Platforma Windows Azure zadebiutuje 1 stycznia 2010 roku

Microsoft poinformował na konferencji Professional Developers Conference, że platforma Windows Azure zostanie oficjalnie udostępniona 1 stycznia przyszłego roku. Przez pierwszy miesiąc będzie z niej można korzystać za darmo.

Platforma Windows Azure (jej wcześniejsze nazwy kodowe to STRATA oraz Project Red Dog) została oficjalnie zapowiedziana podczas przeprowadzonej w październiku poprzedniego roku konferencji Professional Developers Conference. Jest to kompleksowe rozwiązanie stanowiące połączenie aplikacji, usług i narzędzi programistycznych. Przeznaczone ono jest przede wszystkim dla twórców oprogramowania dostarczanego w modelu "cloud computing".

Dzięki Windows Azure możliwe będzie uruchamianie w chmurze obliczeniowej dowolnej liczby złożonych aplikacji. Koszty związane z wykorzystywaniem tej platformy mają być uzależnione od stopnia wykorzystania zasobów sprzętowych Microsoftu. Oficjalny cennik usług na niej opartych został opublikowany w lipcu br. Wynika z niego, że opłata za godzinę wykorzystania mocy obliczeniowej wyniesie 0,12 USD, natomiast za każdy gigabajt wykorzystanej przestrzeni dyskowej trzeba będzie zapłacić 0,15 USD. Z kolei każde 10 tys. zrealizowanych transakcji zapisu lub odczytu to równowartość 0,1 USD.

"Klienci domagają się swobody wyboru oraz elastyczności w tworzeniu i wdrażaniu aplikacji" - powiedział Ray Ozzie, główny architekt oprogramowania w firmie Microsoft.

"Wkraczamy w erę rozwiązań, z których korzystają użytkownicy komputerów PC, telefonów oraz Internetu, dostarczanych z centrów danych nazywanych jako chmury prywatne i chmury publiczne. Platformy Windows Azure i SQL Azure, zbudowane specjalnie pod kątem ery cloud computing, zapewnią twórcom oprogramowania wszystko, czego potrzeba do tworzenia doskonałych aplikacji oraz prowadzenia zyskownej działalności" - dodał Ozzie.

Ray Ozzie wspomniał również o firmowej wizji "trzech ekranów i chmury". Zakłada ona, że aplikacje dostarczane do komputerów PC, telefonów Windows phone oraz telewizorów wyglądają tak samo i są połączone usługami "cloud computing".

Platforma Windows Azure w wersji produkcyjnej zostanie oficjalnie udostępniona 1 stycznia przyszłego roku (do tego czasu będzie działała jako wersja testowa - Community Technology Preview). Początkowo można z niej będzie korzystać za darmo, natomiast pierwsze opłaty zostaną wprowadzone z dniem 1 lutego.