Platynowa Panda

Panda Platinum IS 2006 to rozbudowany pakiet zabezpieczający komputer przed szkodnikami, który od dłuższego czasu znajduje się w czołówce rankingów skuteczności wykrywania wirusów. Informujemy, jak instalować program i co zrobić, aby dobrze zabezpieczyć swój pecet.

Panda Platinum IS 2006 to rozbudowany pakiet zabezpieczający komputer przed szkodnikami, który od dłuższego czasu znajduje się w czołówce rankingów skuteczności wykrywania wirusów. Informujemy, jak instalować program i co zrobić, aby dobrze zabezpieczyć swój pecet.

Trudno omówić wszystkie funkcje antywirusa w kilku akapitach tekstu, ale można zwrócić uwagę na najistotniejsze aspekty - przed instalacją usuń wcześniej wgrane programy antywirusowe, wyłącz zbędne narzędzia, a po zakończeniu całego procesu przeskanuj wszystkie dyski. Aplikacja oferuje najróżniejsze metody obrony komputera przed zagrożeniami. System Windows z wielu względów jest bardzo podatny na ataki wirusów, robaków oraz hakerów. Jeśli często rejestrujesz się na stronach WWW, podając swój adres e-mail, zapewne masz też problem z niechcianą pocztą. Korzystanie z programów pobieranych z Sieci może powodować "doklejanie" pasków narzędzi w przeglądarce, zmianę strony głównej lub otwieranie wielu stron jednocześnie. Nawet w sieci lokalnej nie powinieneś czuć się bezpiecznie, bo tutaj między tobą a innymi użytkownikami nie stoi serwer z firewallem.

Pakiet Pandy, który sprawdza komputer, wykorzystuje sporo mocy procesora, ale jest opcja obniżenia wydajności skanowania, co pozwala na wygodną pracę z innymi aplikacjami, ale wydłuża ładowanie systemu. Właściciele słabszych komputerów powinni uzbroić się w cierpliwość. Nam udało się z powodzeniem zainstalować program w laptopie z procesorem Celeron 433 MHz. Działał dosyć sprawnie, ale nie polecamy takiej konfiguracji.

Główne okno programu zawiera wszystkie niezbędne ustawienia i statystyki. Można w nim sprawdzić stopień zabezpieczenia komputera, uruchomić skanowanie całego systemu, wybranych dysków, folderów lub plików, obejrzeć pliki w kwarantannie oraz zapoznać się z usługami, m.in. pomocą techniczną, biuletynem Panda informującym o zagrożeniach czy opiniami użytkowników. Każdemu przydadzą się dyski ratunkowe, które mogą przywrócić system lub usunąć wyjątkowo oporne wirusy. Aby je utworzyć, wystarczy osiem dyskietek 1,44 MB lub płyta CD-R. Zainteresowani zakupem programu mogą wybrać z listy usług rejestrację przez Internet.

Program pozwala również na bezpieczne przeglądanie Internetu. Wraz ze wzrostem popularności serwisów aukcyjnych, bankowych, sklepów internetowych i różnych witryn z muzyką (np. iTunes) rośnie liczba przestępstw i oszustw związanych z przechwytywaniem haseł, pinów, numerów kart kredytowych, itp. Niezwykle niebezpiecznym procederem jest phishing. Jego przykładem może być wysyłanie przez oszusta dużej ilości wiadomości elektronicznych do potencjalnych ofiar. Treść e-maila może zawierać prośbę o sprawdzenie danych osobowych lub informację o konieczności ponownej aktywacji konta. Klikając link dołączony do wiadomości, użytkownik nieświadomie wchodzi na spreparowaną stronę internetową, która do złudzenia przypomina oryginalną. Pamiętaj, że nie ma bezpiecznych programów i w każdym może się znaleźć dziura w zabezpieczeniach. Dodatkowe zabezpieczenie w postaci ochrony antyphishingowej na pewno nie zaszkodzi. Ponadto, jeśli korzystasz z sieci bezprzewodowej możesz ją ochronić przed nieautoryzowanymi połączeniami, dzięki czemu twoje dane nie będą wysyłane do wszystkich w okolicy.

1. Przed instalacją wyłącz wszystkie zbędne programy - edytor tekstu, przeglądarkę WWW, program pocztowy, odtwarzacz MP3 itp. Instalacja potrwa krócej i unikniesz problemów. W wypadku Pandy należy koniecznie usunąć wcześniej zainstalowane antywirusy, bo inaczej skończy się na przywracaniu systemu lub nawet jego reinstalacji. Program najpierw informuje, jakie elementy znajdą się na dysku - antywirus, dodatkowa ochrona heurystyczna, zapora sieciowa, antyspam oraz moduł antyspyware, który zapewni użytkownikowi ochronę prywatności w czasie przeglądania kont bankowych.

