Planowanie wyjazdu w internecie

Wymarzone wakacje


Wymarzone wakacje

Planowanie wakacyjnych wojaży to czynność długotrwała i pracochłonna. Jeśli więc nie przygotowałeś wyjazdu już w styczniu, nie wykupiłeś wcześniej wczasów, nie przejrzałeś katalogów biur podróży, nie podjąłeś ważnych, finansowych decyzji i wszystko zostawiłeś na ostatnią chwilę - będziesz miał nie lada problem. Gdy nadal nie dysponujesz czasem wolnym, umożliwiającym podjęcie tych najważniejszych w każdym roku decyzji, pozostaje iście karkołomne zadanie zaplanowania superwakacji, pędząc od central biur podróży, przez ambasady krajów, po kasy firm-przewoźników. Oczywiście, takie wakacje na "last minute" mogą Ci się naprawdę udać. My jednak polecamy znacznie prostszą, kto wie, czy nie bardziej efektywną, metodę postępowania.

Polacy spędzają na urolpach coraz więcej czasu, jeżdżą zarówno w najbardziej niedostępne rejony świata, jak i popularne regiony turystyczne. Nakłady ponoszone przez rodaków na wypoczynek letni rosną z roku na rok w postępie nieomalże geometrycznym. Wraz z nimi rosną wymagania turystów. Urlop letni, wakacje to w życiu wielu z nas bardzo ważny okres - wreszcie możemy odetchnąć, zabawić się, zwiedzić nasz kraj bądź obce lądy. Wysokie ceny serwowane przez biura podróży nie zawsze jednak odpowiadają prawdziwym warunkom proponowanym w kolorowych folderach. Przeczesując Sieć w celu zaplanowania dłuższego wyjazdu, warto pamiętać o tym, że sprawiające świetne "optyczne" wrażenie biuro turystyczne nie zawsze może wywiązać się z zobowiązań, a szkoda zmarnować w pocie czoła wypracowany urlop.

GDZIE I Z KIM?

Poszukiwania odpowiadającej nam oferty turystycznej możemy rozpocząć na kilka sposobów. Po pierwsze - jeśli jesteśmy już zdecydowani, w jaki region w kraju bądź za granicą zamierzamy się udać, wystarczy poszukać w Sieci biuro podróży odpowiadające naszym wymogom (oraz zawartości portfela). Oczywiście w przypadku, gdy nie do końca jesteśmy zdecydowani, gdzie pragniemy spędzić urlop, warto spenetrować internetowe serwisy, poradniki przeznaczone dla zapalonych turystów. W krajowych i zagranicznych systemach na pewno znajdziemy coś ciekawego zarówno dla osób dysponujących różnymi portfelami, jak i zapalonych sportowców, miłośników przyrody, poszukiwaczy przygód czy muzealnych moli.

Po przejrzeniu stron WWW polskich biur podróży, muszę stwierdzić, że większość z nich - wbrew pozorom - nie zachęca do skorzystania z tej szczególnej zaprezentowanej tam oferty. O ile w papierowych folderach królują kolorowe zdjęcia uśmiechniętych ludzi, kurortów, hoteli, basenów, pięknych krajobrazów itd., to w Internecie - o ile w ogóle trafimy na ciekawą ofertę - odszukamy co najwyżej proponowane ceny i terminy turnusów. Rzadko witryna biura podróży rzeczywiście kusi nas do skorzystania z oferty, większość twórców serwisów skoncentrowała się raczej na efektywnym dostarczeniu konkretnych, najważniejszych dla urlopowicza informacji.

Gdybyśmy nie byli do końca pewni, czy rzeczywiście odpowiada nam kraj docelowy, zawsze możemy sprawdzić wiadomości podane przez biuro podróży na oficjalne stronie WWW konkretnego państwa (http://www.nazwakraju.skrótnazwy np.http://www.poland.pl). Niestety, oficjalna witryna Polski - w przeciwieństwie do stron innych krajów - nie oferuje rozbudowanych odnośników do istniejących krajowych systemów turystycznych (zainteresowani Polską turyści mogą raczej zająć się internetową archeologią). Posłużenie się oficjalnymi źródłami jest szczególnie ważne w przypadku krajów trudno dostępnych, wymagających uzyskanie wiz wjazdowych, wypełnienia skomplikowanych formularzy, szczepień, dysponowania odpowiednią pulą finansową oraz o specyficznym ustroju czy wymaganiach stawianych wobec turystów (a czasami i turystek) itd. Aby do końca zweryfikować poprawność naszego wyboru, warto spędzić kilka chwil dłużej w Sieci i poszukać internetowych kamer, umieszczonych w wielu miejscach na świecie i umożliwiających "podejrzenie" atrakcyjnych turystycznie regionów (obszerny artykuł na temat kamer znajdziecie w ubiegłorocznym wakacyjnym wydaniu CYBER-a, którego pełna wersja umieszczona jest na stronie WWW CYBER-a:http://www.cyber.com.pl.) .

