Platforma sukcesu

Sprzętową część bieżącego wydania PC Worlda zdominował duży test i przegląd rozwiązań technologicznych platform AMD i Intela. Płyty główne to kluczowe elementy, spajające komputer w sprawnie pracującą całość, dlatego warto zwrócićna nie szczególną uwagę.

Sprzętową część bieżącego wydania PC Worlda zdominował duży test i przegląd rozwiązań technologicznych platform AMD i Intela. Płyty główne to kluczowe elementy, spajające komputer w sprawnie pracującą całość, dlatego warto zwrócićna nie szczególną uwagę.

Przynajmniej raz do roku przygotowujemy szczególne porównania - płyt głównych do procesorów AMD i Intela - i od kilku lat okazują się one niezwykle interesujące i pouczające. Przystępując do przygotowania kompletnego materiału na temat platform obu producentów, napotykamy rozwiązania przełomowe, zaskakujące, które zwiększają wydajność komputerów i są powszechnie akceptowane. W zeszłym roku takim przełomem okazała się platforma AMD 64, tym razem nowości jest więcej. Dotychczas słabo przygotowana do walki z Intelem platforma AMD 64 wreszcie dojrzała, dystansując wręcz swymi rozwiązaniami produkty przeznaczone do procesorów konkurencji. Chodzi przede wszystkim o nowy chipset NVIDIA nForce4, który po pierwsze, umożliwił instalację i jednoczesną pracę dwóch kart graficznych, a po drugie, zintegrowano w nim wiele technologii zwiększających bezpieczeństwo systemu i poprawiających zarządzanie siecią LAN. Aby zachować pełny obiektywizm, musimy wspomnieć, że w chwili, gdy czytacie te słowa, NVIDIA powinna już zaprezentować przedprodukcyjne, lecz w pełni funkcjonalne chipsety nForce4 do procesorów Intela. Oba procesory są już 64-bitowe, bo Intel w ostatnich tygodniach wprowadził kilka modeli układów wyposażonych w stosowne rozszerzenia.

Linuksowcy już zacierają ręce, bo odpowiednie wersje kodu mają od wielu miesięcy gotowe. Użytkownicy systemów Microsoftu czekają z niecierpliwością na finalną wersję 64-bitowego Windows XP. Z plotek wynika, że może się pojawić wcześniej, niż zapowiadał to Bill Gates. Nie bez znaczenia jest tu presja Intela, który nie zachęcał do 64-bitowego XP, gdy na rynku królowały wyłącznie 64-bitowe Athlony, lecz teraz ma o co walczyć, podkreślając zastosowanie nowych rozwiązań także w swoich procesorach.

Rynek płyt głównych i procesorów jest segmentem szczególnym, w którym równowaga sił głównych graczy od dłuższego czasu nie podlega większym zmianom. Duże przetasowania następują za to w drugiej z głównych grup produktów, którym poświęciliśmy wiele stron w bieżącym numerze. Wielofunkcyjne kombajny atramentowe zdobywają popularność w niebywałym tempie. Według analiz IDC oraz wewnętrznych planów strategicznych samych producentów, jeszcze w tym roku liczba sprzedanych atramentowych kombajnów przekroczy liczbę wprowadzonych na rynek specjalizowanych, samodzielnych drukarek atramentowych. Największy gracz na rynku, firma HP, już produkuje więcej modeli wielofunkcyjnych niż drukarek atramentowych! Cenowo obie grupy urządzeń są już bardzo zbliżone. W działaniu producentów jest logika. Niższa cena wielofunkcyjnego kombajnu jest w tym przypadku rekompensowana nie wyższą ceną materiałów eksploatacyjnych, lecz większym ich zużyciem, a więc i wyższą sprzedażą. Z badań wynika, że osoba korzystająca z atramentowej drukarki połączonej ze skanerem i kopiarką intensywniej ją wykorzystuje.

Spadek cen modeli wielofunkcyjnych jest tylko jednym z powodów ich dynamicznie rosnącej popularności. Obecnie nie są jedynie "roboczymi wołami" do biura. Wykorzystują często te same technologie druku fotograficznego, co modele "photo", są przy tym bardzo małe, co dla użytkownika domowego i biurowego jest bardzo istotne. Obiecujemy, że rynek tych produktów będziemy uważnie śledzili - naszym zdaniem, warto, bo jego znaczenie będzie rosło. Ci, którzy planują kupienie w najbliższym czasie drukarki, skanera bądź kopiarki, z pewnością znajdą wiele cennych informacji o atramentowych kombajnach już w tym wydaniu.