Play najlepszy, Orange najgorsze pod względem jakości połączeń GSM i UMTS

Urząd Komunikacji Elektronicznej przeprowadził badania jakości transmisji danych w sieciach GSM i UMTS czterech operatorów telekominikacyjnych: P4, PTC, PTK Centertel i Polkomtel. Celem badania było ustalenie, abonenci której spośród sieci (Play, Era, Orange, Plus) mogą liczyć na najlepszą jakość połączeń.


Urząd Komunikacji Elektronicznej w okresie 20 października - 9 grudnia 2010 r. przeprowadził badania na terenie 16 miast wojewódzkich w Polsce, analizując jakości transmisji danych w standardzie GSM 900/1800 i UMTS. Pomiary wykonywano w godzinach 14:00 - 20:00 dla czterech operatorów komórkowych jednocześnie.

W badaniach wykorzystane zostały karty SIM pre-paid przeznaczone do transmisji danych. Pomiarom poddano usługi Twój Profil (Plus), Blueconnect starter 25 (Era), Orange Free na Kartę (Orange) i Play Online na Kartę (Play).

Pracownicy UKE i delegatur urzędu, wyposażeni w zestawy czterech telefonów Samsung U700, sprawdzali dostępność usług oferowanych przez operatorów w trybie mobilnym (poruszając się po miejskich ulicach) oraz w trybie stacjonarnym - w wybranych lokalizacjach na terenie każdego z miast.

Sprawdzono, jak szybko w danej sieci można połączyć się z Internetem (wybrano do tego celu pięć serwisów: onet.pl, allegro.pl, mbank.pl, facebook.com/tvn24pl i youtube.pl) oraz jak szybko można pobrać plik z serwera FTP. Przedmiotem zainteresowania pracowników UKE była też skuteczność połączeń z serwerami poczty elektronicznej (wysyłanie i odbiór maili).

Zmierzone prędkości i czas pobierania danych w sieciach czterech operatorów komórkowych (źródło: raport UKE)

Kto wygrał...

Najlepszą jakość transmisji danych w badaniach mobilnych i stacjonarnych stwierdzono w sieci Play.

W sieci operatora P4 "zarejestrowano najmniej nieudanych sesji pomiarowych, strony WWW otwierały się najszybciej oraz najskuteczniej był pobierany pliki z serwera FTP i wysyłane wiadomości e-mail" - czytamy we wnioskach z badania. "Można uznać że operator sieci Play najskuteczniej realizował usługi spośród wszystkich czterech operatorów. Szczególnie to było widoczne w badaniach mobilnych. W badaniach stacjonarnych różnica między poszczególnymi operatorami nie była tak widoczna" - czytamy na stronie UKE.

Polkomtel, operator sieci Plus, osiągnął zbliżony rezultat, jeśli chodzi o ogólną jakość transmisji danych. W Plusie strony internetowe otwierały się "bardzo szybko", a oprócz tego - zarówno w badaniach mobilnych jak i stacjonarnych - stwierdzono "najwyższe (średnie) prędkości transmisji podczas pobierania pliku z serwera FTP".

...a kto przegrał?

Powodów do zadowolenia nie ma firma PTK Centertel i abonenci sieci Orange. Chociaż firma osiągneła "zbliżoną skuteczność w realizacji sesji pomiarowych co operator Play", to "strony WWW otwierały się najwolniej ze wszystkich czterech operatorów", a przy pobieraniu plików z serwera FTP sieć Orange osiągała jedne z niższych prędkości.

Średni czas otwierania stron WWW w sieciach czterech operatorów komórkowych w pomiarach stacjonarnych (źródło: raport UKE)

Szczegółowe wyniki badania UKE dostępne są na stronie Urzędu.