Jeżeli jesteśmy samodzielnymi podróżnikami i nie zamierzamy bezczynnie poddawać się zorganizowanym przez biuro podróży planom wyjazdu, wycieczek czy nudnawemu i bezproduktywnemu spędzaniu wolnego czasu, możemy zaplanować naszą podróż indywidualnie. Tutaj przydatne okażą się serwisy on-line polskich i zagranicznych przewoźników (samoloty, koleje, autobusy, promy), dzięki którym będziemy mogli sprawdzić interesujące nas połączenia, poziom cen transportu w różnych krajach itd., a nawet w niektórych sytuacjach np. zamówić wynajęcie samochodu. Równie przydatne, zwłaszcza dla osób podróżujących własnymi pojazdami, będą internetowe systemy oferujące szczegółowe mapy całego globu (wraz z przebiegiem dróg lokalnych, adresami stacji benzynowych, hoteli, moteli, atrakcji turystycznych itd.). Jeśli zamierzamy przekraczać granicę własnym autem, warto zwrócić uwagę na polską stronę WWW (http://www.trans.pol.pl), informującą o ruchu na przejściach granicznych. Niezastąpione powinny okazać się witryny firm specjalizujących się w pośrednictwie i organizacji noclegów, a także strony WWW konkretnych hoteli, moteli, pensjonatów, a nawet osób dysponujących kwaterami prywatnymi. Pamiętajmy jednak, że dla własnego poczucia bezpieczeństwa zamówienie pokoju czy noclegu przesłane pocztą elektroniczną lub faksem warto potwierdzić rozmową telefoniczną.

JAK?

Zasypani wieloma internetowymi ofertami wypoczynku w kraju i za granicą, powinniśmy przede wszystkim upewnić się, czy wybrane przez nas biuro podróży należy do Polskiej Izby Turystyki. Członkostwo PIT-u - organizacji administracji państwowej - powinno zapewnić większe poczucie bezpieczeństwa, jeśli chodzi o planowany zakup wycieczki. Każde biuro podróży możemy łatwo sprawdzić, posługując się oficjalną witryną PIT-u -http://www.pit.org.pl. Serwis ten udostępni nam także wiele odnośników do polskich biur podróży, dysponujących własnymi stronami WWW. Po odsianiu ziarna od plew (internetowych serwisów biur podróży nie mających rekomendacji PIT-u) pozostanie nam już znacznie węższy wybór, jednak bardziej wiarygodnych firm. Niestety, większe, markowe międzynarodowe biura podróży, takie jak Neckermann, Ving czy TUI, nie mają jeszcze polskich serwisów sieciowych. Pozostaje zatem przejrzeć ich oferty dostępne w tradycyjnej formie papierowego katalogu.

Oczywiście, przed wyjazdem nie należy zapomnieć o obowiązkowych ubezpieczeniach - życia, zdrowia, bagaży, pojazdu itd. Tutaj także z pomocą przyjdzie Sieć. O ile nie uda nam się jeszcze uzyskać zdalnego ubezpieczenia korzystając wyłącznie z Internetu, o tyle serwisy on-line firm ubezpieczeniowych pozwolą nam uzyskać wiele informacji (ceny, warunki ubezpieczenia, upusty, adresy przedstawicielstw itd.). Warto także zawczasu pomyśleć o wyrobieniu przysługujących nam z racji wieku, zawodu czy stanu zdrowia legitymacji uprawniających do zniżek. Informacje o nich znajdziemy, oczywiście, w Sieci. Zarówno w kraju, jak i za granicą nadal największe zniżki mają uczniowie i studenci oraz młodzież do 26 roku życia.

Przed wyruszeniem w podróż pozostaje nam jeszcze szczegółowo sprawdzić, jakie konkretnie miejsca w kraju czy za granicą powinniśmy bezwarunkowo odwiedzić. W tym celu warto zapoznać się z dostępnymi on-line globalnymi, lokalnymi, a nawet regionalnymi przewodnikami prezentującymi najważniejsze, czekające na nas atrakcje turystyczne (parki narodowe, miejsca widokowe, muzea, galerie, pomniki, cuda przyrody itd.). Z powodów czysto emocjonalnych polecam wirtualną wycieczkę po polskich zamkach. Przy okazji jedna uwaga, niektórym twórcom stron WWW nie warto do końca ufać. Mając w pamięci ubiegłoroczne przygotowywanie podobnego tematu do CYBER-a, natknąłem się po raz kolejny na serwisy zarówno polskie, jak i zagraniczne, które do dziś nie zmieniły się ani na jotę (w jednym z przewodników on-line po Polscehttp://www.travel.com.pl/ nadal jedyną atrakcją naszego kraju jest... Wilczy Szaniec - kwatera Hitlera). Czyżby w Polsce rzeczywiście nie można było znaleźć ciekawszych atrakcji turystycznych?

