Planescape: Torment

Planescape: Torment jest olbrzymią, niezwykle rozbudowaną i przepełnioną szczegółami grą. Gdy trzeba zrobić tyle rzeczy, odwiedzić tak wiele miejsc i ludzi, bardzo łatwo się w tym wszystkim pogubić. To właśnie dla was przygotowaliśmy zestaw kilku niezwykle istotnych porad.


Planescape: Torment jest olbrzymią, niezwykle rozbudowaną i przepełnioną szczegółami grą. Gdy trzeba zrobić tyle rzeczy, odwiedzić tak wiele miejsc i ludzi, bardzo łatwo się w tym wszystkim pogubić. To właśnie dla was przygotowaliśmy zestaw kilku niezwykle istotnych porad.

POSTAĆ

Odpowiednie stworzenie postaci jest w Planescape bardzo istotne. Ewentualne błędy można oczywiście nadrobić podczas gry, jednak zdecydowanie lepiej jest nie popełnić ich w ogóle!

Jeśli jesteś wojownikiem, wszystkie punkty przeznacz na rozwinięcie siły (Strength), budowy ciała (Constitution), ewentualnie na zręczność (Dexterity). Dzięki temu bez problemu będziesz mógł wymachiwać wielkim toporem, a zadane ci obrażenia zregenerują się w przeciągu kilku sekund.

Mag, wszystkie punkty powinien przeznaczyć na inteligencję (Intelligence) i mądrość (Wisdom). Dzięki temu, podczas rozmowy z innymi postaciami będzie miał do wyboru dodatkowe opcje, co umożliwi mu pokojowe rozwiązanie konfliktów, które w innym przypadku zakończyłyby się krwawą walką.

Złodziejowi najbardziej potrzebna jest zręczność i charyzma (Charisma). Na te dwie cechy możesz spokojnie przeznaczyć większość punktów, zostawiając kilka na mądrość. Dzięki wysokiej charyzmie będziesz mógł blefować i kłamać, a twoja zręczność pozwoli ci na przeróżne wyczyny, takie jak złapanie okradającego cię złodzieja za rękę, lub skręcenie komuś karku zanim zawoła straż.

Niezależnie od tego jakie cechy rozwiniesz na początku, podczas gry będziesz mógł poprawić swoje słabe strony. Wraz z osiągnięciem każdego kolejnego poziomu doświadczenia otrzymujesz punkty, za które możesz rozwijać cechy twojej postaci.

ZACZYNAMY...

Na początku gry twoja wiedza jest bardzo ograniczona. Szybko jednak nauczysz się kilku podstawowych zasad obowiązujących w tym świecie. W nawyk wejdzie ci przeszukiwanie półek, uzbrajanie się w nowy oręż itp. Ponadto musisz zwracać uwagę na najdrobniejsze nawet szczegóły i rozmawiać ze wszystkimi napotkanymi postaciami, gdyż jeśli będziesz się zbytnio spieszył, możesz przeoczyć istotne przedmioty lub wydarzenia. Na początku gry postaraj się poświęcać jak najwięcej swojego czasu na naukę. Z pewnością nawyk ten okaże się pomocny podczas dalszej wędrówki.

Na opuszczenie Mortuary jest kilka sposobów. Najłatwiej jest znaleźć odpowiedni klucz do portalu (porozmawiaj z fałszywym zombie na 1 piętrze) i przejdź przez przejście zlokalizowane obok olbrzymiego grobowca na parterze. Zanim jednak to uczynisz, porozmawiaj z tajemniczą postacią znajdującą się przy dużym grobowcu. Jeśli zadasz jej odpowiednie pytanie, opuścisz to miejsce bogatszy o umiejętność wskrzeszania zmarłych, co z pewnością nie raz uratuje życie tobie i twoim kompanom.

MORTE

Grę zaczynasz jako wojownik, a towarzyszy ci Morte - fruwająca czaszka. Wspaniale spisuje się w walce i niezwykle trudno jest ją trafić, a opanowana przez nią umiejętność Litany of Curses jest nieocenioną pomocą. Korzystanie z tej zdolności powoduje, że twoi wrogowie wpadają w furię, która zmusza ich do atakowania tylko i wyłącznie Morte. Potężni magowie próbują pokonać ją za pomocą kija, zapominając o swoich mocach, dzięki czemu ty z łatwością będziesz mógł ich wyeliminować. Pamiętaj, że każdy z poznanych w trakcie gry sprzymierzeńców posiada jakąś równie przydatną umiejętność, więc po zdobyciu nowego kompana zawsze staraj się porozmawiać z nim i wybadać, na czym ona polega.

WALKA

Walka w Torment jest niezwykle łatwa i polega głównie na klikaniu myszką. Oto kilka porad, które być może pomogą ci przeżyć co groźniejsze starcia.

Próbuj zaciągnąć przeciwników w wąskie miejsca, w których będziesz mógł spokojnie walczyć z każdym po kolei. Z pewnością jest to łatwiejsze od walki ze wszystkimi na raz.

Do walki z magami wykorzystaj Litany of Curses. Jeśli dobrze opanujesz korzystanie z tej zdolności, nawet najpotężniejsi czarodzieje nie będą stanowić dla ciebie zagrożenia.

Swoich magów trzymaj z dala od linii walki. Niech przeciwnicy skoncentrują się na atakowaniu Morte, gdyż jest ona niezwykle trudna do pokonania. Jeśli w sytuację wkradnie się nieład i powstanie zbyt wielkie zamieszane, wciśnij spację aby zapauzować grę. W ten sposób możesz w spokoju pokierować swoją grupą i upewnić się że słabsze postacie nie zostaną zabite.

Jeśli nie dzieje się najlepiej, daj się zabić, zanim polegną twoi sprzymierzeńcy. Gdy się obudzisz, będziesz cały i zdrowy, a oni nadal będą przy tobie. Jeśli jednak któryś z twoich przyjaciół umrze, będziesz musiał go wskrzesić, a z tej umiejętności można skorzystać bez odpoczynku jedynie trzy razy.