Plany Microsoftu

Nowa baza danych i kolejne wersje pakietu Office mają umocnić pozycję firmy z Redmond w dziedzinie oprogramowania.

Na zwołanej przez Microsoft konferencji gigant z Redmond przedstawił plany korporacji dotyczące pakietu Office. Wersja sieciowa pakietu Office, oparta na technologii Office.Net, zadebiutuje w przyszłym roku. Wcześniej ma się ukazać uaktualniona "zwykła" wersja pakietu. Nowy Office będzie miał m.in. wbudowany mechanizm przeszukiwania oraz oprogramowanie typu "instant messenger". Pojawi się też możliwość podglądu wydruku w programie do tworzenia prezentacji - PowerPoincie - oraz rozszerzenia możliwości zliczania słów i mechanizmu "kopiuj-wklej".

Microsoft zademonstrował też Tahoe - serwer zarządzania dokumentami, który ma dodać możliwości pracy grupowej do istniejącego oprogramowania firmy z Redmond. Według przedstawicieli Microsoftu, Tahoe będzie używane do budowy firmowych portali służących do organizacji, indeksowania i przeszukiwania dokumentów oraz współużytkowania danych. Firma zaprezentowała ostatnio także nową bazę danych - SQLServer 2000 - która stanowi poważną konkurencję dla produktów Oracle'a.

Microsoft nie koncentruje się jednak na oprogramowaniu - jedną z głośnych nowości, jakie zapowiada, ma być konsola Xbox, na której promowanie wyda 500 milionów dolarów. Wyposażone w procesor Intela, kartę graficzną nVidia i napęd DVD urządzenie ma umożliwić Microsoftowi przejęcie części rynku konsol do gier, na którym królują produkty Sony, Sega i Nintendo.


Zobacz również