Na koniec, przed wyjazdem warto jeszcze sprawdzić pogodę, panującą w docelowym miejscu. Długoterminowe zapowiedzi pogody on-line pozwolą podjąć właściwą decyzję co do garderoby, w jaką powinniśmy się bezwzględnie zaopatrzyć. Zabieranie ze sobą za góry i lasy całej szafy naprawdę nie jest wygodne. Teraz pozostaje już tylko konsekwentne spakowanie manatków, potencjalna wymiana pieniędzy (przed nią radzimy sprawdzić internetowe notowania walut i przeliczniki), głęboki oddech i ruszamy...

KEMPINGI

PZM Travel

http://www.pzmtravel.com.pl

Zestaw tradycyjnych adresów kampingów współpracujących z PZM w Europie.

Eurocamp1

http://www.eurocamp.com

Świetnie wykonana witryna ogólnoeuropejskiej sieci kempingowej. Możemy zobaczyć (QTVR) oferowane nam warunki (namioty, domki kempingowe, przyczepy), zaplanować podróż, porównać ceny - nic tylko korzystać.

Motours

http://www.motours.co.uk/

Wyszukiwarka europejskich campingów i hoteli.

BIURA PODRÓŻY W POLSKIEJ SIECI

Air Tours Poland Group

http://www.korpo.pol.pl/airtours

Niezbyt obszerna oferta wyjazdów - głównie kraje europejskie, trochę wycieczek do Afryki, Ameryki Płd. i Płn. Azji, oferty grupowe dla firm, kongresy seminaria, cześć strony jeszcze "under construction".

Almatur

http://www.almatur.com.pl/

Obszerny katalog ofert turystycznych krajowych i zagranicznych przeznaczony dla młodzieży i studentów, przejazdy, nauka języków obcych, last minute.

Atas

http://www.atas.com.pl

Pobyty - Hiszpania, Włochy, Francja, USA, kursy językowe także specjalistyczne, wycieczki, kolonie, przejazdy autokarowe.

Best Reisen

http://www.ii.com.pl/bestreisen

Tylko Tunezja, niewielki wybór ale jest last minute, bardzo ubogie informacje strona wykonana fatalnie.

Bożena Travel

http://www.informers.com.pl/bozena/index.html

Wycieczki tylko do Grecji, a i tak niewielki wybór, jakieś wyjazdy zbiorowe ale jakie nie podano.

Centralny Bank Miejsc

http://www.konsorcjum.com.pl

Konsorcjum Polskich Biur Podróży oferuje wyjazdy do Egiptu i Tunezji (niestety brak cennika) i zwiedzanie ziemi kłodzkiej (obrzydliwe, niezbyt zachęcające zdjęcia).

Cliff Tour

http://www.pit.org.pl/clifftour

Polskie Biuro podróży, ale wszelkie informacje w języku niemieckim. Z trudem oczytaliśmy ofertę - wyjazdy grupowe, indywidualne.

ELECT Bussines Service & Travel

http://www.elect.com.pl

Podróże w świat, przejazdy autokarowe, propozycje dotyczące Polski tylko w wersji angielskiej i niemieckiej (?), obsługa biznesu, konferencje i kongresy (niestety duża część strony w ogóle nie działa).

Eurostop

http://www.kki.net.pl/eurostop/

Bardzo sprytne rozwiązanie chcesz jechać na Bali - zamiast zobaczyć katalog on-line musisz pobrać ze strony zwykły plik Excela.

Eurotourist

http://www.eurotourist.waw.pl/

Porządnie przygotowana strona-katalog, a w niej krajowe wycieczki szkolne, wyjazdy zagraniczne zwykłe i dla koneserów oraz pielgrzymki.

Haxel Adventure Tours

http://www.haxel.krakow.pl

Duży wybór wyjazdów, przydatna funkcja wyszukiwania ofert - wycieczki trampingowe, przygodowe, kulturowo-poznawcze, możliwość przygotowania wyjazdu na zlecenie, galeria zdjęć a nawet poradnik.

Invitatio

http://www.ii.com.pl/invitatio

W ofercie Grecja, Hiszpania, Włochy, Francja, oraz turystyka grupowa krajowa i zagraniczna, kolonia (czasami nawet opisy szczegółowe i zdjęcia).

Krakus

http://www.krakus.com.pl

Wyjazdy na Węgry (szczegółowy opis całego programu), dość duży wybór wycieczek krajowych oraz zielone szkoły.

