Plastik rozpadający się w tydzień

Wytworzono nową formę plastiku, który rozpada się w ciągu tygodnia pod wpływem promieni słonecznych i tlenu. A to wszystko przez przypadek!

Plastik rozpadający się w tydzień

pexels.com

Naukowcy wciąż wprowadzają zmiany w procesie produkcji plastiku w celu uzyskania formy rozkładającej się w środowisku o wiele bezpieczniej i szybciej niż obecne wersje tego materiału. Odpady z tworzyw sztucznych zaśmiecają ziemię i wodę na całym świecie. Chińscy badacze zademonstrowali właśnie tworzywo ulegające degradacji w ciągu tygodnia pod wpływem światła słonecznego i tlenu, co może przyczynić się do łatwiejszej utylizacji elektroniki, gdy przestanie być użyteczna.

Liang Luo z chińskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii Huazhong pracował nad zaawansowanym typem czujnika chemicznego, dzięki któremu opracował nowatorską folię polimerową, zmieniającą kolor w odpowiedzi na poziom pH. Cały proces napędzany był przez unikalną strukturę molekularną z łańcuchami monomerów, tworzącymi kolor głębokiej czerwieni i odbierającymi go, gdy wiązania zostały zrywane. Luo odkrył szybkie znikanie koloru oraz to, że materiał rozpadał się zaledwie po kilku dniach spędzonych na słońcu.

Zobacz również:

  • Dzień Ziemi 2023: co zrobić ze starym sprzętem AGD i RTV?
  • Jaki rower elektryczny do 5000 zł - oto najbardziej atrakcyjne oferty

Mężczyzna nieumyślnie stworzył niezwykle obiecującą, przyjazną dla środowiska wersję tworzywa sztucznego. Naukowiec planuje nadal badać możliwości związane z plastikiem, ale zauważa, że ​​komercjalizacja jest jeszcze odległa. Struktura molekularna materiału sprawia, że ​​nie nadaje się on do użycia w butelkach po napojach czy torbach na zakupy, ponieważ jako materiał funkcjonalny jest stabilny tylko w ciemności i bez tlenu. Może jednak znaleźć zastosowanie w elastycznej elektronice lub smartfonach. Z pewnością będziemy czekali na dalszy rozwój badań.

Zobacz także: Elektryczne lodówki turystyczne [RANKING 2021]

Źródło: newatlas.com


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: