Plany rozwojowe - procesory mobilne

Kupując notebook, powinno się zwrócić baczną uwagę na oznaczenie procesora, w przeciwnym razie może się zdarzyć, że w nowym urządzeniu będzie pracować procesor o przestarzałej technologii.


Kupując notebook, powinno się zwrócić baczną uwagę na oznaczenie procesora, w przeciwnym razie może się zdarzyć, że w nowym urządzeniu będzie pracować procesor o przestarzałej technologii.

Pojawił się następca procesora Pentium M o nazwie kodowej Dothan i nazwie handlowej... Pentium M, częściowo również o tej samej częstotliwości taktowania. A na obudowie notebooka znajdzie się znane już logo Centrino. W rzeczywistości Pentium M Banias i Pentium M Dothan różnią się znacznie nie tylko pod względem wydajności, ale i zużycia energii. Jeżeli chciałbyś zabrać w drogę procesor 64-bitowy, lepiej zaczekaj. Model 64-bitowy AMD, chętnie reklamowany jako Mobile, w rzeczywistości nie jest mobilny. Z danych technicznych AMD wynika, że jest to procesor do notebooków zastępujących komputery stacjonarne (desktop replacement). Nic dziwnego, bo maksymalna moc strat wynosi 80 W. "Prawdziwy" mobilny Athlon 64 wejdzie do sprzedaży około II połowy 2004. Być może w chwili, gdy to wydanie trafi na rynek, będzie już dostępny.

Dysponując wewnętrznymi informacjami poszczególnych producentów, możemy już teraz sporo powiedzieć na temat modeli i częstotliwości taktowania procesorów mobilnych. Podpowiemy też, jak rozpoznać nowe procesory.

Mobilny Athlon 64

Plany rozwojowe - procesory mobilne

Plany rozwojowe AMD w zakresie procesorów mobilnych.

Procesor do notebooków w ofercie AMD to Athlon 64 Desktop Replacement (DTR). Nie jest to typowo mobilny, lecz ten sam, co do komputerów stacjonarnych z minimalnymi modyfikacjami. Zintegrowany kontroler pamięci obsługuje wyłącznie pamięci DDR333-SDRAM. Za oszczędne gospodarowanie energią odpowiada technologia PowerNow! To dokładnie ta sama technologia, znana z procesora do komputerów stacjonarnych - tyle tylko, że tam nazywa się Cool'n'Quiet. Procesor Athlon 64 DTR dostępny jest w wersjach 3000+ oraz 3200+. Rzeczywista częstotliwość taktowania wynosi odpowiednio 1,8 oraz 2,0 GHz. Pewne modyfikacje struktury tranzystorów pozwoliły nieco zmniejszyć zużycie energii, jednak w wersji DTR 3200+ wynosi ono i tak 81,5 W, to jest niewiele mniej, niż 89 W w wersji stacjonarnej.

W 2004 roku pojawił się Athlon 64 DTR taktowany z częstotliwością 2,2 GHz i oznaczony jako 3400+. "Prawdziwy" procesor mobilny mógłby wejść na rynek w drugiej połowie 2004. Będzie wytwarzany nadal w procesie 0,13 µm, ale ma pobierać znacznie mniej mocy. Dla porównania: wartość TDP procesora Intel Pentium M 1,7 GHz wynosi 24,5 W, procesora Efficeon TM8600 1,3 GHz Transmety zaledwie 13 W.

Przejście na proces 90 nm nastąpi w drugiej połowie roku 2004, gdy pojawi się mobilny procesor Athlon 64 Odessa. W pierwszej połowie 2005 zastąpi go Oakville, produkowany również w procesie 90 nm. Brak na razie jakichkolwiek danych o właściwości i częstotliwości taktowania procesorów Odessa i Oakville. Można jedynie przypuszczać, że podobnie jak procesory do komputerów stacjonarnych, będą obsługiwały pamięci DDR2-SDRAM.

Athlon XP-M w drugiej połowie 2004 roku otrzyma również następcę w postaci procesora Dublin. Podobnie jak procesor Paris w segmencie komputerów stacjonarnych, będzie to odchudzona wersja mobilnego Athlona 64. Można więc przypuszczać, że Dublin nie zaoferuje 64-bitowego trybu pracy, a wielkość pamięci cache L2 wyniesie 256 KB. Będzie produkowany, podobnie jak Athlon XP-M, w procesie 130 nm. Przejście na proces 90 nm SOI odbędzie się w segmencie tanich procesorów mobilnych dopiero w drugim półroczu 2005, wraz z procesorem Trinidad.

Pentium M Dothan

Dothan taktowany jest z częstotliwością 1,6, 1,7 oraz 1,8 GHz. Dwie pierwsze wersje otrzymały po częstotliwości taktowania rozszerzenie w postaci litery A, które odróżnia je od dotychczasowych procesorów Pentium M. Wszystkie wersje są wyposażone w znaną z Pentium M magistralę FSB 400 MHz. Prawdopodobnie na początku 2005 roku Intel podwyższy częstotliwość taktowania magistrali do 533 MHz. Procesory otrzymają wówczas następujące oznaczenia: 1,60B GHz, 1,73 GHz i 1,83 GHz oraz 2,0A GHz. Biorąc pod uwagę przesunięcia terminów, na przełomie 2004 i 2005 roku lub na początku 2005 Intel ma zamiar przedstawić procesor Pentium M z magistralą 533 MHz i częstotliwością taktowania powyżej 2 GHz.

Segment niskonapięciowy (Low Voltage - LV) otworzy rdzeń Dothan taktowany z częstotliwością 1,30 GHz. Kwartał później Intel podniesie częstotliwość taktowania do 1,40 GHz, aby wreszcie mniej więcej na początku 2005 roku zwiększyć częstotliwość taktowania do 533 MHz. Procesor LV Pentium M prawdopodobnie będzie taktowany z częstotliwością powyżej 1,40 GHz. W segmencie Ultra Low Voltage (ULV) częstotliwość taktowania magistrali pozostanie do końca 2004 roku na poziomie 400 MHz. Pierwszy procesor ULV Pentium M z rdzeniem Dothan będzie pracował z częstotliwością 1,0 GHz, mniej więcej kwartał później Intel zwiększy częstotliwość do 1,10 GHz, aby około pierwszego kwartału 2005 dojść do 1,20 GHz.

Sonoma - nowy chipset Centrino

W czwartym kwartale 2004 Intel przedstawi nową platformę mobilną do procesorów Mentium M z rdzeniem Dothan - Sonoma. Marka Centrino zostanie przy tym zachowana.

Chipset Sonoma składa się z GMCH/MCH Alviso oraz ICH-6M. Alviso obsługuje pamięci DDR2-SDRAM w formacie SO-DIMM.

W Alviso znajdzie się też nowy rdzeń graficzny, który zastąpi moduł Extreme 2. Alternatywnie można zastosować w Alviso dyskretne układy grafiki PCI Express.

Wiele nowości zawiera ICH6-M. Wyposażono go w interfejs Serial ATA i obsługę złączy PCI Express, dzięki czemu ICH6-M może bezpośrednio wysterowywać karty ExpressCard. ICH6-M zawiera również nową generację interfejsu audio. Technologia o nazwie kodowej Azalia zastąpi AC'97, ma przy tym być bardzo energooszczędna.

Moduł Calexico 2 platformy Sonoma obsługuje sieci bezprzewodowe w standardzie 802.11a/b/g i zastępuje kartę Mini PCI Intel PRO/2100 z rozwiązania Centrino. Obsługuje również łączność w standardzie AES (802.11i).