La-Mark BP

http://www.pit.org.pl/lamark

Wśród ciekawostek - sylwester tylko nie wiadomo w którym roku (może już na XXI wiek)

Majlen

http://www.polbox.com.pl/users/majlen

W obszernej ofercie Cypr, Tunezja, Grecja, Wyspy Kanaryjskie, Majorka i Włochy, poza tym wyjazdy last minute, promocje. Możliwość rezerwacji przez Internet.

Mistral

http://www.mistral.com.pl

Odys

http://www.odys.com.pl

Cypr, Grecja, Hiszpania, Włochy możliwość rezerwacji on-line poza tym dość obszerny katalog hoteli w atrakcyjnych miejscach.

Opal

http://www.informers.com.pl/opal

Oferty z całego świata, słaba dokumentacja i ilustracja.

Orbis

http://www.orbis.pl

Katalog z możliwością rezerwacji on-line, strona turystyczna "stil under construction".

ORBITUR

http://www.ispid.com.pl/~orbitur/

Polskie biuro podróży, oferujące tylko polskie wycieczki, ale oferta jedynie w językach: niemieckim i angielskim.

Perfect

http://www.perfect.wroc.pl

Biuro podróży oferujące wyjazdy do Australii (na okres od 12 miesięcy do kilku lat) w celu nauki języka angielskiego i szkoleń marketingowych i informatycznych (?).

Polonia Travel Agency

http://www.odyssey.on.ca/~polonia/

W ofercie wycieczki po Polsce, Europie, USA i Kanadzie a także wczasy na południu Europy; dodatkowe informacje na temat wypożyczania samochodów, ubezpieczeń a także usług pocztowych.

Posejdon

http://www.sprint.com.pl/~posejdon/

Polsko-Greckie biuro, w ofercie wczasy i kolonie, w ofertach brak jakichkolwiek ilustracji zdjęciowych.

RAJBM-IKARIA Tours

http://www.hbz.com.pl/rajbm

Wycieczki, wczasy, wyjazdy indywidualne do Grecji, Czech, Włoch, Słowacji, Węgier, Hiszpanii, Nowej Jugosławii a także Syrii i Chin, Bardzo szeroka oferta.

ScanHoliday

http://www.scanholiday.com.pl

Bardzo ciekawa strona oferująca wyjazdy we wszystkie cieplejsze zakątki świata, niestety rezerwacja on-line dostępna jedynie za pośrednictwem hasła.

Sigma Travel

http://www.sigma-travel.com.pl/sigma-travel/home.html

Wycieczkowe i krajoznawcze wyjazdy do miast europejskich oraz Afryki i Australii.

Sports-Tourist

http://www.sports-tourist.com.pl

Standard Travel

http://www.informers.com.pl/standard/index.html

Tunezja i Wyspy kanaryjskie, charakterystyka wysp, miejscowości, i hoteli.

TransMondo

http://www.bydnet.com.pl/turysta/tmondo/transm1.html

Na stronie tego biura nie znaleźliśmy ofert tylko spis świadczonych usług, takich jak: wynajem autokarów, organizacja wycieczek, polowań itp.

Triada

http://www.triada.com.pl/

Biuro specjalizuje się w organizowaniu wyjazdów w góry (do Austrii, Słowacji, Włoch i Francji), bogata oferta i dokumentacja

Trip

http://www.zakopane.top.pl/trip/index.html

Jak sugeruje adres URL biuro specjalizuje się w organizacji wyjazdów w nasze najwyższe góry

Univetour

http://www.informers.com.pl/univertour/index.html

Bardzo uboga (zarówno graficznie jak i informacyjnie) strona oferująca wyjazdy do: Budapesztu, Lwowa Chin, Tybetu,Nepalu, Egiptu, Tajlandii, Indiidii i Pakistanu.

Vital

http://www.informers.com.pl/vital/index.html

Strona zawiera raczej podstawowe informacje o biurze specjalizującym się w rynku i wycieczkach Węgierskich

Zeus

http://www.zeus.pl

Biuro oferujące wycieczki po Grecji, z ciekawostek - muzyka grecka w formacie realaudio

AGENCI IATA

Discovery Travel -http://www.informers.com.pl/discovery/index.html

Korona Travel -http://www.informers.com.pl/korona/index.html

Marco Polo -http://www.informers.com.pl/marcopolo/index.html

PC Express -http://www.informers.com.pl/pcexpress/index.html

Rex Travel -http://www.informers.com.pl/rex/index.html

BIURA PODRÓŻY OFERUJĄCE WYPOCZYNEK NIETYPOWY

Bajkoland

biuro@bajkoland.sc.pl

Biuro Przewodnickie K2LT

http://www.free.polbox.pl/k/k2lt/

Oferta biura K2LT to przewodnictwo wysokogórskie, alpinizm, speleologia oraz narciarstwo ekstremalne.

Canoe S.C.

http://www.ok.com.pl/canoe/stanimex.htm

Wakacje w kajaku, czyli spływy rzekami Pilawą i Drawą.

