Płaszcz niewidzialności wkrótce gotowy?

Naukowcom udało się opracować metamateriał, z którego można stworzyć nakrycie sprawiające, że staniemy się niewidzialni. Trwają też prace nad okularami umożliwiającymi oglądanie DNA czy zarazków gołym okiem.

Być może wkrótce powstanie płaszcz niewiedzialności

Zobacz także

Zespół z Uniwersytetu St. Andrews w Szkocji opracowali nowy rodzaj metamateriału (czyli posiadającego właściwości, których nie znajdziemy w naturze), przybliżający nas do stworzenia ubrań sprawiających, że staniemy się niewidzialni. Na tym nie kończą się jednak jego zastosowania. Naukowcom przewodził dr Andrea di Falco, znany specjalista w dziedzinie fizyki i metamateriałów.

Odkrycie może zostać wykorzystane przy produkcji metamateriałowych soczewek. Oznacza to, iż w teorii, jesteśmy o krok bliżej do stworzenia okularów powiększających obraz w takim stopniu, że możliwe stanie się oglądanie przez nie struktury DNA czy zarazków.

Metamateriały być może zostaną także użyte do tworzenia płaszczy niewidzialności. Ich unikalne właściwości sprawiają, że fale elektromagnetyczne są przez nie zaginane. Innymi słowy, światło omija je, sprawiając, że w istocie stają się niewidzialne. Do tej pory było to możliwe jedynie dla podczerwieni, której i tak nie jesteśmy w stanie zarejestrować gołym okiem.

Przełom doprowadził do tego, że zaginane jest promieniowanie elektromagnetyczne o długości fali odpowiadającej światłu widzialnemu. I choć jeszcze w tej chwili nie doprowadziło to do stworzenia przedmiotów sprawiających, że staniemy się niewidzialni dla ludzkiego oka, to jak zaznacza Ortwin Hess z Imperial College w Londynie, jest to olbrzymi krok w tym kierunku. Warto też zaznaczyć, że nowe metamateriały skonstruowane są w ten sposób, że można je produkować na masową skalę.


Lenovo Legion Y540-15IRH 15,6" Intel® Core™ i5-9300HF - 8GB RAM - 512GB Dysk - GTX1660Ti Grafika - Win10