PlayFair powraca jako Hymn

W Internecie ponownie pojawiła się strona internetowa projektu Playfair (aczkolwiek już pod inną nazwą - Hymn) - czyli oprogramowania służącego do usuwania zabezpieczeń DRM z plików audio, pobieranych z internetowego sklepu muzycznego iTunes. Kilka tygodni temu koncern Apple, właściciel iTunes, zmusił autorów PlayFair do usunięcia strony z Sieci.

Twórcą PlayFair jest Jon Lech Johansen, znany również jako DVD Jon (Johansen wsławił się opracowaniem kodu DeCSS, służącego do zdejmowania zabezpieczeń CSS z płyt DVD). W nowym projekcie wykorzystywany jest klucz deszyfrujący zawarty w oryginalnie zakupionym w sklepie iTunes pliku AAC - Hymn wykorzystuje go do zdjęcia zabezpieczenia DRM. Opcjonalnie możliwe jest również przeniesienie na niezabezpieczony plik wynikowy informacji zawartych w tagu (wykonawca, tytuł, etc.) oraz ewentualnych dodatków graficznych (przykładowo okładki). Po zdjęciu zabezpieczenia możliwe jest odtwarzanie plików AAC nie tylko na odtwarzaczu iPod, ale także na wszystkich innych urządzeniach, obsługujących format AAC.

Koordynujący projekt Anand Babu poinformował, że jednocześnie ze zmianą nazwy i powrotem online serwisuhttp://Playfair.org (który znaleźć można również pod adresemhttp://hymn-project.org ) udostępniona została zupełnie nowa wersja programu. Oba serwisy hostowane są przez amerykańskiego dostawcę usługi internetowych.

Anand Babu mówi, że nie obawia się kolejnych działań prawnych ze strony Apple (koncern już wcześniej wymusił usunięcie Playfair z kilku udostępniających go serwisów - m.in. SourceForge.net) - koordynator projektu Hymn utrzymuje, że program jest w pełni legalny, zaś jego zadaniem jest umożliwienie konsumentom pełnego dysponowania legalnie nabytymi materiałami.

Program dostępny jest w wersji dla Windows, Mac OS X oraz Linuksa.

Więcej informacji:

http://hymn-project.org