Platforma ION 2 w netbooku Acer Aspire One 532G

Acer uchylił wczoraj na Mobile World Congress w Barcelonie rąbka tajemnicy na temat platformy ION 2. Pokazał publicznie pierwszy na świecie netbook oparty na tym świętującym nową odsłonę mobilnym rozwiązaniu Nvidii.

Testy PC Worlda - netbooki

Zaprezentowany przez Acera netbook nosi oznaczenie Aspire One 532G i zawiera drugą generację graficznej platformy ION. Tajwańska firma jako pierwsza wsparła to mobilne rozwiązanie Nvidii.

Acer deklaruje, że komputer powinien trafić do sprzedaży pod koniec tego kwartału. Warto tu jednak przypomnieć, że Nvidia wspominała w grudniu poprzedniego roku o nieco mniej dokładnym terminie deklarując wówczas, że premiera rynkowa platformy ION 2 powinna nastąpić w pierwszej połowie 2010 roku.

Pierwsza odsłona platformy ION została zaprezentowana przez Nvidię pod koniec 2008 roku. Zaadoptowali ją tacy producenci netbooków jak Hewlett-Packard i Lenovo. Platforma wywołała "słowną wojnę" pomiędzy Nvidią i Intelem odnośnie przeznaczenia netbooków. Zdaniem Intela urządzenia te mają sobie radzić jedynie z podstawowymi zadaniami takimi jak surfowanie po Sieci podczas gdy według Nvidii powinny one za niewiele wyższą cenę oferować znacznie lepszą grafikę, dzięki której użytkownicy mieliby możliwość bezproblemowego czerpania radości z oglądania różnych materiałów w jakości high-definition. W odpowiedzi na to Intel argumentował, że takie rozwiązanie będzie miało bardzo negatywny wpływ na długość pracy na baterii.

"Ilość treści high-definition, które oferowane są w Sieci nieustannie rośnie i netbook 532G jest idealny, aby wpasować się w ten trend" - powiedział przedstawiciel Acera.

Aby wydłużyć czas pracy na baterii Aspire One 532G będzie korzystał zarówno ze zintegrowanego układu Intela jak i procesora graficznego ION 2. Nad całym procesem będzie czuwała zaprezentowana niedawno przez Nvidię technologia Optimus, która w inteligentny sposób niezauważalnie przełącza (w zależności od aktualnych potrzeb) zadania pomiędzy GPU Nvidii, a wbudowanym w procesor Intel N450 chipsetem graficznym. Zdaniem Acera, rozwiązanie to powinno przełożyć się na długą pracę komputera z daleka od gniazdka - nawet przez 10 godzin podczas korzystania z Internetu (niestety nie wiadomo o ile czas ten spadłby, gdyby na komputerze odtwarzane były filmy HD).

Najważniejsze cechy nowego komputera Acera przedstawiają się następująco: 1,66-gigahercowy procesor Intel Atom N450, 10,1-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 1024 x 600 pikseli (oczywiście korzysta on z podświetlenia diodami LED), zintegrowany układ graficzny Intel GMA 3150, dodatkowy układ Nvidia GT218, możliwość płynnego odtwarzania filmów w rozdzielczości Full HD (można je przesłać na ekran telewizora za pomocą cyfrowego interfejsu HDMI), grubość obudowy 25,4 mm, waga około 1 kilograma, moduł WiFi, moduł 3G (w opcji).

Zapraszamy do obejrzenia filmu prezentującego najnowszą mobilną konstrukcję Acera:


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: