Pixar w 3D

Od 2009 r. wszystkie filmy wytwórni Pixar produkowane będą w formacie 3D - zapowiedzieli przedstawiciele koncernu WaltDisney Company, do którego należy słynne studio animacji. Pierwszym z ośmiu zapowiedzianych właśnie "trójwymiarowych" filmów Pixara będzie produkcja zatytułowana "Up".

Kolejnymi produkcjami w 3D będą m.in.: "ToyStory 3" (data premiery: 2010 r.), "Newt" (2011 r.), "The Bear and the Bow" (2011 r.) oraz "Auta 2"(2012 r.). Przedstawiciele WaltDisney Company zapowiedzieli również, że zamierzają przygotować trójwymiarowe wersje dwóch pierwszych części ToyStory.

Filmy w formacie 3D wyświetlane będą w cyfrowych kinach, które przystosowane są do prezentowania takich materiałów. Nie znaczy to jednak, że nie da się ich obejrzeć w tradycyjnych kinach - przedstawiciele firmy zapewniają, że wszystkie jej filmy, które w ciągu najbliższych czterech lat wyprodukowane zostaną w systemie 3D, dostępne będą również w tradycyjnym formacie 2D.

Studio animacji komputerowej Pixar powstało w lutym 1986 r. jako firma Graphics Group, działająca w ramach LucasFilm. W tym okresie zajmowało się ono głównie przygotowywaniem efektów specjalnych dla innych produkcji Lucasa. W 1986 r. kupił je Steve Jobs (krótko po tym, jak opuścił firmę Apple). Przez wiele lat - pod kierownictwem Jobsa - Pixar współpracował z koncernem WaltDisney Company, zaś w 2004 r. został przez niego przejęty (Disney odkupił od Jobsa pakiet kontrolny akcji). Najważniejsze filmy wyprodukowane przez Pixara to m.in. "Toy Story", "Potwory i spółka", "Gdzie jest Nemo?" czy "Iniemamocni".


Zobacz również