Plany Intela na 2021 rok - cztery rodziny procesorów dla PC i laptopów

Intel chwali się, że w 2021 roku na rynku pojawi się ponad 500 nowych modeli komputerów wyposażonych w układy z rodziny Core, Pentium oraz Celeron. Niebiescy skupią się na biznesie, edukacji, gamingu oraz komputerach ultraprzenośnych.


Na konferencji prasowej CES 2021 Intel przekazał, że w 2021 roku na rynku pojawi się ponad 50 nowych modeli procesorów, które znajdą zastosowanie w conajmniej 500 konstrukcjach stacjonarnych oraz przenośnych.

Intel na CES 2021

Intel na CES 2021

W przeciągu najbliższych miesięcy na rynku pojawią się cztery nowe rodziny procesorów:

  • Układy Intel Core 11 generacji ze wsparciem dla vPro oraz platformy Evo vPro dedykowanej dla biznesu. Procesory te zapewnią najwyższą wydajność w połączeniu ze światowej klasy zabezpieczeniami sprzętowymi
  • 10 nm, energooszczędne i przystępne cenowo procesory Intel Pentium Silver oraz Intel Celeron Silver. Niebiescy dedykują te układy do przystępnych cenowo komputerów, które wytrzymają wiele godzin na baterii. Konstrukcje te odnajdą się głównie w edukacji.
  • Linię wysokowydajnych procesorów Intel Core 11 generacji z literką H na końcu. Układy o podwyższonym TDP znajdą się laptopach do gier oraz przenośnych stacjach roboczych.
  • Desktopowe procesory kolejnej generacji z serii S (Rocket Lake-S) oraz zupełnie nowe układy Alder Lake
Plany Intela na 2021 rok - cztery rodziny procesorów dla PC i laptopów

Intel Core 11 generacji ze wsparciem dla Intel vPro

W przypadku procesorów mobilnych Intel Core 11 generacji ze wsparciem dla technologii vPro możemy liczyć na wydajność i cechy dostępnych już procesorów Intel Tiger Lake oraz platformy Intel Evo (sprawdź nasz test) wzbogacone o dodatkowe zabezpieczenia i funkcje wykorzystywane w biznesie.

Zobacz również:

Tiger Lake

Tiger Lake

Nowe konstrukcje przeznaczone dla przedsiębiorstw otrzymają wsparcie dla technologii Intel Hardware Shield, która z wykorzystaniem AI eliminuje ryzyko ataków mających na celu wyłudzenie pieniędzy. W połączeniu z Intel Control Flow nowe komputery będą znacznie odporniejsze na ataki hakerskie wykorzystujące zainfekowane oprogramowanie.

Poza wsparciem dla vPro otrzymamy nowoczesne układy wyprodukowane w 10 nm procesie technologicznym z wykorzystaniem SuperFin. Nie zabraknie szybszej grafiki Intel Xe oraz Wi-Fi 6.

Plany Intela na 2021 rok - cztery rodziny procesorów dla PC i laptopów

Ze względu na architekturę procesorów Tiger Lake wydajność nowych procesorów w zastosowaniach biurowych wzrośnie nawet o 50%.

Laptop Intel Evo

Laptop Intel Evo

Niezwykle tani i wydajne procesory dla edukacji

W dobie pandemii COVID-19 dostęp do tanich, odpowiednio wydajnych, mobilnych i sprawdzonych komputerów przenośnych jest niezwykle ważny.

Intel wprowadzi na rynek nowe procesory Pentium Silver oraz Celeron Silver wyprodukowane w 10 nm procesie technologicznym. Wydajność względem poprzedniej generacji wzrośnie nawet o 35%. W przypadku obliczeń graficznych możemy liczyć na wzrost o nawet 78%.

Intel Core 11 z literką H na końcu - kolejny skok wydajnościowy dla gamingowych laptopów

Procesory mobilne o podwyższonym TDP stosowane są w komputerach dla graczy.

Intel przedstawił właśnie najnowszą odmianę układów Intel Core 11 generacji z literą H na końcu. Układy oferują częstotliwość taktowania, która w procesorze Core i7 sięga nawet 5 GHz. Dodatkowo nowa rodzina wprowadza PCIe 4.0, dzięki czemu nowsze karty graficzne będą miały zauważalnie niższe opóźnienia.

Plany Intela na 2021 rok - cztery rodziny procesorów dla PC i laptopów

Procesory Core 11 generacji z literą H współpracować będą z chipsetem H35.

Jeszcze w tym kwartale zadebiutuje ośmiordzeniowy chip z rodziny Intel Core 11 generacji.

Stacjonarne układy 11 generacji z wyższym współczynnikiem IPC

Na rynek trafią także procesory dedykowane komputerom stacjonarnym. Mowa o układach z rodziny Intel Rocket Lake-S.

Rocket Lake-S

Rocket Lake-S

Nowe chipy zaoferują o 19% większą ilość operacji wykonywanych na dany cykl (IPC). W połączeniu z aż 12 rdzeniami (w modelu Core i7-11900K) możemy liczyć na znaczny wzrost wydajność komputerów stacjonarnych w pierwszej połowie tego roku.

Plany Intela na 2021 rok - cztery rodziny procesorów dla PC i laptopów

W drugiej połowie roku zadebiutują zupełnie nowe układy Alder Lake, które wykorzystają 10 nm proces technologiczny.

Podsumowanie

Intel zaprezentował cztery nowe rodziny procesorów, które wkrótce trafią na rynek. Z pewnością nie jest to rewolucja, a uzupełnienie niskonapięciowych procesorów 11 generacji, które pojawiły się na rynku w drugiej połowie 2020 roku. Teraz z dobrodziejstw 10 nm procesu technologicznego, kart graficznych Intel Xe, obecności USB 4.0 i Thunderbolt 4 skorzystają również klienci biznesowi.

Biznesowy laptop z Intel vPro

Biznesowy laptop z Intel vPro

Sektor edukacyjny w końcu nie będzie musiał kupować przestarzałych konstrukcji ze starymi procesorami Pentium i Celeron. Oznacza to, że szkoły mogą zrezygnować z zakupu droższych jednostek z procesorami Core bez zbędnej rezygnacji z mocy obliczeniowej.

Na końcu znajdują się wysokowydajne procesory do wydajnych komputerów przenośnych, które zaoferują nowe funkcje znane z rodziny Tiger Lake w połączeniu z jeszcze wyższą wydajnością. Skorzystają z niej również użytkownicy desktopów.

Podsumowując w 2021 roku Intel doskonale ujednolici swoją gamę produktową. Niezależnie od tego, czy wybierzemy ultrabooka, desktopa czy gamingowego laptopa otrzymamy procesor 11 generacji.