Płatność zbliżeniowa NFC przyszłością komórek

Analitycy przewidują znaczący wzrost wykorzystywania płatności z użyciem technologii NFC. Dynamiczny rozwój tej technologii związany jest z inwestycjami dużych firm takich jak Google czy Nokia.

Analitycy z iSuppli uważają, że już w 2011 roku rozpocznie się proces upowszechniania się wykonywania płatności z wykorzystaniem NFC (Near Field Communication). Znaczący wzrost będzie efektem promowania tej technologii przez firmy takie jak Google oraz Nokia i implementowanie jej w nowych modelach telefonów.

Analitycy przewidują, że już do 2014 roku 13 procent komórek ma być wyposażonych w standard komunikacji NCF. Proces ten rozpoczął się już teraz. Niecały miesiąc temu Google zaprezentowało smartfon Nexus S posiadający wbudowany przekaźnik NFC oraz system Android Gingerbread (2.3) z oprogramowaniem umożliwiającym jej wykorzystanie.

Zobacz również:

  • Android 14 - nowości, funkcje, data premiery, kompatybilność [11.05.2022]
  • Zniżki do 2000 złotych - oto Tanie Kupowanie

Dzięki wbudowanemu w komórki NFC użytkownicy mogą posługiwać się nimi jak kartami płatniczymi. Technologia ta jest jednak dużo szybsza i umożliwia stosowanie jej w szerszym zakresie np. przy błyskawicznych opłatach za transport publiczny. Prócz tego można ją wykorzystywać np. jako alternatywną metodę promocji produktów i usług oraz do wielu innych zastosowań.

NFC w komórkach testuje już m.in. Era. Polski operator użył karty płatniczej zintegrowanej z karą SIM. Płatności zbliżeniowych z jej wykorzystaniem mogą dokonywać użytkownicy posiadający specjalny model telefonu wyposażony w antenę do komunikacji NFC.

Poniżej natomiast krótki film prezentujący działanie NFC w smartfonie Google Nexus S.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: