Platforma TI OMAP 6 zapewni tabletom całodniowy czas pracy na baterii

Brian Carlson z firmy Texas Instruments zdradził kilka informacji na temat mającej zagościć na rynku w 2013 roku mobilnej platformy OMAP 6. Wynika z nich, że będzie ona pozwalała użytkownikom tabletów na całodniową pracę z dala od gniazdka elektrycznego.

Firma Texas Instruments jeszcze w tym roku rozpocznie testy przeznaczonej dla smartfonów i tabletów platformy OMAP 5. Pierwsze urządzenia z niej korzystające mają się pojawić na początku roku przyszłego.

Warto przypomnieć, że platforma OMAP 5 będzie korzystała z wykonanego w 28-nanometrowym procesie technologicznym układu system-on-a-chip (SoC), który opiera się na dwóch rdzeniach ARM Cortex-A15 (2 GHz). Ponadto zaoferuje m.in. obsługę do 8 GB pamięci operacyjnej RAM oraz spore możliwości w zakresie nagrywania/odtwarzania obrazu (odtwarzanie i nagrywanie wideo w rozdzielczości 1080p, konwersja wideo 1080p 2D do 3D, obsługa obrazu stereoskopowego 3D).

Brian Carlson z firmy Texas Instruments podzielił się już jednak pewnymi informacjami na temat następcy OMAP 5, czyli mającej zagościć na rynku w 2013 roku 20-nanometrowej platformy OMAP 6. Wynika z nich, że korzystające z niej będą pozwalały na całodzienną pracę na baterii. Na pytanie, czy chodzi faktycznie o cały dzień (24 godziny), Brian Carlton uściślił, że ma na myśli czas od wczesnego poranka do późnego wieczora, kiedy zazwyczaj idziemy spać.

Mówiąc o elementach, na których firma Texas Instruments zamierza się skupić, aby osiągnąć tak dużą energooszczędność, Carlton wspomniał o poprawie dostępu do pamięci oraz inteligentniejszym realizowaniu zadań pochłaniających największe ilości energii. Ponadto stwierdził, że duże ilości energii możliwe są do zaoszczędzenia poprzez inteligentne zarządzanie trybem uśpienia, w który tablet przechodziłby częściej i szybciej z niego wychodził.

Oczywiście nie wiadomo ile prawdy jest w deklaracjach Briana Carltona. W każdym razie cieszy fakt, że firmy takie jak Texas Instruments coraz poważniej traktują problem z szybko wyczerpującymi się bateriami smartfonów i tabletów. Jest to tym bardziej istotne, że w ciągu najbliższych lat raczej nie będziemy światkami rewolucji w zakresie ich źródła zasilania.