Płaskie monitory tanieją

Postępujący spadek cen monitorów LCD sprawi, że w przyszłym roku 18- calowy płaski panel będzie kosztował nie więcej niż 1,500 GBP.

Podczas konferencji 'Flat Information Displays' zorganizowanej przez firmę Stanford Research, Tom Martin z IBM oświadczył, że w przyszłym roku niektóre modele 15-calowych monitorów LCD będą kosztowały mniej niż 400 GBP czyli nie więcej niż podwojona cena dzisiejszego 17-calowego monitora CRT z porównywalną wielkością ekranu.

Firma Stanford Research zajmująca się badaniem rynku monitorów przewiduje, że przeciętny 15-calowy monitor LCD będzie w przyszłym roku kosztował około 500 GBP, a ceny większych ekranów, jak np. kosztujący dzisiaj około 1000 GBP monitor 17-calowy, spadną do 750 GBP. Spodziewany jest również spadek cen monitorów 18-calowych z 1,800 GBP do niecałych 1500 GBP.

Producenci i dystrybutorzy płaskich monitorów LCD będą jednak ograniczali ten proces poprzez zespajanie ekranów z oferowanymi komputerami. Jednak Scott Gray z firmy Compaq nie widzi zbyt świetlanej przyszłości dla zestawów LCD-PC, w których komputer jest w istocie częścią wyświetlacza. Przeciwni takim hybrydom są w szczególności menadżerowie korporacyjni ze względu na różnice w długości czasu pracy monitora, a samego komputera. Korporacje w większości przypadków wymieniają monitory co pięć lat, a resztę systemu co trzy. W przypadku rozwiązania typu 'all-in-one' zmuszone są wymieniać całość, co znacznie zwiększa koszty.

Innymi tematami dwudniowej konferencji są trendy w większych ekranach LCD i wyświetlaczach plazmowych, LCD w produktach 'niemonitorowych' takich jak PDA i inne urządzenia przenośne, ekrany projekcyjne oraz technologia OLED (Organic Light Emitting Diode).

www.digitmag.co.uk


Zobacz również