FUN SPORT

funsport@kki.net.pl

Guide Service

http://www.informers.com.pl/guideservice/index.html

Nauka języka angielskiego za granicą - informacje minimalne.

Kampio

kampio@it.com.pl

Logos Diecezjalny Ośrodek Duszpasterstwa Pielgrzymkowego -http://www.pit.org.pl/logos

Różnorodne pielgrzymki do wielu miejsc kultu religijnego.

Marcus-Graf

http://www.kki.net.pl/marcusg

Wczasy dla wytrwałych - typowa szkoła przetrwania, nauka strzelania z broni ostrej, jazda czołgiem, survival itd. itd.

Nature Study Tours

http://nst.pl/main.htm

Bardzo interesująca oferta wycieczki przyrodoznawcze po Polsce, obcowanie z naturą, obserwacja zwierząt i ptaków.

Nautica

http://www.nautica.com.pl

Centrum turystyki podwodnej oferuje organizację wczasów nurkowych nad Adriatykiem.

Student Travel Schools

http://www.sts.se, e-mail: stspol@it.com.pl

BIURA PODRÓŻY DYSPONUJĄCE WYŁĄCZNIE ADRESAMI POCZTY ELEKTRONICZNEJ

Biuro Podróży "Junior"

bpjunior@polbox.com

Centralny Bank Miejsc

artmat@gryzmak.lodz.pdi.net, globus@konsorcjum.com.pl

Delta Travel

deltatr@ispid.com.pl

Itaka

itaka@op.onet.pl

KlubS

klubs@kki.net.pl

Lingwista

lingwista@QDnet.pl

Primo Tour BT

primotur@rz.onet.pl

PROMED Sp. z o.o.

promed@pit.org.pl

Quo Vadis

quovadis@polbox.com.pl

Supertour

super@supertour.com.pl

Travel

travel@polbox.pl

HOTELE

HOTELE powyżej 500 pln

Hyatt

http://www.hyatt.com

Sieć luksusowych hoteli w wielkomiejskim amerykańskim stylu. Kompleksowa informacja (również turystyczna), rezerwacja on-line i możliwość sprawdzenia dostępności miejsc w każdym hotelu. Przy wybranych hotelach wirtualna panorama (QTVR).

Marriott

http://www.marriott.com

Znana sieć luksusowych hoteli. Kompleksowe informacje o sieci, rezerwacja on-line i możliwość sprawdzenia dostępności miejsc w każdym hotelu.

Hilton

http://www.hilton.com

Luksusowe i drogie hotele. Kompleksowe informacje o sieci, rezerwacja on-line i możliwość sprawdzenia dostępności miejsc w każdym hotelu.

HOTELE powyżej 300 pln

Holiday Inn

http://www.holiday-inn.com/

Znana sieć hoteli droższych (w Europie) i średniej klasy (USA). Kompleksowe informacje o sieci, rezerwacja on-line i możliwość sprawdzenia dostępności miejsc w każdym hotelu. * - praktycznie sprawdzony przez CYBERa

Best Western

http://www.bestwestern.com

Nieznana w Polsce duża sieć (3800) hoteli średniej klasy wyższej. Kompleksowa informacja (również turystyczna), rezerwacja on-line i możliwość sprawdzenia dostępności miejsc w każdym hotelu.

Novotel

http://www.novotel.com

http://www.accor.com/ACCOR/english/1.htm Średniej klasy hotel z koncernu Accor. Kompleksowe informacje o sieci, rezerwacja on-line i możliwość sprawdzenia dostępności miejsc w każdym hotelu.

Mercure

http://www.mercure.com

http://www.accor.com/ACCOR/english/1.htm Średniej klasy hotel z koncernu Accor. Kompleksowe informacje o sieci, rezerwacja on-line i możliwość sprawdzenia dostępności miejsc w każdym hotelu.

HOTELE 150 - 300 pln

Ibis

http://www.ibis.tm.fr

Hotel klasy niższej średniej z koncernu Accor. Kompleksowe informacje o sieci, rezerwacja on-line i możliwość sprawdzenia dostępności miejsc w każdym hotelu.

All the Hotels on the Web

http://www.all-hotels.com

Dobry serwis umożliwiający rezerwację hoteli na całym świecie. Hotele niesieciowe, pensjonaty. Różnorodność cenowa. * - praktycznie sprawdzony przez CYBERa

HOTELE 150 pln i mniej

Etap Hotel

http://www.accor.com/ACCOR/english/1.htm

Hotel klasy tranzytowej z koncernu Accor. Jedynie podstawowe informacje.

Hotel Formule 1

http://www.accor.com/ACCOR/english/1.htm

Tani Hotel klasy tranzytowej z koncernu Accor. Jedynie podstawowe informacje.

Motel 6

http://www.motel6.com

Sieć moteli klasy niższej średniej z koncernu Accor. Działają jedynie w USA. Kompleksowe informacje o sieci i każdym motelu.

