Plany ATI

Firma ATI przedstawiła plany wprowadzenia na rynek kilku nowych modeli kart graficznych z rodziny R200 i R300.

Firma ATI przedstawiła plany wprowadzenia na rynek kilku nowych modeli kart graficznych.

Najwcześniej, bo już we wrześniu powinien trafić do sprzedaży produkt o kodowej nazwie R200, który prawdopodobnie zastąpi modele wyposażone w procesor graficzny Radeon.

Seria R200 składać się będzie z 2 produktów różniących się między sobą niektórymi cechami konstrukcyjnymi wpływającymi na ich wydajność. Pierwszy z produktów - R200 zostanie wyposażony w 4 potoki renderowania pikseli, rdzeń taktowany z częstotliwością 250 MHz i pełne wsparcie oprogramowania DirectX 8,1. Dodatkowo w ofercie znajdzie się wersja karty obsługująca technologię HydraVision umożliwiającą pracę z 2 monitorami jednocześnie. Komunikacja z płyta główną odbywać się będzie za pośrednictwem interfejsu AGP 4x.

Zobacz również:

  • Najtańsze karty graficzne - skorzystaj z wyjątkowych okazji! [31-03-2023]
  • The Last of Us Part I - sprawdziłem wersje na PC! Nie do tego przyzwyczaiło nas Sony

Drugi, wolniejszy model RV200 będzie wyposażony jedynie w 2 potoki renderowania pikseli. Pozostałe parametry produktu pozostaną identyczne w stosunku do wydajniejszego modelu. Oba procesory graficzne zostaną wykonane w technologii 0,15 mikrona.

Kolejna z zapowiadanych nowości to całkowicie nowa seria kart graficznych - R300. W jej skład wejdą bardzo wydajne produkty, które powinny oferować wydajność przewyższającą tę znaną z flagowego produktu NVidii - GeForce3. Pierwszy model o symbolu RL300 wyposażony zostanie w 4 potoki renderowania pikseli, technologię HydraVision oraz pełne wsparcie kolejnej wersji DirectX 9. Więcej szczegółów znamy jeśli chodzi o wersję - RV300, która oprócz 4 potoków renderowania, będzie posiadała rdzeń procesora taktowany z prędkością 300 MHz. Także ten produkt zapewni obsługę 2 monitorów oraz wykorzysta nowe funkcje DirectX 9.

Najbardziej zaawansowany technologiczne układ z rodziny R300 zaopatrzony zostanie w 8 potoków renderowania a rdzeń procesora taktowany będzie z częstotliwością powyżej 300 MHz. Firma planuje prezentację testowych modeli układów R300 w czwartym kwartale bieżącego roku.