2. Po kliknięciu przycisku Dalej należy zapoznać się z umową licencyjną, choć najczęściej ten etap jest ignorowany i każdy zgadza się "w ciemno" na warunki użytkowania programu, naciskając Tak. Kolejna czynność to wybranie trybu instalacji: standardowej lub dostosowanej do własnych potrzeb. Zalecamy wybrać tę pierwszą opcję, a następnie zaznaczyć pola skanowania pamięci i twardego dysku w czasie instalacji, co uchroni przed zainfekowaniem tworzonych plików. Następnie zaznacz pole aktywowania firewalla w celu zabezpieczenia przed atakami intruzów i złośliwym oprogramowaniem.

3. Po udanej instalacji należy ponownie uruchomić komputer. Kiedy zalogujesz się do systemu, uruchom główne okno programu (nowa aplikacja znajduje się w menu Start) i sprawdź, czy wszystkie ikony po prawej stronie są zielone i mają status OK. Użytkownik ma dostęp do konfiguracji opcji Ochrona bezpieczeństwa, Filtr niepożądanych treści oraz Aktualizacja i subskrypcja. Każda z ramek ma własną statystykę oraz przycisk Ustawienia. Po najechaniu myszą na tytuł ramki rozwija się szczegółowa lista zabezpieczeń i ich status. Jeśli któraś funkcja nie działa, wystarczy kliknąć przycisk Zainstaluj.

4. W głównym oknie programu wybierz na lewym pasku Skanowanie, a następnie kliknij opcję Skanuj cały komputer. Jeżeli masz zainstalowanych kilka dysków, ten etap może potrwać dosyć długo, ale nie należy go pomijać. Lepiej od razu usunąć szkodliwe oprogramowanie, w tym reklamowe (adware) i szpiegowskie (spyware), wyjątkowo częste w komputerach podłączonych do Internetu. Oczywiście później można również wybrać skanowanie pojedynczych dysków, poczty elektronicznej, dyskietki lub płyty CD. O stanie procesu informuje pasek postępu oraz raport o znalezionych zagrożeniach.

5. Również w głównym oknie na samej górze znajduje się przycisk Aktualizuj, który umożliwia łączenie się ze stroną producenta w celu pobrania najnowszych sygnatur wirusów oraz aktualizacji i poprawek do programu. Należy pamiętać, że żaden skaner antywirusowy nie zapewni pełnej ochrony, jeśli bazy zagrożeń są przestarzałe. Idealnym rozwiązaniem jest codzienne automatyczne łączenie - w tym celu przejdź w głównym oknie do sekcji Aktualizacje i subskrypcja, wybierz Ustawienia i zaznacz pole Aktywuj automatycznie aktualizacje. Powiadomienia są opcjonalne i mają charakter informacyjny.

6. Klikając w głównym oknie (Status Platinum 2006) opcję Ochrona bezpieczeństwa, przejdziesz do panelu kontrolnego, gdzie można sprawdzić konfigurację skanowania plików, heurystykę, kontrolę połączenia z Internetem i zabezpieczenia przed oszustwami. Domyślnie wszystkie pola powinny być włączone, aby maksymalnie wykorzystać silnik antywirusowy i dodatkowe zabezpieczenia. Dopiero w wypadku problemów z poprawnym działaniem aplikacji wyłącz ewentualną ochronę (np. komunikatorów internetowych). Nie wahaj się również skorzystać z dołączonej pomocy (zobacz po prawej stronie Informacje).

7. Jeżeli opcje automatycznej aktualizacji (zobacz poprzedni opis) są zaznaczone, ale funkcja nie działa, to może oznaczać, że jeszcze nie zarejestrowałeś aplikacji. Wersje testowe nie mogą być bezpłatnie zarejestrowane i dlatego pola Nazwa użytkownika oraz Hasło: powinny pozostać puste. Nie przeszkadza to, oczywiście, w ręcznym uruchomieniu aktualizacji. Kto nie ma szybkiego łącza internetowego, może wybrać inny sposób modernizacji, zmieniając ustawienia Lokalizacja aktualizacji i nagrać na dyskietkę lub płytę CD-R definicje wirusów.

8. W górnej części głównego okna znajduje się przycisk Ustawienia. Po jego naciśnięciu pojawia się okno z głównymi właściwościami programu. Karta Ogólne zawiera opcje związane z autodiagnostyką, czyli przypominaniem użytkownikowi o konieczności włączenia zabezpieczeń sieciowych, dodatkowej ochrony antywirusowej oraz regularnego aktualizowania programu. Jeżeli w trakcie skanowania komputer zaczyna coraz wolniej reagować, zaznacz pole Aktywuj regulację obciążenia procesora. Pozostałe karty umożliwiają konfigurację połączeń przez proxy lub wprowadzenie hasła dostępu.