Hotels & Compagnie

http://www.hotelscie.fr

Grupa sieci tanich francuskich hoteli. Informacje o każdym hotelu, możliwość rezerwacji on-line. Niestety wersja angielska jest nieaktywna do tłumaczenia polecamy Translations nahttp://www.altavista.digital.com

REGIONY

BIESZCZADY Serwis informacyjny -http://www.gapp.pl/rbd/noc_ou.htm

Suwalskie centrum informacji Mewa -http://www.mewa.mazury.pl

Warszawska Informacja Turystyczna -http://www.bptnet.pl/warsawtour

Zakopane -http://www.zakopane.pl

NOCLEGI - HOTELE, PENSOJNATY I SCHRONISKA

AUGUSTYNA - Ośrodki wczasowe -http://www.augustyna.pl

Dom Wczasowy "Pod Kamieniem" -http://www.polbox.com/d/dwkamien/

Dom Wczasowy "ZACISZE" w Węgierskiej Górce -http://www.polbox.pl/z/zacisze/

DW. Rosomak -http://friko4.onet.pl/bb/dwrosoma/rosomak.html

Dwór Bella Vita. -http://www.cis.com.pl/bellavita/

Dwór w Srzynkach -http://www.dialcom.com.pl/DWOR-SKRZYNKI/index.html

Eden -http://www.nowy-sacz.pl/eden/

FWP Region Polanicki -http://free.polbox.pl/b/basik0/

Hotel Camping Park "GIZEWO" -http://www.cso.optinet.pl/mragowo/gizewo/

Hotel Golebiewski -http://www.travel.com.pl/golebiewski

Hotele Warszawskie "Syrena" Sp. z o.o. -http://www.syrena.com.pl

HOTEL-RESTAURACJA "Pod Zaglami" -http://www.amw.net.pl/zagle

Hotels Poland -http://www.hotelspoland.com

Kalatówki -http://www.kalatówki.com.pl

NOCLEGI W BESKIDACH -http://www.beskidy.pol.pl/katalog/index.htm

Polskie hotele -http://mops.uci.agh.edu.pl/~czelen/polska.html

Schronisko Murowaniec -http://www.interkom.pl/murowaniec

Schronisko na Hali Krupowej -http://free.polbox.pl/k/krupowa/

ZNIŻKI MŁODZIEŻOWE

ISIC -http://www.istc.org

INFORMACJE DODATKOWE

PRZEWODNIKI

Yahoo (dla turystów)

http://www.yahoo.com/Regional/

Katalog najciekawszych lokalnych i regionalnych przewodników i poradników turystycznych

Geographia

http://www.interknowledge.com/

Przewodniki, dość ogólne artykuły dla turystów zwiedzających konkretny rejon świata, specjalny planista ułatwiający organizację wyprawy.

Lonely Planet

http://www.lonelyplanet.com

Jeśli znacie wspaniałe programy "Lonely Planet" rozpowszechniane przez wiele stacji telewizyjnych wiecie czego się spodziewać. Strona WWW samotnej planety to jeden z najpełniejszych i najbardziej szczegółowych przewodników i poradników turystycznych obejmujący już chyba wszystkie regiony na Ziemi.

OneWorld Magazine

http://www.envirolink.org/oneworld

Internetowy magazyn poświęcony kulturowym, społecznym, środowiskowym oraz turystycznym aspektom współczesnego świata. Świetne źródło informacji o wymarzonych rejonach na wakacje.

Travel Channel

http://www.travelchannel.com/

Strona WWW popularnego kanału telewizyjnego raczej przewodnik z elementami poradnika niż zintegrowany serwis turystyczny.

Wide Wired World

http://www.worldworks.net/widewiredworld

Przewodniki i poradniki - tym razem turyści dla turystów.

TRANSPORT

Hertz Rent A Car

http://www.hertz.com

Jedna z większych firm oferujących wynajem samochodów na całym świecie (działa w 140 krajach, 5000 punktów).

Szczegółowe informacje na temat punktów wynajmu i dostępnych samochodów. Rezerwacja on-line.

Europcar

http://www.europcar.com

Duża firma oferujących wynajem samochodów głównie w Europie (działa w 96 krajach, 2700 punktów).

Szczegółowe informacje na temat punktów wynajmu i dostępnych samochodów. Rezerwacja on-line.

Avis

http://www.avis.com

Konkurująca wielkością z Hertzem firma, oferuje wynajem samochodów na całym świecie (działa w 140 krajach).

Szczegółowe informacje na temat punktów wynajmu i dostępnych samochodów. Rezerwacja on-line.

Railway Info

http://www.ccl.kuleuven.ac.be/~corn/railinfo.html

Amatorska lecz wyczerpująca strona z informacjami kolejowymi. Prawie wszystkie europejskie rozkłady jazd, odnośniki do stron oficjalnych.

