że zjawisko jest odwracalne - elektryczny "krzemień" nigdy się nie zużywa.

Do zasilania laptopa potrzebny jest jednak dużo cieńszy materiał piezoelektryczny, który mógłby zostać wykonany z wykorzystaniem nanotechnologii. "Mashable" podaje, że taką warstwę dałoby się umieścić w urządzeniach elektronicznych lub nawet innych, połączonych z nimi gadżetach.

"Moc piezoelektryczności możnaby wbudować w buty do biegania i w ten sposób ładować telefon komórkowy. Inna możliwość to laptop zasilany przez pisanie na klawiaturze" - mówi dr Madhu Bhaskaran, współtwórca nowej metody pozyskiwania energii.

Przyznacie sami, że ten pomysł na "wieczną baterię" jest niesamowity. Czy może to być rozwiązanie zagadki, której celem jest pozyskanie niekończącego się źródła energii?

-----

Zdjęcie na górze pochodzi z serwisu Flickr.

Więcej informacji: Nano-research opens way to everlasting battery.