Pixel 4 pierwsze obawy o bezpieczeństwo odblokowania twarzą

Google uważa, że system odblokowania twarzą jest wystarczająco bezpieczny. Prawda może być zupełnie inna.

Google Pixel 4 to najnowszy smartfon od wyszukiwarkowego giganta, który zadebiutował dosłownie kilka dni temu. Urządzenie wyróżnia się obecnością odblokowania biometrycznego za pomocą skanowania twarzy. Rozwiązanie zaimplementowane przez Google ma stanowić realną konkurencje dla Face ID od Apple.

Pixel 4 pierwsze obawy o bezpieczeństwo odblokowania twarzą

Źródło: techadvisor

W chwili obecnej urządzenia z Androidem bazują głównie na uwierzytelnianiu biometrycznym za pomocą skanowania twarzy. Część urządzeń od Samsunga takich, jak Galaxy S9 oraz Note 9 posiada także skaner tęczówki oka. Face ID od Apple skanuje twarz za pomocą specjalnych czujników działających na podczerwień, a aby cały system zadziałał użytkownik musi posiadać otwarte oczy. Rozwiązanie od Google nie posiada takich wymagań. Funkcja ta działa nawet w momencie, gdy zarejestrowaniu użytkownicy posiadają zamknięte oczy.

Po raporcie przedstawionym przez BBC, Google powiedziało w swoim oświadczeniu, że odblokowanie za pomocą twarzy w Pixel'u 4 "spełnia wymogi bezpieczeństwa" i jest silną metodą uwierzytelniania biometrycznego.

Mimo to w sieci pojawiły się wpisy osób obawiających się o bezpieczeństwo nowego systemu rozpoznawania twarzy. Wszystko związane jest ze sposobem działania odblokowania za pomocą twarzy w Google Pixel'u 4, który nie wymaga, aby użytkownicy mieli otwarte oczy podczas uwierzytelniania. Rozwiązanie to powoduje, że możliwe jest odblokowanie Pixel'a 4 za pomocą śpiącego użytkownika.

BBC zauważyło, że Google informuje, że podczas skanowania twarzy oczy użytkownika powinny być otwarte, ale w rzeczywistości telefon nie respektuje tego wymogu.

Przypominamy, że odblokowywania za pomocą skanowania twarzy jest jedyną metodą odblokowania biometrycznego w Pixel'u 4. Urządzenie to nie zostało wyposażone w czytnik linii papilarnych.