Polskie Koleje Państwowe

http://www.pkp.com.pl

Oficjalna strona. Ceny biletów, rozkład jazdy, informacje o zmianach kursowania pociągów i inne dla podróżujących.

Polska Żegluga Bałtycka

http://www.polferries.com.pl

Oficjalna strona. Ceny biletów, rozkład rejsów, informacje dla podróżujących.

Polskie Linie Lotnicze LOT

http://www.lot.com

Oficjalna strona rodzimych linii lotniczych. Rozkład lotów, informacje dla podróżujących oraz rezerwacja biletów on-line.

Airlines Of the Web

http://www.itn.net/airlines

Specjalizowana część serwisu Internet Travel Network poświęcona liniom lotniczym. Dostęp do 500 linii z całego świata, rezerwacje on-line.

FINANSE, UBEZPIECZENIA

VISA International

http://www.visa.com

Oficjalna strona z informacjami o kartach płatniczych Visa. Zawiera istotne dla podróżujących dane o tym co zrobić w przypadku zgubienia/kradzieży karty. Bardzo przydatny jest też "ATM Locator" - mechanizm wyszukiwania bankomatów wg. zadanego adresu.

MasterCard International

http://www.mastercard.com

Oficjalna strona z informacjami o kartach płatniczych MasterCard. Również jest "ATM Locator" - mechanizm wyszukiwania bankomatów wg. zadanego miasta.

Global One

http://www.globalcalling.com

Strona korporacji telekomunikacyjnej Global One. Można tu sprawdzić krajowe numery dostępu dla specjalnych kart telefonicznych Global One oraz Visa Phone. Karty te pozwalają na dokonywanie rozmów międzynarodowych po specjalnych taryfach. Możliwość zamówienia on-line darmowej karty (dla posiadaczy kart płatniczych).

Tabela Kursów Walut - PAP

http://www.pap.com.pl/polski/biezace/kursy.html

Uaktualniana codziennie tabela z oficjalnymi kursami walut Narodowego Banku Polskiego. Stała część serwisu Polskiej Agencji Prasowej.

Grupa Hestia

http://www.hestia.pl

Strony jednego z większych polskich towarzystw ubezpieczeniowych. Dla wyjeżdżających możliwość ubezpieczenia kosztów leczenia za granicą, następstw nieszczęśliwych wypadków oraz ubezpieczenie mieszkania - on-line (!).

MAPY

Mapquest

http://www.mapquest.com

Serwis oferujący stosunkowo dokładne mapy od poziomu całego globu po kartograficzne odwzorowanie lokalnych dróg.

City Net

http://www.city.net/maps

Dostępne mapy najpopularniejszych turystycznie regionów podzielono na miasta, kraje itd.

POGODA

Serwisy zagraniczne

CNN

http://www.cnn.com/WEATHER/

Serwis CNN bardzo szczegółowe prognozy dla wielu krajów na świecie, a nawet konkretnych miast (także i w Polsce).

Intellicast

http://www.intellicast.com

Kolejna sieciowa prognoza pogody, jeśli chodzi o Polskę podobnież mniej dokładna od CNN.

Weather

http://www.weather.com

Trzeci z popularnych ogólnoświatowych serwisów pogodowych. Na wszelki wypadek prognozę zawsze warto sprawdzić w wielu źródłach.

Serwisy polskie

Radio Zet

http://www.radiozet.com.pl/pogoda/

Szczegółowa ogólnopolska prognoza pogody Radia Zet aktualizowana na bieżąco w Internecie.

PAP

http://www.pap.com.pl/polski/biezace/pogoda.html

Z prognozy pogody PAP korzysta większość stacji telewizyjnych, gazet, stacji radiowych.

KOMPLEKSOWE SERWISY TURYSTYCZNE

MIĘDZYNARODOWE

Arthur Frommer's Travel

http://www.frommers.com/

Prawdziwa encyklopedia turysty, a w niej propozycje wycieczek, bilety lotnicze, obniżki, rezerwacje wyjazdów, przygotowania, porównania cen, opinie turystów...

Best Fares Magazine

http://www.bestfares.com/

Serwis-poradnik poświęcony w całości wyszukiwaniu najtańszych oraz najbardziej korzystnych ofert turystycznych, transportowych, noclegowych gromadzący także szereg innych zasobów.

CNN - Travel Guide

http://cnn.com/TRAVEL/index.html

Strona przeznaczona przede wszystkim dla podróżujących biznesmanów: najciekawsze kierunki, przewodniki po miastach, hotele, waluty, rezerwacje pojazdów, QuickTimeVR oraz ostrzeżenia władz USA dotyczące pewnych regionów itd.

