Płaski CAD

Czy warto kupować tanie programy CAD? Chociaż nie mają na tyle zaawansowanych możliwości, by mogły być wykorzystane w dużych firmach i poważnych pracach projektowych, z pewnością wystarczą do projektowania pojedynczych elementów, wykonania prostego rysunku technicznego czy tworzenia wykresów. Jednym ze znanych programów z tej grupy jest CAD/DRAW 4.2.

Czy warto kupować tanie programy CAD? Chociaż nie mają na tyle zaawansowanych możliwości, by mogły być wykorzystane w dużych firmach i poważnych pracach projektowych, z pewnością wystarczą do projektowania pojedynczych elementów, wykonania prostego rysunku technicznego czy tworzenia wykresów. Jednym ze znanych programów z tej grupy jest CAD/DRAW 4.2.

Płaski CAD

Za pomocą CAD/DRAW 4.2 można tworzyć bardzo efektowne rysunki.

Pracę z CAD/DRAW 4.2 najlepiej zacząć od obejrzenia dość długiej, ale bardzo pomocnej demonstracji wszystkich możliwości programu. Zajmie to kilkanaście minut i można będzie się już swobodnie poruszać po menu i używać najważniejszych opcji. Wszystkie programy CAD mają podobną wadę: z powodu dużej liczby opcji wymagają od użytkownika poświęcenia czasu, zanim praca nad projektami stanie się efektywna. Warto więc okres nauki skrócić do minimum.

Podczas pracy (zwłaszcza na początku) polecam korzystanie z podpowiedzi w oknie Guide (aby je wyświetlić, należy kliknąć niebieski "znak drogowy" w prawym górnym rogu ekranu). Znajdują się tam różne wskazówki dotyczące bieżącej działalności użytkownika (rysowania kształtów, wypełniania, obcinania figur itd.).

Ciekawym rozwiązaniem jest nietypowe menu podręczne (wywoływane prawym przyciskiem myszy) - zawiera zestaw przycisków, za pomocą których możemy szybko wywołać każde właściwie polecenie z głównego menu. Początkowo korzystanie z menu podręcznego nie jest najwygodniejsze, ale po zapoznaniu się ze znaczeniem rysunków na przyciskach praca odbywa się znacznie szybciej.

Płaski CAD

Wymiarowanie elementów to jedna z najlepiej dopracowanych opcji CAD/DRAW 4.2.

CAD/DRAW 4.2 to typowy program 2D - nie należy więc szukać gotowych do wstawienia brył, trójwymiarowych widoków z cieniowaniem czy opcji swobodnego manipulowania obiektami w przestrzeni. Możliwe jest natomiast tworzenie obiektów trójwymiarowych za pomocą różnych układów współrzędnych. Taki styl pracy jest szczególnie polecany, gdy np. trzeba narysować różne rzuty elementu. Mimo tych możliwości, CAD/DRAW 4.2 nie jest programem do swobodnego modelowania obiektów trójwymiarowych - do tworzenia, edycji, renderowania złożonych modeli przestrzennych służą inne, wyspecjalizowane aplikacje.

Jak przystało na dobry program do projektowania, CAD/DRAW 4.2 oferuje zestaw narzędzi do wymiarowania elementów. To jedna z najmocniejszych stron tego programu. Opcje wymiarowania ukryte są wprawdzie w menu Text, ale to jedyna trudność. Korzystanie z wymiarowania jest intuicyjne i nie wymaga wyjaśnień czy korzystania z pomocy. Można wymiarować zarówno odcinki proste, jak i promienie okręgów lub wielkości kątów. W praktyce najlepiej sprawdza się używanie przycisków z menu podręcznego - wszystkie ważne opcje są wtedy dosłownie pod ręką, a rysunki na przyciskach dobrze oddają ich przeznaczenie.

Płaski CAD

Nietypowe menu podręczne znacznie ułatwia pracę.

Można także korzystać z powłok (znanych z różnych programów malarskich i fotoedycyjnych). Projektowanie elementu na kilku powłokach znacznie ułatwia pracę i wprowadza pewien porządek. Wybrane powłoki można ukrywać lub wyświetlać jaśniejszym kolorem, co znakomicie poprawia przejrzystość projektu. Powłoki mogą być także "zamrażane", co pomaga uniknąć wielu błędów, np. przypadkowego usunięcia gotowej części projektu. Z powłokami w CAD/DRAW 4.2 związane są style, które można przypisywać poszczególnym elementom, np. liniom tworzącym figury czy liniom wymiarowania. Do ciekawszych opcji CAD/DRAW 4.2 należą rozbudowane narzędzia służące do katalogowania i organizowania elementów, za pomocą których można wielokrotnie wykorzystać raz przygotowane części. Dzięki temu tworzenie projektów, które składają się z powtarzalnych elementów (np. plan domu), staje się znacznie prostsze.

Oprócz typowych narzędzi (linie, wielokąty, wycinki kół, krzywe) można znaleźć w CAD/DRAW 4.2 bardzo oryginalne narzędzia, choćby symulację odręcznie rysowanej, nierównej i rozchybotanej linii. Do czego to może być potrzebne (z reguły raczej unikamy tego typu efektów)? Postrzępiona, nierówna linia doskonale przydaje się do skrócenia długiego elementu lub zaznaczenia, że rysunek przedstawia tylko część bardziej złożonego kształtu.

W programie znajdziemy większość narzędzi potrzebnych do tworzenia rysunków 2D, chociaż niektóre mogłyby zostać ulepszone - np. w trakcie rysowania krzywej sklejanej (spline) jej rzeczywisty kształt nie jest widoczny - możemy obserwować tylko łamaną łączącą kolejne punkty kontrolne, a krzywa rysowana jest dopiero po dodaniu ostatniego punktu. Tworzenie krzywych i powierzchni zostało zresztą w CAD/DRAW 4.2 potraktowane lekko, podobnie jak i w wielu innych programach 2D. Do rysowania typowych elementów, łuków, krzywek itp. dostępne opcje powinny w zupełności wystarczyć.