Play pierwszy w Polsce z siecią 5G

Rok temu głośno było o kontrowersyjnych reklamach sieci Play "5G Ready". A dzisiaj operator ogłosił uruchomienie pierwszej w naszym kraju komercyjnej sieci 5G.

Play już w styczniu uruchomił sieć 5G w Trójmieście, a jak podano dzisiaj - do końca lutego będzie dostępna w 16 kolejnych miastach. Infrastruktura liczy sobie 500 stacji bazowych. W jej zasięgu znajdzie się pięć głównych metropolii Polski oraz 11 miast turystycznych. Na tej liście znajdują się: Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdynia, Gdańsk (metropolie), Sopot, Augustów, Zakopane, Szczyrk, Bukowina Tatrzańska, Karpacz, Giżycko, Władysławowo, Mrągowo, Kołobrzeg, Ustka. Jean Marc Harion, prezes Play, podsumował:

"Z dumą ogłaszam postępy Play we wdrożeniu sieci 5G. 500 stacji bazowych w 16 polskich miastach na początku roku jest potwierdzeniem dynamicznej rozbudowy sieci. Dzięki intensywnemu rozwojowi infrastruktury 5G oraz doświadczeniu zebranemu w Trójmieście, Toruniu, Sokołowie Podlaskim i Grójcu jesteśmy gotowi na komercjalizację 5G. Naszym celem jest udostępnienie polskim konsumentom najnowocześniejszej technologii i korzyści z niej wynikających, w tym samym czasie co najbardziej zaawansowane technologicznie kraje na świecie".

Jak podaje Play, w zasięgu 5G znajduje się obecnie 50% populacji Polski. Operator czeka jeszcze na ogłoszenie przez Urząd Komunikacji Elektronicznej aukcji częstotliwości w paśmie 3,4-3,6 GHz. Jego celem jest nabycie jednego bloku, który posłużyć ma do zwiększania prędkości transmisji 5G. Oczywiście z tego rodzaju transferu danych skorzystają tylko osoby mające odpowiednie smartfony.