Epicurious Travel

http://travel.epicurious.com

Podróże dla prawdziwych epikurejczyków: superluskusowe miejsca (wyszukiwanie plaż i wysepek), ekstremalnie dziwne wyprawy, planowanie wyjazdów, a nawet etykieta za granicą.

Expedia

http://expedia.msn.com/daily/home/

Zakupy wyjazdów wakacyjnych i biletów lotniczych on-line, mapy, poradniki i przewodniki, artykuły o atrakcjach turystycznych, a nawet wideopanoramy atrakcji turystycznych

Global Online Travel

http://www.got.com/

Pakiety turystyczne, podróże lotnicze, rezerwacje samochodów, hoteli, opisy kuchni regionalnej, a nawet sklep dla prawdziwego turysty.

Internet Travel Network

http://www.itn.net

Rezerwacje, najciekawsze propozycje wyjazdów, prawdziwe wyprawy, rozkłady lotów, pakiety turystyczne, przewodniki, turystyczne zakupy oraz porady zawołanych turystów.

Leisure Planet

http://www.leisureplan.com/

Rezerwacje hoteli, lotów i samochodów, wyszukiwanie i rezerwacja hoteli, planowanie wyjazdów oraz obszerne przewodniki.

Preview Travel

http://www.previewtravel.com/

Jak zwykle pakiety wakacyjne, rezerwacja turnusów, lotów, samochodów on-line, podróże last minute oraz serwis informacyjny dla podróżujących biznesmanów.

System One Amadeus: One Link

http://www.sys1.com

Międzynarodowa baza danych o agencjach turystycznych, ich ofertach, szczegółowe rozkłady jazdy i lotów transportu międzynarodowego.

Travel Page

http://www.travelpage.com

Najciekawsze wyjazdy, hotele i pensjonaty, wakacje w podróży, rozkłady lotów, rezerwacje, pogoda i mapy, wakacyjne propozycje internautów.

Travelocity

http://www.travelocity.com/

Rezerwacje on-line, wakacje i wyprawy, najciekawsze kierunki, oferty last minute, sklep turystyczny oraz aktualne oferty najtańszych biletów lotniczych.

TravelWeb

http://www.travelweb.com/

Wyszukiwarki hoteli i przelotów, wyjazdy weekendowe, planowanie podróży, przewodniki, a nawet porady dla turystów.

Uniglobe Travel Online

http://www.uniglobe.com/

Zdalna rezerwacja hoteli, wyjazdów, wycieczek, przelotów i samochodów, przewodnik, konwerter walut, księgarnia turystyczna, pogoda, wyszukiwarka agencji turystycznych itd.

REGIONALNE

Europe for Visitors

http://goeurope.miningco.com

Serwis dla zwiedzającego Europę turysty, przewodniki po krajach, miastach, linie lotnicze, promy, pociągi i autobusy, hotele, festiwale, podróże samochodem oraz specjalny dział dla studentów.

POLSKIE

Bank Informacji Turystycznej

http://www.wczasy.com

Gromadzi oferty turystyczne: miejsca noclegowe o różnym standardzie, wyjazdy organizowane przez biura podróży, przewozy pasażerskie, czartery jachtów i inne.

Explore Poland

http://www.explore-poland.pl

Chyba najciekawszy serwis turystyczny o Polsce, niestety przygotowany z myślą o cudzoziemcach. W środku tipsy, szczegółowe przewodniki z opisami atrakcji turystycznych, regiony, miasta, przyroda itd.

Informator Turystyczny Apeksu

http://www.webmedia.pl/travel

Zintegrowany wykaz biur podróży, imprez turystycznych, ofert wypoacznynku w kraju i zagranicą, last minute oraz ogłoszeń drobnych.

Kanał IE 4.0 Turystyka

http://www.trans.pol.pl

Miasta, miasteczka i regiony, obszerna ogólnopolska baza ofert noclegowych, atrakcje turystyczne, imprezy sportowe (troszkę przedatowane), informacje o stanie dróg, ruchu na przejściach granicznych, połączenia kolejowe, lotnicze i promowe, pogoda

Polskie miasta

http://www.poland.pl/tourism/cities.html

Spis polskich miast posiadających strony WWW umieszczony na oficjalnej stronie WWW Polski, niestety trochę archeologiczny.

Travel

http://www.travel.com.pl

Strzeż się tych miejsc. Gdyby zwiedzać Polskę korzystając z informacji umieszczonych na tej stronie największą atrakcją turystyczną byłby Wilczy Szaniec, a noclegów, kampingów, pogody, środków transportu w naszym kraju nie było by w ogóle.

Turystyka

http://www.turystyka.com/

Domena sprytnie podpięta pod ogólnoświatową bazę danych umożliwiającą wyszukiwanie noclegów i hoteli na całym świecie. Dział dotyczący środków transportu w Polsce jeszcze nie gotowy, dość obszerny spis biur podróży oraz baza wyjazdów.