Planescape: Torment

Witaj w Mieście Drzwi - tej wizyty na pewno nie zapomnisz.

Witaj w Mieście Drzwi - tej wizyty na pewno nie zapomnisz.

Planescape: Torment to jedna z najlepszych (lub po prostu najlepsza) gra cRPG, jaka kiedykolwiek ujrzała światło dzienne. CD Projekt wznowił ten tytuł i ponownie dał ci możliwość poznania niesamowitej opowieści o losach Bezimiennego.

Postać, w którą wcielasz się w grze, jest pod każdym względem niezwykła. Na początku budzisz się w kostnicy, bez imienia i pamięci. Twoim pierwszym kompanem zostaje... latająca czaszka. Później zaś zaczyna się długa i żmudna podróż przez Miasto Drzwi - Sigil - i niezwykłe światy, do których prowadzą magiczne portale. Musisz odzyskać wspomnienia i stawić czoło piekłu, które sam sobie zgotowałeś dawnym życiem. Czy zechcesz odkupić swe winy i pomóc towarzyszom wędrówki, czy też ruszysz drogą ku zagładzie? Wybór należy tylko do ciebie.

Planescape: Torment

Wnętrze kostnicy - tu zaczyna się twoja wyprawa. Tutaj przywozi się trupy zmarłych w Mieście Drzwi.

Torment korzysta z silnika znanego z wielu innych gier opartych na światach z papierowej gry fabularnej AD&D, między innymi Baldur's Gate czy Icewind Dale. To solidne tytuły, dobrze znane graczom, nie ma więc tu się nad czym szczególnie rozwodzić. Siła Tormenta tkwi w fabule, klimacie, przedstawionym świecie i niezwykłych postaciach. Już sam fakt, że Bezimienny nie może zginąć, jest nietypowy - każda śmierć pozbawia go jedynie cząstki wspomnień, które rozpaczliwie usiłuje pozbierać w całość. A jego towarzysze? Latająca czaszka, nieustannie płonący mag, sukkub - przed Planescape raczej nie spotykałeś w grach tak niekonwencjonalnych postaci. Każda z nich ma swoją historię, ściśle związaną z przeszłością bohatera. Jeśli będziesz odpowiednio traktował kompanów, możesz liczyć na ich pomoc i być może na wybaczenie krzywd, których stałeś się sprawcą. W grze interakcje wewnątrz drużyny są rozbudowane w niespotykanym stopniu.

Co bardzo ważne, w czasie zabawy nie ma mowy o naciąganych dylematach moralnych, które można rozstrzygnąć jednym kliknięciem. Trzeba się szczegółowo zastanawiać nad odpowiedziami i zachowaniami w pewnych sytuacjach, decyzje nie są oczywiste, a reakcje rozmówców potrafią zaskoczyć. Fabuła jest niebanalna i wciąga bardziej niż niejedna książka - a to rzadki przypadek w grach komputerowych.

Również przedstawiony świat robi ogromne wrażenie. Sigil - miasto, w którym ulice nie są budowane, lecz się rodzą. Miejsce, gdzie ścierają się frakcje o najdziwniejszych światopoglądach. W trakcie rozgrywki będziesz mógł kolejno przyłączyć się do kilku z nich i poznać je od wewnątrz. A nad tym wszystkim sprawuje władzę najbardziej tajemnicza postać - Pani Bólu w masce z ostrzy. Będziesz miał okazję spotkać ją na swej drodze.

Grafika jest przestarzała, ale dźwięk, muzyka i wstawki filmowe stoją na wysokim poziomie. To wszystko czyni grę w Planescape: Torment niezapomnianym przeżyciem.

Planescape: Torment

Gatunek: RPG

Wydawca: CD Projekt

Stopień trudności: 5

Cena: 19,99 zł

Język: polski

Liczba graczy: 1

Wymagania: CPU 233 MHz, 32 MB RAM