Planowanie na ekranie

Zbliżają się wakacje i okres urlopowy. Przydałoby się więc gdzieś pojechać - niezbędna jest zatem dobra mapa. W XXI wieku nie musimy jednak biec do księgarni po atlas samochodowy. Podróż możemy szczegółowo zaplanować przed komputerem. O ile, oczywiście, znajdziemy jakiś dobry serwis, który nam to umożliwi. Prezentujemy 6 serwisów, które oferują opcję zaplanowania podróży i obejmują swym zasięgiem Polskę. Postanowiliśmy się im przyjrzeć i spróbowaliśmy je ocenić.

Nie stawiamy przed nimi żadnych trudnych zadań. Nie chcemy, by informowały nas o piekarni w Pcimiu Dolnym ani o tym gdzie dokładnie w Sokółce Wielkiej znajduje się remiza, w której odbywają się dyskoteki - te informacje najłatwiej zawsze zdobyć od miejscowych.

Od serwisu wymagamy przede wszystkim, by potrafił odnaleźć niewielkie nawet wioski i zaprezentował nam dokładną trasę przejazdu. Szukamy też danych o długości trasy oraz informacji, które mogą przydać się w podróży: o lokalizacji stacji benzynowych, hoteli, posterunków policji, parkingów, zabytków, punktów widokowych czy innych wartych odwiedzenia miejsc.

Podróżuj z GPS.idg.pl

Osobom zainteresowanym tematyką planowania podróży oraz nawigacji satelitarnej polecamy nasz nowy serwis tematyczny - GPS.idg.pl. Można w nim znaleźć bogaty zbiór tekstów poświęconych nawigacji GPS - opisy technologii, testy sprzętu, porady, wskazówki, recenzje, a także materiały filmowe. Jeśli chcecie się dowiedzieć czegoś więcej o GPS, sprawdzić, jakie urządzenie warto kupić, rozwiązać problemy z zestawem nawigacji satelitarnej - w naszym serwisie z pewnością znajdziecie wszelkie niezbędne informacje. Zapraszamy na stronę GPS.idg.pl!

Serwis GPS.idg.pl

Serwis GPS.idg.pl

Najpierw porównamy trzech gigantów na naszym rynku: Google Maps, Map24 Interii oraz Zumi Onetu. Później przyjrzymy się trzem mniejszym konkurentom: mapie Panoramy Firm, Maporamie i serwisowi ViaMichelin.

Wielka Trójka

Google Maps

Serwis Google Maps to chyba najbardziej znany serwis tego typu na świecie. Jego amerykańska wersja może być wzorem tego, jak powinna wyglądać interaktywna mapa. Sprawdźmy, czy równie dobrze spisuje się on Polsce.

Próbując znaleźć zaproponowaną przez Google'a mapę Polski nie powinniśmy szukać jej w domenie Google.pl. Po wpisaniu adresu maps.google.pl otrzymamy bowiem informację o błędzie. Mapa znajduje się pod adresem maps.google.com. Po jego wpisaniu dostaniemy się do serwisu i zobaczymy Amerykę Północną. Wystarczy jednak, że przytrzymamy wciśnięty lewy klawisz myszki na mapie, a będziemy mogli przesunąć ją sobie tak, by zobaczyć inne kontynenty. Znacznie wygodniej jednak przesuwa się mapę w niewielkim okienku nawigacyjnym znajdującym się na dole po prawej stronie.