Płaski i zimny

Za mniej więcej dwa lata może się rozpocząć kolejna rewolucja sprzętowa. Firma Candescent Technologies Corporation opracowała technologię produkcji monitorów CRT o grubości 8 mm.

Za mniej więcej dwa lata może się rozpocząć kolejna rewolucja sprzętowa. Firma Candescent Technologies Corporation opracowała technologię produkcji monitorów CRT o grubości 8 mm.

Firma przewiduje, że monitor o przekątnej 14,1 cala będzie pobierał moc 3,5 W, a więc ułamek mocy potrzebnej do zasilania tradycyjnego monitora (średnio 80 W). Decydujące jednak może okazać się to, że płaskie CRT będą tańsze w produkcji od wyświetlaczy LCD. Zasada działania płaskich monitorów ThinCRT firmy Candescent jest dokładnie taka sama, jak tradycyjnych monitorów czy telewizorów. Elektroda o ujemnym potencjale elektrycznym (katoda), umieszczona w szklanej próżniowej bańce, wystrzeliwuje wiązkę elektronów w kierunku ziaren fosforu, umieszczonych na przedniej ścianie bańki, powodując ich świecenie. Zasadnicza różnica polega na tym, że o ile tradycyjny kineskop to potężna bańka o kształcie dzwonu, o tyle kineskop firmy Candescent ma grubość zaledwie 3,5 mm (a z obudową - 8 mm). Aby stało się to możliwe, zastąpiono pojedyncze działo elektronowe tradycyjnego kineskopu milionami mikroskopijnych emiterów elektronowych, rozmieszczając je równomiernie na powierzchni tylnej ściany płaskiego monitora. Każdy z nich emituje wąską wiązkę elektronów w kierunku pokrytego fosforem ekranu. Emitery wykonane są w technologii tzw. zimnej katody, dzięki czemu ich zapotrzebowanie na energię jest minimalne. Candescent twierdzi, że płaskie monitory znacznie przewyższają panele LCD pod względem jakości obrazu - oprócz większej ostrości i lepszego nasycenia barw mają one też mniejszą bezwładność (czas reakcji 5 ms wobec 25 ms w przypadku LCD), dzięki czemu mogą wyświetlać szybko zmieniające się obrazy bez uciążliwego smużenia. Ponadto są odporne na działanie niskich i wysokich temperatur.

Informacje Candescent Technologies Co.

www.candescent.com